آیا نمک صورتی هیمالیا فوایدی برای سلامتی دارد؟


نمک صورتی هیمالیا نوعی سنگ نمک از منطقه پنجاب پاکستان در نزدیکی دامنه‌های هیمالیا است. برخی از مردم نمک صورتی هیمالیا را به عنوان یکی از خالص ترین نمک های موجود توصیف می کنند. می گویند فواید سلامتی دارد. اما آیا این نمک جای خود را در میان نمک های «سالم» پیدا خواهد کرد؟ این مقاله مزایای بالقوه این نمک عجیب و غریب، نمک صورتی هیمالیا را بررسی می کند.

نمک صورتی هیمالیا چیست؟

نمک صورتی هیمالیا از نظر شیمیایی شبیه نمک خوراکی است. حاوی ۹۸ درصد کلرید سدیم. نمک باقیمانده از مواد معدنی کمیاب مانند پتاسیم، منیزیم و کلسیم تشکیل شده است. این اجزا به نمک رنگ صورتی روشن می دهند. مواد معدنی موجود در این نوع نمک توضیح می دهد که چرا نمک هیمالیا با نمک معمولی طعم متفاوتی دارد.

مطالب مرتبط: با نمک حمام از بیماری ها دوری کنید

چگونه استفاده می شود؟

مردم از این نوع نمک و نمک معمولی به یک طریق استفاده می کنند: به عنوان بخشی از پخت و پز، چاشنی و نگهداری غذا. بلوک های نمک صورتی گاهی اوقات به ظروف پذیرایی، ظروف پخت و پز و تخته برش تبدیل می شوند. برخی افراد به جای نمک حمام از نمک صورتی هیمالیا استفاده می کنند. شما همچنین می توانید لامپ ها و شمعدان های ساخته شده از نمک صورتی را خریداری کنید.

چرا بدن به نمک نیاز دارد؟

سدیم یک ماده معدنی ضروری است که در نمک یافت می شود. بدن برای انجام وظایف مختلفی از جمله موارد زیر به آن نیاز دارد:

  • انقباض و آرامش عضلانی
  • تعادل مایعات را حفظ کنید و از کم آبی بدن جلوگیری کنید
  • ارسال تکانه های عصبی
  • از فشار خون پایین جلوگیری کنید

تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف نمک می تواند خطر عفونت را کاهش دهد و باکتری های مضر را از بین ببرد. یک مطالعه حیوانی همچنین محققان را به این نتیجه رساند که نمک ممکن است تأثیر مثبتی بر علائم افسردگی داشته باشد.

مطالب مرتبط: شامپوی بدون نمک: چرا باید شامپوی بدون نمک را ترجیح دهیم؟

فواید و افسانه های نمک صورتی هیمالیا

ادعاهای زیادی در مورد فواید سلامتی مرتبط با مصرف نمک صورتی وجود دارد. که شامل موارد زیر می باشد.

سرشار از مواد معدنی:

برخی منابع می گویند که نمک صورتی هیمالیا حاوی ۸۴ ماده معدنی مختلف است. زیرا حاوی ۹۸ درصد کلرید سدیم است. این بدان معنی است که تنها حدود ۲ درصد از کانی های مختلف دیگر تشکیل می شود. به دلیل مقادیر نسبتاً محدود نمکی که مردم معمولاً مصرف می کنند. بعید است که مقدار کمی از این مواد معدنی در نمک فواید سلامت قابل توجه یا قابل اندازه گیری داشته باشد.

مطالب مرتبط: ۱۳ استفاده از نمک عجیب و بسیار مفید در خانه!

سدیم کم در نمک صورتی هیمالیا

برخی از مردم فکر می کنند که نمک صورتی هیمالیا نسبت به نمک معمولی سدیم کمتری دارد. با این حال، هر دو نوع حاوی تقریباً ۹۸٪ NaCl هستند. از آنجایی که نمک صورتی اغلب کریستال های بزرگتری نسبت به نمک خوراکی دارد، از نظر فنی سدیم کمتری در هر قاشق چای خوری دارد. همچنین مزه آن شورتر از نمک خوراکی است. این بدان معناست که نمک کمتری را می توان در یک وعده میل کرد تا به همان طعم برسد. با این حال، نمک صورتی در اندازه گرانول کوچکتر نیز موجود است که بیشتر شبیه نمک معمولی است. این را هنگام چاشنی غذا و اندازه گیری میزان سدیم دریافتی خود در نظر داشته باشید.

انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می کند که بیش از ۷۵ درصد از منبع مورد اعتماد مصرف سدیم از نمک موجود در غذاهای فرآوری شده و فرآوری شده تامین می شود. نمک سفره سدیم زیادی به غذا اضافه نمی کند.

مطالب مرتبط: ۷۴ هشدار به بدن در مورد مصرف بیش از حد نمک

نمک صورتی هیمالیا، نمک طبیعی بیشتر

برخی ادعا می کنند که نمک هیمالیا طبیعی تر از نمک خوراکی است. به نظر می رسد این ادعا درست باشد. نمک سفره معمولاً بسیار تصفیه شده است. برای جلوگیری از ایجاد کیک با مواد ضد رسوب مانند سیلیکات سدیم یا کربنات منیزیم مخلوط می شود. نمک هیمالیا کمتر مصنوعی است و معمولاً هیچ افزودنی ندارد.

به مرطوب شدن کمک می کند

برخی معتقدند افزودن کمی نمک صورتی به وعده‌های غذایی یا نوشیدنی‌ها. می تواند به بدن در رسیدن به تعادل مایعات مورد نیاز کمک کند و از کم آبی بدن جلوگیری کند. درست است که سدیم برای حفظ تعادل مناسب مایعات ضروری است. با این حال، این امر در مورد سدیم از منابع دیگر علاوه بر نمک صورتی هیمالیا نیز صدق می کند.

مطالب مرتبط: این موارد با مصرف بیش از حد نمک در بدن شما اتفاق می افتد

خطرات و ملاحظات نمک صورتی هیمالیا

اگر از نمک صورتی هیمالیا استفاده می کنید به نکات زیر توجه کنید:

ید یا ید مصرف کنید

ید یک ماده معدنی است که بدن برای حفظ عملکرد تیروئید و متابولیسم سلولی به آن نیاز دارد. منابع عالی ید عبارتند از ماهی، غذاهای دریایی، لبنیات، تخم مرغ و سایر غذاها. نمک حاوی ید یکی دیگر از منابع رایج این ماده معدنی است. با این حال، نمک صورتی هیمالیا ممکن است به طور طبیعی حاوی مقداری ید باشد. اما احتمالاً حاوی ید کمتری نسبت به نمک حاوی ید است. بنابراین کسانی که از کمبود ید رنج می برند یا در خطر کمبود ید هستند. اگر به جای نمک خوراکی از نمک صورتی استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد ید خود را از جای دیگری تهیه کنید.

مطالب مرتبط: غذاهای مضر: ۲۰ غذاهایی که بهترین متخصصان تغذیه از آنها اجتناب می کنند

مصرف سدیم

اگرچه سدیم برای بقا ضروری است، اما نظارت بر مصرف نمک ضروری است. در حالی که سدیم در مقادیر کم ضروری است، مصرف بیش از حد آن می تواند تأثیر منفی بر سلامتی داشته باشد. افراد مبتلا به مشکلات کلیوی، قلبی یا کبدی یا افرادی که رژیم غذایی محدود از سدیم دارند، باید مصرف سدیم خود را کنترل کنند. و استفاده از نمک، از جمله نمک صورتی هیمالیا را محدود کنید. حتی افراد سالم نیز باید مصرف سدیم خود را کنترل کنند.

سدیم بیش از حد

افراد مبتلا به فشار خون بالا باید مصرف سدیم خود را به ۱۵۰۰ میلی گرم در روز محدود کنند. با یک متخصص تغذیه صحبت کنید تا تغییرات رژیم غذایی را که می توان برای کاهش مصرف سدیم ایجاد کرد، تعیین کرد. نمک حاوی ۴۰ درصد سدیم است. هنگامی که از میزان مصرف سدیم خود آگاه هستید، دانستن میزان سدیمی که با مقادیر مشخصی نمک دارید می تواند مفید باشد. مقادیر معینی از نمک حاوی مقادیر زیر سدیم است:

۱/۴ قاشق چایخوری نمک: ۵۷۵ میلی گرم سدیم

½ قاشق چایخوری نمک ۱۱۵۰ میلی گرم سدیم

۱ قاشق چایخوری نمک: ۱۷۲۵ میلی گرم سدیم

۱ قاشق چایخوری نمک: ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم

اکثر مردم خیلی بیشتر از این مصرف می کنند.

مطالب مرتبط: نتایج تحقیقات جدید: پرخوری عامل اصلی چاقی نیست!

هنگامی که افراد بیش از نیاز خود سدیم دریافت می کنند، کلیه ها سعی می کنند سدیم اضافی را از طریق ادرار دفع کنند. اگر کلیه ها نتوانند سدیم کافی دریافت کنند، شروع به تجمع در مایع بین سلولی می کنند که به عنوان مایع بینابینی شناخته می شود. این امر باعث افزایش حجم آب و حجم خون و افزایش فشار بر قلب و عروق خونی می شود. تعدادی از بیماری های جدی با مصرف زیاد سدیم همراه هستند. اینها شامل فشار خون بالا، بیماری قلبی، سکته مغزی، آسیب کبدی، پوکی استخوان و بیماری کلیوی است.

مصرف بیش از حد نمک ممکن است به بیماری های خودایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس، آرتریت روماتوئید، لوپوس و پسوریازیس کمک کند. زیرا باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود. رابطه مستقیمی بین مصرف نمک و چاقی وجود دارد. افزایش مصرف نمک به میزان ۱ گرم در روز با افزایش خطر چاقی در بزرگسالان و کودکان تا بیش از ۲۵ درصد مرتبط است.

مطالب مرتبط: قاتل خاموش: فشار خون بالا ۵۴ سلامتی شما را خراب می کند

در حال حاضر هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد نمک صورتی هیمالیا فواید سلامتی بیشتری نسبت به نمک معمولی دارد. جایگزینی نمک خوراکی ریزدانه با کریستال های نمک صورتی هیمالیا ممکن است به کاهش مصرف سدیم کمک کند. اما مانند هر نمک دیگری، حتما آن را در حد اعتدال مصرف کنید.