آذربایجان هشدار داده است که اظهارات پلوسی در مورد مناقشه با ارمنستان به تلاش های صلح آسیب می زند


پلوسی روز یکشنبه آذربایجان را مسئول آغاز آخرین مناقشه مرزی با ارمنستان در اوایل این هفته دانست و گفت که باکو یک حمله “غیرقانونی” و “کشنده” انجام داده است.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در ایروان پایتخت ارمنستان گفت: «ما این حملات را – از طرف کنگره – که چشم انداز یک توافق صلح بسیار مورد نیاز را تهدید می کند، به شدت محکوم می کنیم.

پلوسی در دومین روز از سفر سه روزه خود به ارمنستان خاطرنشان کرد که ارمنستان برای ایالات متحده از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اظهارات تحریک آمیز او خشم باکو را برانگیخت و وزارت امور خارجه را بر آن داشت تا در اواخر روز با عصبانیت پاسخ دهد.

این وزارتخانه اضافه کرد که اتهامات غیرمنصفانه پلوسی و غیرحمایت از آذربایجان غیرقابل قبول است: پلوسی به خاطر سیاست های طرفدار ارمنستان شناخته شده است.

در این بیانیه اظهارات پلوسی به عنوان “تبلیغات ارمنستان” محکوم شد و خاطرنشان شد که این یک ضربه جدی به تلاش ها برای عادی سازی روابط بین ارمنستان و آذربایجان است.

آخرین درگیری در نیمه شب ۱۳ سپتامبر، دقایقی پس از اجرایی شدن توافق آتش بس بین دو کشور آغاز شد.

ارمنستان آذربایجان را به پرتاب هواپیماهای بدون سرنشین به شهرهای گوریس، کابان و جرموک در جنوب ارمنستان متهم کرد. آذربایجان این ادعا را رد کرد و گفت که نیروهایش در پاسخ به “تحریک بزرگ ارمنستان” اقدامات متقابل انجام می دهند.

درگیری مرزی جدید تاکنون جان بیش از ۲۰۰ نفر را گرفته است.

روز یکشنبه، آذربایجان موضع خود را تکرار کرد که این درگیری خونین نتیجه “تحریک نظامی گسترده” از سوی ارمنستان است که ایروان به شدت آن را رد کرد.

وزارت خارجه آذربایجان در بیانیه ای اعلام کرد: در حال حاضر آتش بس در حال رعایت است و اوضاع تشدید نشده است.

این سازمان همچنین پلوسی را به تلاش برای ارائه خدمات به آمریکایی های ارمنی پیش از انتخابات میان دوره ای آمریکا متهم کرد.

وزارت آذربایجان با بیان اینکه انتقال دسیسه های سیاسی داخلی در دستور کار آمریکا و منافع فشار به منطقه قفقاز جنوبی از طریق ارمنستان غیرقابل قبول است، افزود: این گونه اقدامات یکجانبه و اظهارات بی اساس باعث تقویت صلح شکننده در منطقه نمی شود. برعکس، برای تشدید تنش».

اندکی پس از درگیری های اخیر، شورای امنیت ارمنستان از مسکو که طبق معاهده موظف است در صورت تهاجم خارجی از ارمنستان دفاع کند، درخواست کمک نظامی کرد.

روسیه در حال حاضر به شدت درگیر درگیری نظامی با اوکراین است.

درگیری‌های ۱۳ سپتامبر جدیدترین تشدید تنش بین دو همسایه بیگانه از زمان کشته شدن هزاران نفر در جنگ ۴۴ روزه بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی بود که در نوامبر ۲۰۲۰ به پایان رسید. یک درگیری مرگبار بیش از ۶۵۰۰۰ قربانی گرفته است. زندگی در هر دو طرف با آتش بس با میانجیگری روسیه به پایان رسید، اما تنش ها ادامه یافت.

پس از درگیری‌های خونین، نیروهای آذربایجان بخش‌هایی از قره‌باغ کوهستانی را که از دهه ۱۹۹۰ تحت کنترل ارامنه بود، به دست گرفتند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر