آیا می دانید گاز طبیعی شما چیست؟ این مطالعه کوچک پاسخ می خواست – سپ مگ


گاز طبیعی عصر طلایی مصرف را به عنوان جایگزینی پاک تر برای زغال سنگ و نفت تجربه می کند. از فرآیندهای صنعتی گرفته تا تولید برق، متان به سوخت ترجیحی برای بازارهای سبز تبدیل شده است.

اگرچه احتراق آن نسبت به هیدروکربن های مایع و جامد خود دی اکسید کربن بسیار کمتری آزاد می کند، اما خود متان یک آلاینده خطرناک است. علاوه بر این، بطری های گاز طبیعی در آن را می توان با تعداد زیادی مهمان ناراضی به خانه های ما تحویل داد.

محققان از سراسر ماساچوست در پروژه ای همکاری کردند که به دنبال جداسازی ترکیبات شیمیایی انتقال یافته به آشپزخانه، زیرزمین و اتاق نشیمن برای اهداف پخت و پز و گرمایش بود.

آنچه آنها یافته اند باید به ما کمک کند تا بیشتر به متان به عنوان یک منبع انرژی کم آلودگی وابسته شویم.

جاناتان بونوکور، یکی از نویسندگان این مطالعه، دانشمند سلامت در مرکز تغییرات آب و هوایی، سلامت هاروارد، گفت: ما این کار و محیط جهانی (C-CHANGE) را انجام نمی دهیم.

احتمالاً همان مواد شیمیایی در سیستم‌های توزیع گاز نشتی در شهرها و در زنجیره تأمین وجود دارد.»

متان همان چیزی است که ما آن را کربن پر شده با یک لیتر اتم هیدروژن می نامیم. به راحتی در نزدیکی ذخایر هیدروکربن های بزرگ مانند آنهایی که از نفت و زغال سنگ تشکیل شده اند، تشکیل می شود.

به دلیل اندازه کوچک آنها، آنها به سرعت و به طور موثر در دی اکسید کربن و آب می سوزند و آنها را به منبع سوخت مفیدی تبدیل می کنند که به راحتی به خانه ها و کارخانه ها منتقل می شود.

حداقل این نسخه تمیز است. در واقع، متان خود یک گاز گلخانه ای قوی است که می تواند تقریباً از هر قسمتی از فرآیند حمل و نقل خارج شود.

درو میکانوویچ، دانشمند بازدیدکننده در Chan C-CHANGE و PSE Healthy Energy گفت: «به خوبی ثابت شده است که گاز طبیعی منبع اصلی متان است که باعث تغییرات آب و هوایی می شود.

اما اکثر مردم واقعاً خانه‌های ما را جایی که خط لوله به پایان می‌رسد، در نظر نمی‌گیرند و وقتی گاز طبیعی نشت می‌کند، علاوه بر آلاینده‌های آب و هوایی، می‌تواند حاوی آلاینده‌های هوا باشد که برای سلامتی مضر است.

گازی که در اطراف ذخایر سوخت‌های فسیلی و سایر منابع متان تجمع می‌یابد کاملاً خالص نیست. این بلوک‌های کربنی ساده با زنجیره‌های طولانی‌تری از هیدروکربن‌ها، از جمله مجموعه‌ای از پیچش‌ها، حلقه‌ها و شاخه‌های پیچیده نفوذ می‌کنند.

ترکیبات آلی فرار (VOCs) از جمله آلکان ها، سیکلوآلکان ها و مواد آروماتیک مانند بنزن، تولوئن و اتیل بنزن (غیر از ذکر مواد معدنی مانند سولفید هیدروژن، هلیوم و نیتروژن) به ترکیب پیچیده گاز طبیعی تازه استخراج شده کمک می کنند.

همه این ترکیبات برای ما مضر نیستند، اما نسبت خوب، از جمله بسیاری از مواد معطر، می تواند خطر ابتلا به سرطان را در دوزهای کافی افزایش دهد، در حالی که نقطه شروع واکنش هایی است که مولکول ها و آلاینده هایی مانند ازن را در جو ایجاد می کند.

چیزی که هرگز روشن نشده است این است که چه مقدار – اگر وجود داشته باشد – از این مواد تحریک‌کننده در منشا به خانه‌های ما می‌رسد. اکثر تامین کنندگان گاز ایالات متحده محصولات خود را به دقت کنترل می کنند تا ارزش گرمایشی و مطابقت با استانداردهای مختلف را تعیین کنند.

با این حال، این روش‌ها تمایلی به ردیابی مولکول‌های بزرگ کربن ندارند، که قضاوت درباره ترکیب دقیق گازی را که می‌سوزانیم دشوار می‌کند.

از اواخر سال ۲۰۱۹ تا اواسط سال ۲۰۲۱، محققان ۲۳۴ نمونه گاز طبیعی را از ۶۹ اجاق گاز آشپزخانه در منطقه بوستون بزرگ جمع آوری کردند. تجزیه و تحلیل دقیق این نمونه ها تنوع قابل توجهی در منطقه و در طول زمان پیدا کرد.

در این میان صدها ترکیب منحصربه‌فرد، ۲۱ – حدود ۷ درصد – در سطوحی بودند که طبق استانداردهای فدرال به اندازه کافی خطرناک تلقی می‌شوند.

علاوه بر این، آنها غلظت مواد معطر مورد استفاده برای جلب توجه به غلظت بالای گاز معمولی بی بو را اندازه گیری کردند. هشداردهنده است که برخی از نشت‌های کوچکی که در خانه‌های ما در حدود ۲۰ppm رخ می‌دهند، ممکن است آنقدر ضعیف باشند که بوی آن‌ها را نداشته باشند.

اگرچه این مطالعه در ارتباط با نشت گاز طبیعی یا قرار گرفتن در معرض مشکلات سلامتی یا شناسایی تأثیر بالقوه آن بر محیط زیست متوقف شد، اما برای جلب توجه به آنچه که می تواند یک نگرانی رو به رشد باشد کافی بود.

Bonocourt گفت: «سیاست‌گذاران و شرکت‌های آب و برق می‌توانند به مصرف‌کنندگان در مورد نحوه توزیع گاز طبیعی در خانه‌ها و خطرات بالقوه سلامتی ناشی از نشت وسایل گازسوز و لوله‌های گاز خیابانی که نشت می‌کنند، آموزش دهند و جایگزین‌ها را در دسترس‌تر کنند.

این جستجو در علم و فناوری زیست محیطی.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر