آیا آزادی بیان مهمتر از جلوگیری از فاشیسم است؟ – تکنولوژی خبر


با آماده شدن ایلان ماسک برای مالکیت توییتر، بسیاری از جناح راست آن را به عنوان طلوع آزادی بیان مطلق اعلام می کنند. این واقعیت که ماسک ظاهراً از اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا همچنان از ورود به سایت منع شده است، پس از اینکه هیئت مدیره توییتر دریافت که ترامپ به تحریک تلاش برای شورش خشونت‌آمیز در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ کمک کرده است، ناراحت است، برخی از مردم را امیدوار به بازگشت او مانند مورگوث از خلأ کرده است.

این بدان معناست که وقت آن است که صادقانه در مورد یک سوال فکر کنید. کدام مهمتر است: آزادی بیان یا جلوگیری از فاشیسم؟

افراد منطقی باید بتوانند توافق کنند که هر دو چیز ارزشمندی برای مردم هستند که باید دنبال شوند. فقدان آزادی بیان، به‌ویژه مطبوعات آزاد، یکی از راه‌هایی است که می‌توانید به روسیه ولادیمیر پوتین برسید. از سوی دیگر، شکست در توقف تجاوز به عناصر فاشیست نیز باعث می‌شود که به آنجا برسید.

همیشه زمانی فرا می رسد که این دو ایده با یکدیگر در تضاد هستند، مانند ممنوعیت توئیتر ترامپ. در آن روز، همه باید تصمیم بگیرند که کدام یک در اولویت قرار می گیرد و کدام یک در حاشیه قرار می گیرد.

من تعداد زیادی از مردم را دیده ام که ادعا می کنند هیچ تعارضی وجود ندارد. آنها معتقدند که حضور عناصر فاشیست و آشکار نازی در رسانه های اجتماعی چیز خوبی است زیرا به ما نشان می دهد که این عناصر چه کسانی و کجا هستند. با این اطلاعات، آنها را می توان در سرزمین افسانه ای به نام بازار آزاد ایده ها به لطف ضد عفونی کننده قوی که نور خورشید است شکست داد.

این یک نظریه دوست داشتنی است، اما در برابر آزمایش در شرایط دنیای واقعی مقاومت نکرده است. ممکن است برای افتضاح‌ترین افراط‌گرایان کارساز باشد، اما فاشیست مدرن مدت‌هاست هنر ترکیب کردن پیام را به حدی کامل کرده است که اجازه دهد نفرت در شکاف بین آنچه می‌گویند و منظورشان رشد کند. همانطور که کریستین بارنارد، تحلیلگر سیاست در بنیاد ریسون می گوید:

«با فرض اینکه هدف کسب دانش بیشتر باشد، گفتار بیشتر همیشه بهتر از گفتار کمتر نیست. حتی در یک جامعه آزاد، حقیقت همیشه پیروز نمی شود. کمپین‌های اطلاعات نادرست و تبلیغات می‌تواند بر چشم همه مردم تأثیر بگذارد. اخبار جعلی و تئوری‌های توطئه می‌توانند جوامعی را ایجاد کنند که به طور سیستماتیک جریان سخنرانی بهتر و گسترده‌تر را از بین می‌برند، جهان‌بینی منزوی‌شان را دو برابر می‌کنند و حتی تعدادشان را افزایش می‌دهند.»

اجازه دادن به دروغ‌ها، اطلاعات نادرست، و لفاظی‌های فاشیستی بدون کنترل، برای اذهان عمومی یک خطر ذاتی است. انسان‌ها از نظر ذهنی قادر نیستند که هر تکه زباله‌ای را که در مغزشان می‌ریزد را با حقیقتی که آموخته‌اند به طور منطقی بسنجیم. زمانی نیست و اگر هم بود، اراده ای وجود ندارد. ایده ها به صورت ویروسی پخش می شوند، و نکته بعدی که می دانید، ساختار جامعه در خطر است. ما در سرتاسر زمین شاهد این هستیم که سیاستمداران دست راستی با خوشحالی مفهوم یک دموکراسی مشروع را تضعیف می کنند.

هیچ ملتی به اندازه آلمان این را نمی فهمد. مردم آن با آگاهی منحصر به فرد از نقش آن در گسترش فاشیسم جهانی، وجود خود را پس از هیتلر وقف کشتن بذرهای پیشور بعدی کرده اند. این منجر به مجموعه ای قوی از قوانین گفتاری شده است که شیر دادن به نازی ها را ممنوع می کند، به عنوان مثال، آمریکایی ها برای کنفدراسیون شیر می کنند. این سیستم به اندازه کافی قوی است که آمریکایی ها برای استفاده از سایت هایی مانند توییتر منهای ملی گرایان سفیدپوست، مکان خود را به آلمان تغییر داده اند.

آزادی بیان هنوز در آلمان وجود دارد. فقط با توجه به انتخاب بین توانایی مطلق برای گفتن هر چیزی و خاموش کردن سخنان نفرت انگیز، آنها دومی را به عنوان بخشی ذاتی از هویت میهن پرستانه خود انتخاب کردند. آیا آمریکایی‌ها حاضرند همین کار را انجام دهند یا افزایش فاشیسم صرفاً بهایی است که ما حاضریم برای آزادی فرضی توهین‌ها و دروغ‌پردازی‌ها بپردازیم؟

متأسفانه، تصمیم عموماً توسط مردمی گرفته می شود که کمترین آسیب را از یک دولت جدید فاشیستی متحمل می شوند. این در واقع دلیلی است که بسیاری از آنها گفتگو را در مورد حق بیان چیزی به جای آنچه می گویند واقعی می کنند.

با انجام این کار، آنها نشان می دهند که کدام پاسخ را انتخاب می کنند. ما باید آگاه باشیم، با این حال، راه دیگری وجود دارد.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر