آیا تلخی خطرناک است؟ علائم چیست؟


تلخی در دهان می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد ، از مشکلات ساده مانند بهداشت دهان و دندان تا مشکلات جدی تر مانند عفونت های قارچی یا رفلاکس اسید. Sm می تواند برای چند دقیقه تا چند ساعت باعث ایجاد تلخی در دهان شود. تلخی دهان معمولاً پس از خوردن غذاهای دیگر ، نوشیدن آب یا شانه زدن از بین می رود.

اما اگر اغلب دهان شما درد می کند یا مدت طولانی است آن را تجربه کرده اید ، توصیه می کنیم به متخصص گوارش مراجعه کنید تا بفهمید علت بیماری خاصی بوده است یا خیر. و در صورت لزوم درمان را شروع کنید.

علت ایجاد تلخی در دهان چیست؟

1- رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

این شایع ترین علت طعم تلخ در دهان است ، به ویژه هنگام بیدار شدن از خواب. تلخی در دهان ناشی از تجمع بزاق و باکتری روی زبان ، دندان ها ، لثه است که باعث بوی بد دهان می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ حداقل دوبار در روز مسواک بزنید ، یکبار بعد از بیدار شدن و یک بار هنگام خواب. مسواک زدن زبان نیز بسیار مهم است ، زیرا باکتریها و سلولهای مرده روی زبان جمع شده و لایه ای تشکیل می دهند.

2- آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضدافسردگی

برخی از داروها پس از خوردن یا جذب شدن در بدن به بزاق دهان رها می شوند و دهان را تلخ می کنند. آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها یا داروهای نقرس مانند آلوپورینول-لیتیوم یا برخی داروهای قلبی می توانند باعث تلخی در دهان شوند.

افرادی که داروهای ضدافسردگی مصرف می کنند نیز می توانند دهان خود را بیش از هر زمان دیگری خشک کنند ، که می تواند طعم دهان آنها را تغییر دهد.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ تلخی دهان ، که با استفاده از این داروها رخ می دهد ، معمولاً پس از چند روز از بین می رود. اما اگر این مشکل همچنان ادامه دارد یا برای شما ناراحت کننده است ، توصیه می شود با پزشک خود در مورد جایگزینی این داروها با داروهای دیگر که باعث ایجاد تلخی در دهان نمی شوند ، مشورت کنید.

3- بارداری

دیسگوزیا که به عنوان طعم فلزی در دهان نیز شناخته می شود ، یکی از شایع ترین علائم در بسیاری از زنان در سه ماهه اول بارداری به دلیل تغییرات هورمونی است. این تغییر معمولاً چند روز طول می کشد و سپس به طور طبیعی برطرف می شود.

به همین دلیل است که زنان باردار ممکن است احساس کنند دهانشان طعم سکه دارد یا اینکه بعد از نوشیدن آب طعم فلزی در دهان خود دارند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ یک راه عالی برای از بین بردن طعم تلخ دهان ، نوشیدن لیموناد یا فشردن بستنی لیمو است.

علائم اولیه ثانویه سرطان دهان ، پیشگیری ، روشهای درمانی و نکات

4- مکمل های ویتامین

مصرف برخی مکمل های ویتامین حاوی مقادیر زیادی مواد معدنی مانند روی ، مس ، آهن یا کروم می تواند باعث ایجاد طعم تلخ یا فلزی در دهان شود. این عارضه جانبی بسیار شایع است و معمولاً زمانی رخ می دهد که مکمل به طور کامل جذب بدن شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ توصیه می شود چند دقیقه منتظر بمانید تا بدن طایفه را جذب کند. اگر تلخی در دهان شما شدید یا مکرر است ، در صورت لزوم برای کاهش یا تغییر دوز مکمل های خود به پزشک مراجعه کنید.

5- بازگشت معده

بازگشت معده زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده به مری باز می گردد. در این حالت ، وقتی معده شروع به هضم غذا می کند ، اسید معده وارد دهان می شود و آن را تلخ می کند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ از غذاهای چرب یا غذاهای غیرقابل هضم خودداری کنید زیرا می توانند اسیدیته معده را افزایش دهند. علاوه بر این ، پرهیز از پرخوری مهم است ، زیرا می تواند در هضم غذا اختلال ایجاد کند.

6- مشکلات کبدی

هنگامی که کبد به درستی کار نمی کند ، مقادیر زیادی آمونیاک در بدن تجمع می یابد. آمونیاک یک ماده سمی است که معمولاً توسط کبد به ادرار تبدیل شده و از طریق ادرار دفع می شود. به دلیل عملکرد ضعیف کبد ، این افزایش آمونیاک باعث تغییر طعم دهان و ایجاد طعم ماهی مانند یا پیاز مانند در دهان می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ مشکلات کبدی اغلب با علائم دیگری مانند احساس بیماری یا خستگی همراه است. بنابراین ، اگر مشکوک به مشکلات کبدی هستید ، توصیه می شود برای تایید تشخیص و شروع درمان از متخصص کبد کمک بگیرید.

بهداشت دهان و دندان. نکات مهمی که باید بدانید

7- عفونت های تنفسی

عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی ، مانند سرماخوردگی ، رینیت ، سینوزیت یا لوزه ، به دلیل موادی که توسط باکتری های ایجاد کننده این عفونت ها تولید می شود ، می تواند باعث درد دهان شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز مهم است ، زیرا این کار به کاهش طعم تلخ دهان و بهبود سریعتر آن کمک می کند. با این حال ، توصیه می شود برای تعیین علت دقیق و شروع درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید