اثرات کیتوزان بر مزایای کاهش وزن قرص کیتوزان | عوارض جانبی مکمل کیتوزان و دوز:


مکمل های کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شوند. این مقاله به بررسی اثرات قرص کیتوزان بر کاهش وزن آنها می پردازد: عوارض جانبی.

صدف ها به دلیل دارا بودن چربی های سالم از جمله اسیدهای چرب امگا 3 ، مواد مغذی مانند ویتامین B12 و روی ، افزودنی فوق العاده ای برای رژیم های کاهش وزن (در صورت سرخ نکردن در کره ذوب شده) هستند.

اما سوال این است که آیا صدف صدفی سالم است؟

پوسته صدف خوراکی نیست ، اما کیتوزان به عنوان افزودنی از همان پوسته خرچنگ استخراج می شود.

مکمل های کیتوزان پتانسیل کاهش وزن و کاهش وزن را دارند.

ارزش بازار جهانی کیتوزان در سال 2019 حدود 6.8 میلیارد دلار است و پیش بینی می شود تا سال 2027 حدود 25 درصد رشد کند.

به گفته برخی تولیدکنندگان مکمل ها ، کیتوزان در کاهش وزن و کاهش کلسترول مثر است.

اما آیا این ادعاها شواهد علمی دارد؟

این مقاله مکمل های کیتوزان ، اثرات آنها بر کاهش وزن ، عوارض جانبی و دوز آنها را بررسی می کند.

همچنین بخوانید:

روشهای طبیعی کاهش وزن (کلیک کنید)

کیتوزان چیست؟

کیتوزان از ترکیبی به نام کیتوزان ساخته می شود. کیتین یک ترکیب فیبری است که معمولاً در ساختار خارجی سخت پوستان و همچنین در دیواره سلولی برخی قارچ ها یافت می شود.

با استفاده از واکنش آنزیمی ، کیتین به اسب مناسب تری (یعنی کیتوزان) برای تبدیل تبدیل می شود.

کیتوزان زیست تخریب پذیر است و در تولید پوشش های ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

کیتوزان به دلیل قابلیت تشکیل ژل برای پانسمان زخم نیز استفاده می شود. این ماده برای بررسی استفاده از کیتوزان در پزشکی و مهندسی بافت مورد مطالعه قرار گرفته است.

بیشتر کیتوزان موجود در بازار از میگو و صدف های دیگر تهیه می شود.

مکمل های کیتوزان چگونه کار می کنند؟

بیشتر مکمل های کیتوزان دارای عملکرد مسدود کننده چربی هستند.

به نظر می رسد کیتوزان در معده به ژل تبدیل می شود و به آن کمک می کند. برخی افراد ادعا می کنند که این ژل چربی و کلسترول را از معده به روده منتقل می کند.

این بدان معنی است که کیتوزان از جذب چربی جلوگیری می کند ، چربی و کلسترول را از بدن خارج می کند ، بنابراین به کاهش وزن کمک می کند.

به همین دلیل ، بر روی برچسب مکمل های کیتوزان ، به مصرف کنندگان توصیه می شود قبل از غذا از آنها استفاده کنند. در غیر این صورت ، هیچ چیزی در روده وجود ندارد که کیتوزان را متصل کند.

با این حال ، شواهد موجود این ادعاها را تایید نمی کند.

طبق آزمایشات بالینی در اوایل دهه 2000 ، کیتوزان دفع مدفوع را افزایش نمی دهد. کیتوزان نوعی فیبر است که در بدن ژل تولید می کند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط آنها با چربی وجود ندارد.

مزایای مکمل های کیتوزان:

قرص ها و مکمل های کیتوزان به کاهش وزن و کاهش کلسترول کمک کرده اند ، اما بسیاری از مطالعاتی که این ادعا را تأیید می کنند کیفیت پایینی دارند. با این حال ، به نظر می رسد کیتوزان کمترین تأثیر را در کاهش وزن دارد.

کاهش وزن

در مطالعه سال 2018 ، محققان داده های 14 مطالعه را که شامل 1101 شرکت کننده اضافه وزن یا چاق بود ، تجزیه و تحلیل کردند. آنها نتایج کاهش وزن افرادی را که از کیتوزان و دارونما استفاده می کردند مقایسه کردند.

بر اساس نتایج این مطالعه ، ترکیب مکمل های کیتوزان با رژیم محدود و کم کالری و فعالیت بدنی منجر به کاهش اندکی در شاخص توده بدن (BMI) شد.

این نتایج نتایج یک مطالعه قدیمی و مشابه را تأیید می کند ، که نشان می دهد مصرف مکمل های کیتوزان به عنوان بخشی از برنامه کاهش وزن کوتاه مدت م thanثرتر از مصرف دارونما بود.

با این حال ، در هر دو مطالعه ، علائم بهبود کلسترول و فشار خون مشاهده شد.

با این حال ، به گفته محققان ، بسیاری از مطالعات روی مکمل های کیتوزان کیفیت پایینی دارند ؛ تفاوت قابل توجهی بین نتایج آنها وجود دارد. با این حال ، طبق مطالعات با کیفیت بالا ، کیتوزان کمترین تأثیر را بر کاهش وزن و وزن بدن دارد.

یک آزمایش بالینی محدود در سال 2014 نشان داد که مصرف روزانه 3 گرم کیتوزان با 2 گرم اسید اسکوربیک (نوع C) برای کاهش وزن م effectiveثرتر است.

همچنین بخوانید:

10 برنامه رژیم غذایی برای کاهش وزن (کلیک کنید)

کاهش کلسترول

کیتوزان تاثیری بیشتر از کاهش وزن بر کلسترول دارد. طبق مطالعه ای که در سال 2018 داده های مربوط به سطح کلسترول را در بیش از 1000 نفر جمع آوری کرد ، مکمل های کیتوزان در کاهش کلسترول تام و LDL (کلسترول بد) م effectiveثر هستند.

اگرچه این مکمل ها ممکن است بر HDL (کلسترول خوب) تأثیر نگذارند ، اما مصرف کیتوزان را می توان به عنوان بخشی از یک برنامه مدیریت کلسترول موثر در نظر گرفت.

با این حال ، سایر داروهای طبیعی کاهش دهنده کلسترول م moreثرتر (نسبت به کیتوزان) نشان داده شده است.

همچنین بخوانید:

راههای کاهش کلسترول (کلیک کنید)

دوز و ایمنی

به گفته کمیسیون ایمنی غذا و آلرژی غذایی اتحادیه اروپا ، حداکثر مصرف روزانه کیتوزان 3 گرم است. با این حال ، حداکثر دوز این مکمل در حال حاضر در ایالات متحده توصیه نمی شود.

مطالعات نشان داده است که مکمل های کیتوزان برای بزرگسالان بی خطر است ، اما باید توجه داشت که دوز مورد استفاده در این مطالعات بین 0.34 تا 3.4 گرم در روز متغیر بود.

بنابراین ، هیچ نتیجه گیری در مورد موثرترین دوز برای کیتوزان وجود ندارد. البته به گفته مقامات امنیتی اروپا ، مصرف حداکثر 3 گرم در روز انتخاب بهتری است.

در این رابطه ، بهتر است قبل از خوردن برچسب میزان مصرف روزانه کیتوزان را بررسی کنید. به این ترتیب ، حد توصیه شده روزانه باید همیشه در نظر گرفته شود.

همچنین ایده خوبی است که هنگام خرید مکمل ها توسط آزمایشگاه شخص ثالث آزمایش کنید. این ممکن است معیارهای خلوص و قدرت افزودنی ها را نشان دهد.

علاوه بر این ، وجود مهر و موم های شرکتی روی بسته بندی محصول ، شاخص خوبی برای کیفیت مواد افزودنی است.

عوارض جانبی مکمل های کیتوزان

مکمل های کیتوزان می توانند عوارضی مانند یبوست ، حالت تهوع و ناراحتی معده ایجاد کنند.

اگر به صدف یا قارچ حساسیت دارید ، باید از مصرف مکمل های کیتوزان خودداری کنید.

کیتوزان همچنین جذب ویتامین های محلول در چربی ، از جمله ویتامین A ، D ، E-K و همچنین کلسیم و منیزیم را مختل می کند. بنابراین ، بر روی برچسب مکمل های کیتوزان ، توصیه می شود از مصرف آن با سایر مکمل ها خودداری کنید.

اگر از هر دارویی از جمله داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید ، قبل از مصرف مکمل کیتوزان باید با پزشک خود مشورت کنید. کیتوزان با این داروها از جمله وارفارین تداخل دارد.

همچنین بخوانید:

داروهای رقیق کننده خون (کلیک کنید)

اخرین حرف

قرص کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شود. برخی از مطالعات این تأثیر را در ترکیب با رژیم کم کالری تأیید می کنند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

هنگام شروع مکمل جدید ، همیشه باید مراقب باشید. همچنین باید در نظر داشت که مزایای مکمل هایی مانند کیتوزان بیشتر از عوارض جانبی احتمالی است.

در نهایت ، توجه داشته باشید که اثر مزایای کاهش وزن کیتوزان قطعی نیست.

برای خرید مکمل ها از داروخانه آنلاین Oiro مراقبت مراقبت از را تماشا کنید کلیک

دیدگاهتان را بنویسید