اتریش قول بی طرفی می دهد، حتی در حالی که روسیه اوکراین را نابود می کند – سپتامبر مگ


جو بی طرفی ژئوپلیتیکی در سراسر اروپا از ۲۴ فوریه، روزی که روسیه به اوکراین حمله کرد، کاهش یافته است.

ساختار امنیتی توسعه یافته در این قاره، سوئد و فنلاند را مجبور به کنار گذاشتن عدم تعهد تاریخی کرده است و حتی سوئیس در حال نزدیک شدن به ناتو است.

با این حال، اتریش بی طرف باقی مانده است و وین با وجود جنگ جاری هیچ برنامه ای برای پیوستن به ناتو ندارد.

اتریش، یکی از اعضای اتحادیه اروپا (EU)، در ظرفیت های مختلف با ناتو شریک است و بیشتر در چارچوب امنیتی اتحادیه اروپا ادغام شده است.

در این زمینه، برخی تحلیل‌گران استدلال می‌کنند که اتریش اساساً یک سوار آزاد است و در حالی که خارج از ناتو باقی می‌ماند، به‌طور تصادفی زندگی می‌کند.

با گذشت نزدیک به شش ماه از بحران اوکراین، هیچ بحث جدی در اتریش درباره پیوستن رسمی به ناتو وجود ندارد.

۸۰ درصد اتریشی ها از ماندن خارج از بلوک غرب حمایت می کنند، در حالی که اخلاق بی طرفی در میان سیاستمداران اتریشی در سراسر طیف محبوب است.

در ۷ مارس، صدراعظم کارل نهمر، یک سیاستمدار محافظه‌کار، در توییتی نوشت که بی‌طرفی اتریش «مورد بحث نیست» و رهبر حزب چپ میانه سوسیال دموکرات اتریش، پاملا رندی واگنر، بارها به بی‌طرفی وین اشاره می‌کرد. غیر قابل مذاکره “.

حزب راستگرای آزادی اتریش (FPO) همان موضع طرفدار بی طرفی حزب صلح طلب سبز را دارد.

ولفگانگ بوخت، وابسته نظامی سابق اتریش به الجزیره گفت: پس از تجربه وحشتناک دو جنگ جهانی و رژیم ترور نازی، بی طرفی عمیقاً در ذهنیت مردم اتریش ریشه دوانده است.

از دهه ۱۹۵۰، بی طرفی مدت ها با آزادی اتریش همراه بوده است.

پس از جنگ جهانی دوم، فاتحان درگیری، اتریش را در سرزمین های اشغالی تقسیم کردند. سپس در سال ۱۹۵۵، ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و اتحاد جماهیر شوروی معاهده ایالتی اتریش را امضا کردند که بر اساس آن اتریش بی طرفی دائمی و موجودیت خود را به عنوان منطقه حائل بین غرب و شرق اعلام می کرد.

کریستف شوارتز، محقق مؤسسه سیاست اروپا و امنیت اتریش، در مصاحبه با الجزیره گفت: «به طور کلی، محبوبیت بی طرفی در اتریش بیشتر بر اساس اسطوره و افسانه است تا اندیشه روشنگرانه.

مردم به شدت بی طرفی را با رفاه و امنیت اقتصادی مرتبط می دانند که اتریش در ۶۰ تا ۷۰ سال گذشته از هر دوی آنها برخوردار بوده است.

طی سال‌ها، این استراتژی سیاست خارجی به کشور کمک کرده است تا هزینه‌های دفاعی خود را نسبتاً پایین نگه دارد.

بی طرفی همچنین اتریش را قادر ساخت تا در مهندسی اقتصادی غرب ادغام شود و در عین حال از تجارت با اتحاد جماهیر شوروی و بعداً روسیه نیز سود می برد.

اتریش به عنوان اولین کشور غربی که در سال ۱۹۶۸ قرارداد گاز طبیعی را با اتحاد جماهیر شوروی امضا کرد، همچنان به هیدروکربن های روسیه وابسته است. امروز، گاز به شدت بر منافع اتریش در اجتناب از اقداماتی که می تواند به دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مسکو آسیب جدی وارد کند، تأثیر می گذارد.

پرستیژ و نفوذ دیپلماتیک

شوارتز توضیح داد که فراتر از اقتصاد و انرژی، بی طرفی در دوره های جنگ سرد و پس از جنگ سرد نیز نقش اتریش را در صحنه بین المللی به عنوان “مکانی که شرق و غرب در آن به هم می رسند.”

وین – همراه با نیویورک، ژنو و نایروبی – به مقر سازمان ملل متحد و همچنین مکان آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) و سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) تبدیل شد. سازمان کشورهای صادرکننده نفت و مقر اوپک.

بحث جدی در مورد بی طرفی اتریش مفید خواهد بود [Austria] برای روشن کردن آنچه که به بهترین وجه در خدمت منافع ملی ما است. بوزتای خاطرنشان کرد که سؤال اولیه این است که بررسی شود که آیا در صورت پیوستن اتریش به ناتو، آیا همه سازمان‌های بین‌المللی در وین باقی خواهند ماند.

اکثر اتریشی ها بر این باورند که کشورشان به عنوان یک پل دیپلماتیک بین شرق و غرب است – که نویدبخش دفاع ملی است.

رندی واگنر استدلال کرد که “دولت های بی طرف خطری برای قدرت های بزرگ ایجاد نمی کنند و امنیت ما را افزایش می دهند.”

در نهایت، اتریش تحت هیچ گونه تهدید نظامی از سوی یک قدرت خارجی قرار ندارد، زیرا همه همسایگان آن از اعضای اتحادیه اروپا، سوئیس و کشور کوچک لیختن اشتاین هستند.

اتریش، برخلاف سوئد و فنلاند، برای دفاع نیازی به عضویت در ناتو ندارد.

همانطور که بوشتی به الجزیره گفت: «پیوستن به ناتو چیزی بیش از یک همبستگی بین المللی است.

“بازدید دوستانه نیست”

در ماه آوریل، نمر اولین رهبر غربی بود که از زمان آغاز جنگ با پوتین دیدار کرد.

او این کار را به قصد کمک به دیپلماسی اتریش انجام داد، به این امید که میانجیگری وین به پایان درگیری کمک کند. با این حال، همانطور که صدراعظم اتریش در آن زمان تاکید کرد، “این یک دیدار دوستانه نیست.”

با این حال، سفر این ببر به مسکو نتایج ملموسی به همراه نداشت.

بنجامین ال. اشمیت، محقق دانشگاه هاروارد و کارشناس ارشد مرکز تحلیل سیاست اروپا، به الف گفت: «موقعیت ژئوپلیتیک اتریش به عنوان به اصطلاح «پل» بین روسیه و غرب در موقعیت مهمی قرار گرفته است. جزیره از زمانی که روسیه تهاجم گسترده خود به اوکراین را در فوریه آغاز کرد، عدم اطمینان وجود داشت.

اشمیت افزود: بحران در اوکراین «این تصور ژئوپلیتیکی وین را تضعیف کرده است که موقعیت «وسط» بین شرق و غرب می تواند به نحوی از چنین درگیری ها بکاهد.

خط رسمی اتریش این است که بی طرفی را نباید با بی تفاوتی یا انفعال اشتباه گرفت.

الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه گفت که وین «کمک می کند [Ukraine] در مقیاس بزرگ، اما نه با مهمات جنگی، و من فکر می‌کنم کمک به اوکراین را نمی‌توان تنها به مهمات جنگی تقلیل داد.»

اتریش همراه با ۱۴۰ کشور عضو سازمان ملل متحد در ۲ مارس به قطعنامه مجمع عمومی در محکومیت تهاجم روسیه رأی مثبت داد.

پس از این رای، اتریش با تسلیحات غیر کشنده از جمله کمک های بشردوستانه و تجهیزات حفاظتی از اوکراین حمایت کرد.

در نتیجه روابط اتریش و روسیه از ۲۴ فوریه بدتر شده است.

بوشتی گفت: روابط با روسیه به حداقل رسیده است. اتریش یک مقصد سرمایه گذاری مطلوب برای تعداد معدودی از روسیه بود. بسیاری از آنها حتی در اتریش اقامت داشتند. اکنون بیشتر دارایی های آنها مسدود شده است.

وین به دلیل ترس از قرار گرفتن اتریش در معرض توانایی مسکو برای تسلیحاتی کردن صادرات انرژی خود، به دیگر اعضای اتحادیه اروپا در تلاش برای تنوع بخشیدن به منابع گاز روسیه پیوست.

از آغاز جنگ، اتریش نسبت واردات گاز روسیه را از ۸۰ به ۵۰ درصد کاهش داده است.

وقتی زمانی فرا می رسد که هر شکلی از گفتگو در مورد حل مناقشه ممکن به نظر می رسد، اتریش می خواهد خود را به عنوان یک میانجی قرار دهد. شوارتز گفت که بر اساس آنچه تاکنون دیده شده، اتریش در موقعیتی نیست که بتواند این نقش را بازی کند.

اتریش موقعیت خود را به عنوان یک واسطه بی طرف از طریق ادغام بیشتر در اتحادیه اروپا تضعیف می کند. بعید است که روسیه، حداقل تحت رهبری فعلی خود، اتریش را به عنوان میانجی بپذیرد.

به گفته بچتای، سیاستمداران اتریشی که معتقدند وین می‌تواند میان غرب و مسکو میانجیگری کند، «کاملاً غیرواقع‌گرا» هستند و درگیر «تفکر آرزو» هستند.

وابسته سابق دفاعی خاطرنشان کرد: «عدم تحلیل صادقانه از محیط بین‌المللی و عدم تمایل به ارزیابی جدی از مزایا و معایب یک موقعیت بی‌طرف».

برخی از اعضای ناتو و اوکراین وین را به حفظ ابهام اخلاقی متهم کردند. در حالی که این اتهام ممکن است به اعتبار اتریش در میان همسایگانش لطمه بزند، بعید است که به زودی منجر به پیوستن اتریش به ناتو شود.

اما چاروس هشدار داد که ممکن است روزی برسد که “این استراتژی بهای سنگینی داشته باشد”.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر