از زمانی که بانک مرکزی کانادا شروع به افزایش نرخ بهره در ماه مارس کرد، فروش خانه در کانادا ۳۲ درصد کاهش یافته است.


گزارش Scotiabank تصویری تا حدودی تیره برای بازار مسکن کانادا ترسیم می کند.

در ماه آگوست، فروش مسکن برای ششمین ماه متوالی کاهش یافت و یک درصد کاهش یافت. صاحبان خانه می توانند از این واقعیت راحت باشند که این کمترین کاهش ماهانه در سال جاری بود.

فرح امرام، اقتصاددان می نویسد: «از زمانی که بانک کانادا شروع به افزایش نرخ ها در ماه مارس سال جاری کرد، فروش ملی تا ۳۲ درصد کاهش یافت و آنها را به سطوح قبل از همه گیری نزدیک کرد. «متوسط ​​قیمت‌های فروش در ماه اوت در چند ماه گذشته مقداری کاهش یافت، به طوری که ماه به پایان رسید ۱۶ درصد کمتر از اوج خود در فوریه ۲۰۲۲، اما ۱۶ درصد بالاتر از سطح خود در فوریه ۲۰۲۰ – درست قبل از شروع همه‌گیری» تا پایان تحویل.

نسبت فروش به کسب‌وکارهای جدید به دلیل کاهش بیشتر در فهرست‌ها نسبت به فروش به ۵۴.۵ درصد افزایش یافت. عمران خاطرنشان کرد که این رقم نزدیک به میانگین بلندمدت ۵۵.۱ درصد است.

وی افزود: علیرغم افزایش جزئی این نسبت، به طور کلی شرایط متعادل تر بازار منجر به کاهش دیگری در شاخص قیمت خانه مرکب MLS (HPI) شد. که در مرداد ماه نسبت به تیرماه ۱.۶ درصد کاهش داشته است که نسبت به تیرماه ۱.۷ درصد کاهش اندکی داشته است.

در ۷ سپتامبر، بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را ۰.۷۵ درصد افزایش داد و به ۳.۲۵ درصد رساند. انتظار می رود افزایش دیگری تا پایان سال برای مهار تورم که در ماه ژوئیه به ۷.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رسید، کاهش دهد.

عمران پیش بینی می کند که بازارهای مسکن کانادا “در سال آینده به معتدل شدن ادامه خواهند داد”.

او نوشت: «سرعت تعدیل ممکن است در حال حاضر نگران‌کننده به نظر برسد، به‌ویژه که همزمان با تغییر و فضای نامطمئن اقتصاد کلان و همچنین بدتر شدن احساسات مصرف‌کننده است».

اما این سرعت به عوامل زیادی مرتبط است (که در گزارش های قبلی به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است). اینجا به عنوان مثال)، از جمله افزایش حساسیت نسبت به افزایش نرخ بهره، فعالیت سرمایه گذار، فروش فوری، تغییرات در روانشناسی خریدار، و افزایش انتظارات از قیمت های پایین تر. اما هنگامی که آن را در جای خود قرار داد، می توانیم انتظار سرعت انطباق آسان تری را داشته باشیم.”

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر