افزایش هزینه های زندگی نگرانی روزانه نیمی از جمعیت بریتانیا استبه گزارش روز جمعه ایرنا، بر اساس گزارش مرکز ملی آمار بریتانیا، ۷۷ درصد از بزرگسالان بالای ۱۶ سال «به شدت نگران افزایش هزینه های زندگی هستند». ۵۰ درصد از این پاسخ دهندگان گفتند که “تقریبا هر روز” نگران هستند.

بر اساس یافته ها، ۵۲ درصد از مردم سوخت کمتری مانند گاز و برق در خانه مصرف می کنند و نزدیک به نیمی از آنها هزینه غذا و سفرهای غیرضروری را کاهش داده اند. همچنین مطالعات نشان می‌دهد که تورم بی‌سابقه در بریتانیا بر سلامت روان افرادی که مجبور به خرید کمتر و خرید کالاهای ارزان‌تر هستند، تأثیر منفی گذاشته است.

بر اساس این نظرسنجی، تعداد افرادی که کمتر برای خرید مواد غذایی و مایحتاج هزینه می کنند از ۳۶ درصد در دو هفته گذشته به ۴۱ درصد افزایش یافته است، در حالی که درصد افرادی که اقلام کمتری در مواد غذایی خریداری می کنند از ۴۴ درصد به ۴۶ درصد افزایش یافته است.

مردم نیز با توجه به افزایش هزینه ها، برنامه های سفر خود را به حالت تعلیق درآورده اند. حدود ۴۰ درصد از افراد مورد بررسی گفتند که به دلیل بحران هزینه زندگی، سفرهای غیرضروری با ماشین را کاهش داده اند.

آمار همچنین نشان می دهد که بین افرادی که هنوز در مورد تأثیر کرونا بر زندگی خود و افزایش هزینه ها نگران هستند، ارتباط قوی وجود دارد. در میان کسانی که بسیار نگران هزینه زندگی بودند، ۶۳ درصد «بسیار یا تا حدودی نگران» در مورد کووید ۱۹ بودند.

نتایج مرکز ملی آمار بریتانیا نشان می‌دهد که افراد دارای معلولیت و والدین دارای فرزندان خردسال از جمله گروه‌هایی بودند که بیشتر نگران افزایش هزینه‌های زندگی بودند. بر اساس آمار بیش از ۸۰ درصد معلولان و ۹۰ درصد والدین فرزندان از وضعیت موجود ابراز نگرانی کرده اند.

جهش بی سابقه تورم و افزایش بی رویه هزینه های زندگی در بریتانیا، این جزیره را در بدترین وضعیت اقتصادی نیم قرن اخیر قرار داده است. عدم چشم انداز بهبود و هشدار مسئولان نسبت به تشدید اوضاع، مردم کشور را شوکه کرد.

قیمت ها در بریتانیا در ماه های اخیر به دلیل پیامدهای انتخابات، بحران کرونا و پیامدهای جنگ در اوکراین تا ۶۰ درصد افزایش یافته است. بانک مرکزی انگلیس دو هفته پیش در بیانیه ای رکود اقتصادی را پیش بینی کرد و نرخ بهره بین بانکی را به بالاترین حد در ۱۳ سال گذشته افزایش داد.

بر اساس آخرین گزارش دفتر ملی آمار، تورم بریتانیا در ماه گذشته (آوریل) به ۹ درصد رسید. این عدد علاوه بر اینکه بالاترین میزان در ۴۰ سال اخیر بوده، در واقع جهش ۲ درصدی را در یک ماه نشان می دهد.

پیش از جنگ اوکراین، انتظار می رفت با وجود فشارهای انتخاباتی و بحران کرونا، تورم به حدود ۲ درصد برسد. اما اقتصاددانان انتظار دارند تورم تا پایان سال جاری به بیش از ۱۰ درصد به دلیل افزایش قیمت انرژی برسد.

دولت بریتانیا تحت فشار شدید احزاب سیاسی مخالف و افکار عمومی برای افزایش حداقل دستمزدها و کمک هزینه زندگی برای دهک های پایین از طریق تخصیص بودجه اضطراری است. اما تاکنون هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، دیروز آب پاکی را بر سر مردم ریخت و اعلام کرد که حمایت های مورد انتظار از سوی دولت قابل ارائه نیست.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر