آنها درباره سلامتی شما چه چیزی را فاش می کنند؟


فرد ناخن های انگشتان خود را نشان می دهد

بدن ما دارای پارامترهای زیادی است ، اینها متغیرهایی هستند که معمولاً تحت ارزیابی طبیعی یا تقریباً عادی سلامت فردی و رفاه قرار می گیرند. ناخن های انگشت یکی از شاخص های امیدوار کننده سلامت سیستمیک فرد و ارزیابی فعالیت های منظم است.

آیا مردم معمولاً ناخن های خود را به طور مرتب می برند ، اما آیا آنها را کوتاه می کنند؟ آخرین باری که واقعاً نگاه دقیق تری به برش ناخن ها داشتید کی بود؟

ناخن ها چه چیزی را نشان می دهند؟

ناخن های شما می تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامت شما نشان دهد. ترویج ناهنجاری های ناخن نشان دهنده برخی بیماری ها است که بسیاری از آنها برای شما ناشناخته است. اما برای یادگیری نحوه تشخیص ناهنجاری ها ، باید کمی در مورد طبیعی و غیر طبیعی بودن ناخن ها بدانیم. بیایید بیاموزیم که چگونه ناخن های شما می توانند نکاتی را در مورد سلامتی شما بیان کنند. ما در مورد چگونگی تغییر رنگ ، ظاهر ، بافت و بافت ناخن ها بر سلامت کلی شما بحث خواهیم کرد.

ارائه ناخن معمولی

ناخن ها معمولاً صورتی کم رنگ به نظر می رسند. نزدیک نوک صفحه ناخن یک هلال سفید رنگ به نام lunula وجود دارد. در شرایط عادی ، ناخن های پا و پا عاری از افسردگی و برجستگی هستند. آنها دارای قوام مشترک و بافت صاف هستند.

10 نوع مختلف ناهنجاری ناخن

لوکونیا

وضعیتی که معمولاً به عنوان تغییر رنگ سفید شناخته می شود. این کلمه از کلمات یونانی (leuco) به معنی سفید و (اونیکس) به معنی میخ است. وقوع آن به دلیل تجمع ذرات قابل توجهی از کراتین است. این معمولاً رنگ صورتی کم رنگ بستر ناخن را تیره می کند. ظاهر لکه های سفید می تواند در ظاهر متفاوت باشد. آنها اغلب هستند.

  • سوراخ های نقطه اتصال
  • نوار پهن باند و نوار در امتداد میخ ها.
  • نقاط بزرگتر

این رگه ها و لکه های سفیدرنگ با هرگونه آسیب بستر ناخن ، آسیب دیدگی مانند ضربه از هر جسم سخت ایجاد می شود. دلیل می تواند هرگونه واکنش آلرژیک ، مانیکور غیر ضروری بیشتر باشد.

هر گونه آسیب ناخن می تواند به عنوان یک منطقه متمرکز بزرگتر ظاهر شود. واکنشهای آلرژیک بیشتر به شکل لکه های ستاره ای پراکنده در سراسر ناخن رخ می دهد. نقاط کوچک ریز با کمبود روی و کلسیم همراه هستند. ژل های مانیکور ، براق کننده ها و سفت کننده ها دارای واکنش های شیمیایی هستند که می توانند باعث عفونت قارچی ناخن ها با آنیکومایکوزیس به شکل یک تار سفید شوند.

تری ناخن

این ناخن ها 80 درصد از کل ساختار ناخن ها را تار می کنند. لونول پاک می شود و یک لایه کوچک لاک صورتی معمولی تقریباً 0.5-3 میلی متر از عرض کل نوار فاصله دارد.

چنین ناخن هایی عمدتا در بیماریهای سیستمیک زمینه ای ، به ویژه سیروز (بیماری کبد) ، نارسایی مزمن کلیه و احتقان قلب مشاهده می شوند. در بیوپسی ناخن ، افزایش قابل توجهی در رشد بافت همبند و کاهش شدید رگ های خونی وجود دارد.

ریچارد تری در سال 1954 ناخن های سفید را در 82 نفر از 100 بیمار مبتلا به سیروز کبدی توضیح داد. در یک نگاه ، این ناخن ها با سایر بیماری های سیستمیک مانند دیابت نوع 2 و جذام نیز مرتبط هستند.

نیم و نیم میخ

ناخن های نیم و نیم به ناخن های لیندسی نیز معروف هستند. ناخن های لیندسی دارای مرز تیز بستر ناخن با نزدیکترین قسمت سفید رنگ و قسمت دیستال با قاعده قرمز ، صورتی یا قهوه ای هستند. همراه با این تغییرات ، رنگدانه ملانین اضافی در پیوند ناخن مشاهده می شود.

سندرم ناخن جدید ، که نیمی از ناخن ها را درگیر می کند ، در 25 بیمار مشاهده شد. از این بیماران ، 24 نفر شواهد بیماری کلیوی و 21 نفر آزوتمی داشتند. سفیده های نزدیک ناخن ، تخم مرغ های قرمز ، صورتی یا قهوه ای ، که 20 تا 60 درصد طول ناخن را اشغال کرده اند ، باید در مورد احتمال آزوتمی هشدار دهند. به نظر می رسد این الگو با میخ سیروز سفید توصیف شده توسط تری متفاوت است.

لیندسی ، 1967

این تغییرات رنگدانه ناخن در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه مشاهده می شود.

خطوط Muehrcke:

یک جفت خط عرضی سفید روی ناخن ها دیده می شود. موهرک ابتدا یک جفت نوار باریک را در 65 بیمار مبتلا به کمبود پروتئین آلبومین در بدن انسان توصیف کرد. مطالعات نشان داده است که این لایه های افقی سفید با کاهش آلبومین سرم یعنی کمتر از 2.2 گرم در 100 میلی لیتر ارتباط دارد.

این ناخن ها یک حالت متورم کلاسیک هستند که در آن دائماً به پایه ناخن فشار وارد می کنند و با فشار بر عروق ، خارش (قرمزی) را کاهش می دهند. معمولاً دو نوار افقی وجود دارد که موازی با یکدیگر و نور ماه هستند. آنها توسط یک میخ معمولی صورتی کم رنگ جدا می شوند. آنها هیچ سوراخ یا فرورفتگی نشان نمی دهند ، آنها معمولاً در ناخن های 2 ، 3 و 4 یافت می شوند. در تصاویر کوچک نادر است

خطوط می:

معمولاً به عنوان رشته های رینولدز نامیده می شود. این خطوط 1-2 میلی متر هستند و به موازات lunula اجرا می شوند. شایع ترین علت این ویژگی ها مسمومیت با آرسنیک است. معمولاً با فشار بر بستر ناخن ناپدید می شوند. این به طور سنتی با بیمارانی که تحت جلسات منظم مسمومیت با فلزات سنگین و شیمی درمانی قرار می گیرند ، در ارتباط است. خطوط می رشد می کند: با بلند شدن ناخن ناپدید می شوند.

خطوط بو:

خطوط پسرانه به صورت خطوط برجسته روی ناخن ها بیان می شوند. به صورت افقی روی صفحه ناخن بچرخید. وقوع آنها بستگی به عفونت های مکرر ، جلسات منظم شیمی درمانی و مانیکور مکرر دارد. این عوامل باعث آسیب به ماتریس ناخن در حال توسعه می شوند. این رشد ناخن را کند می کند ، و کاهش رشد ناخن – 3 میلی متر در ماه. توقف تقسیم سلولی در ماتریس ناخن وجود دارد که به آن ظاهر سوراخ شیار دار می دهد.

ناخن با قاشق

Koilonychia اصطلاحی است که از نظر پزشکی برای ناخن های افسرده یا ناخن مقعر استفاده می شود. شرایط اولیه این ناخن های قاشق کم خونی فقر آهن است. میخ ها در مرکز فشرده می شوند و لبه ها وارونه می شوند. اینها قسمتهای جانبی و دیستال ناخن هستند
از بستر ناخن بریده شود

میخ های باشگاه

تقویت ناخن با بیماری های قلبی و ریوی ارتباط دارد. ناخن ها مانند قاشق وارونه هستند. مکانیسم چسبندگی شامل اتساع رگهای خونی در نواحی دور دست انگشتان است که منجر به تشکیل بافت همبند اضافی می شود.

ملانونیچیا ملاس

ملانونی رنگ قهوه ای-آبی صفحه ناخن است. ملانین مسئول تغییر رنگ است. ملانوسیت ها در بستر ناخن وجود دارند ؛ معمولاً در حالت استراحت یا غیر فعال هستند. استرس ، آسیب و التهاب ناشی از سنتز و ترشح بیش از حد ملانین است. نژادهای رنگدانه تیره ، یعنی سیاه پوستان ، آسیایی ها ، اسپانیایی زبانان خاورمیانه ، بیشتر رنج می برند.

آنیکولیز

یک وضعیت بالینی که به ضعیف شدن یا جدا شدن ناخن های پا یا ناخن های پا در پایه ناخن ها اشاره دارد. شل شدن از نوک ناخن به موقع شروع می شود و به سمت لبه میانی عقب می رود.

افکار نهایی

ناخن ها یک شاخص کلاسیک برای سلامت انسان هستند. هرگونه ناهنجاری در آنها نشانه هشداردهنده بیماری مداوم است. در عمل پزشکی ، معاینه فیزیکی شامل ناخن ها است ، که جزء مهمی از معاینه فیزیکی عمومی است. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری ، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید