الشافعی شیخ، جنگجوی بریتانیایی داعش، به ربودن و کشتن گروگان ها محکوم شد.


الشافعی شیخ، جنگجوی بریتانیایی دولت اسلامی، به دلیل مشارکت در ربودن گسترده گروگان های آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی محکوم شد.

الشیخ ۳۳ ساله به ۸ اتهام فدرال از جمله گروگانگیری مرگبار، توطئه برای کشتن شهروندان آمریکایی در خارج از ایالات متحده و توطئه برای حمایت مالی از تروریست ها محکوم شد.

او روز پنجشنبه پس از یک محاکمه طولانی سه هفته ای و نزدیک به پنج ساعت مشورت توسط هیئت منصفه دادگاه فدرال در اسکندریه ویرجینیا محکوم شد.

این شهروند لندنی اهل سودان بخشی از یک سلول گروگان داعش بود که در سوریه فعالیت می کرد و اسیرکنندگان آن بیتلز نام داشتند. الشیخ در سال ۲۰۱۲ از بریتانیا به سوریه سفر کرد. او ابتدا به شاخه ای از القاعده پیوست و سپس به داعش پیوست و در آنجا نقش کلیدی در عملیات گروگان گیری دولت اسلامی در عراق و شام داشت.

این آدم ربایی منجر به ترور روزنامه نگاران آمریکایی جیمز فولی و استفان ساتلوف و کارگران مرتبط با آن کایلا مولر و پیتر کاسیگ شد. کیفرخواست همچنین او را مسئول قتل امدادگران بریتانیایی دیوید هاینس و آلن هنینگ و همچنین روزنامه نگاران ژاپنی هارونا یوکاوا و کنجی گوتو می داند.

در طول سه هفته، هیئت منصفه شواهدی را از گروگان‌های سابق، خانواده‌های قربانیان ادعایی وی، یکی دیگر از مبارزان سابق داعش و مقامات آمریکایی که پس از دستگیری آل شیخ با وی مصاحبه کردند، شنید.

گروه موسوم به بیتلز که توسط دادستان ها با نام شیخ، الکساندرا کوتی و محمد اموازی نامیده می شود، حداقل ۲۶ آدم ربایی را در سوریه بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ متهم کرده اند که بیشتر آنها غربی بوده اند. اموازی که در سال ۲۰۱۵ در یک حمله پهپادی کشته شد، گمان می‌رود رهبر گروهی باشد که گروگان‌ها را اعدام می‌کند. کوتی در سپتامبر ۲۰۲۱ به قتل فولی، سوتلوف، مولر و کاسیگ اعتراف کرد و قرار است ماه آینده محکوم شود.

راج برکه، وکیل دادگستری، در بیانیه پایانی روز چهارشنبه گفت که شیخ و همدستانش در “بدرفتاری و شکنجه سیستماتیک، از پیش برنامه ریزی شده و بی امان” با گروگان ها دست داشته اند.

شواهد نشان می دهد که آنها با هم بزرگ شده اند، با هم رادیکال شده اند، با هم به عنوان جنگجویان عالی رتبه داعش جنگیده اند، گروگان ها را در کنار هم نگه داشته اند، گروگان ها را شکنجه کرده اند، یکدیگر را مرعوب کرده اند و پس از کشته شدن اموازی، شیخ و کوتی و در نهایت با هم اسیر شده اند. سوریه. پارک گفت.

تیم دفاعی الشیخ عضویت او در گروه بیتلز را تکذیب کرد و در عوض مدعی شد که او یک “سرباز ساده در داعش” است. اما سخنان او – اطلاعاتی که او در مصاحبه های رسانه ای در زمان دستگیری خود تأیید کرد – بخش مهمی از شواهد دادستانی را تشکیل می داد.

در طول محاکمه، دادستان شهادت شهود درباره خانواده‌های بیتلز و مصاحبه‌های شیخ با روزنامه‌نگاران مختلف را ترکیب کرد.

او در آن مصاحبه‌ها، نام برخی از گروگان‌های غربی را که از آنها مراقبت می‌کرد نام برد و به جمع‌آوری ایمیل‌ها برای استفاده در یادداشت‌های باج‌گیری و ضرب و شتم آنها اعتراف کرد.

او در یک نوار ویدئویی که به دادگاه نشان داده شد، گفت: «بیشتر زندانیان را کتک زدم. «من تخلفاتی دارم. وقتی از او در مورد ضرب و شتم پرسیدند، گفت: «از نظر جسمی مورد آزار و اذیت قرار گرفتم.

وی همچنین تلاش کرد تا بدرفتاری خود با زندانیان را با این ادعا که زندانیان به دلیل نداشتن امکانات مناسب برای جلوگیری از فرار آنها باید در صف نگه داشته شوند، توجیه کند.

وی گفت: از زندانیان به عنوان زندانیان فراری استفاده می شود.

تیم دفاعی الشیخ تلاش کردند فیلم را از اسناد حذف کنند که نشان می داد محافظان کُرد وی را در زمانی که در بازداشت بود مجبور به اعتراف کردند. قاضی این درخواست را رد کرد و مدعی شد که معاینات پزشکی توسط مقامات آمریکایی که با او در زندان مصاحبه کردند هیچ نشانه‌ای از سوء استفاده را نشان نداد.

در جریان مناظره پایانی، آقای پارک گفت که این کلیپ ها دلیل عمده ای است که هیئت منصفه باید گناهکار بودن شیخ را ثابت کند.

او گفت: “بیایید با واضح ترین دلیل شروع کنیم تا نتیجه بگیریم که شیخ یکی از سه بیتل بدنام است: او این را با بی ادبی به شما گفته است.” شما این کلیپ را پس از مصاحبه ویدیویی مشاهده کردید که در آن متهم اعتراف کرد و مشارکت اولیه خود را در جرایمی که ما در اینجا متهم کرده‌ایم و رفتار جنایتکارانه وحشتناک این پرونده را تشکیل می‌دهد به تفصیل شرح داد.»

هیئت منصفه از چندین گروگان سابق بیتلز که به تلخی در مورد خانواده هایشان شهادت دادند، شنید.

فدریکو موتکا، گروگان سابق گروه بیتل، توضیح داد که چگونه او و سایر اسیران توسط نگهبانان زندان مورد اصابت گلوله سگ قرار گرفتند و به دلیل جنایات خود تحت “سیستم مجازات” قرار گرفتند.

دیدیه فرانسوا، روزنامه نگار فرانسوی که در سال ۲۰۱۳ ربوده شد، شهادت مشابهی داد و بیتلز را “همیشه بسیار خشن و سادیستی” توصیف کرد.

هیئت منصفه همچنین شهادت‌های احساسی چند تن از اعضای خانواده گروگان‌ها را شنیدند که در نهایت توسط داعش در فیلم‌های تبلیغاتی وحشتناک اعدام شدند.

مادر جیمز فولی، دایان فولی، در یک تماس تلفنی از یک روزنامه نگار دیگر در آگوست ۲۰۱۴، تقریباً دو سال پس از ربوده شدن او در حین انجام مأموریت در سوریه، از قتل او مطلع شد.

او گفت: “باورم نمی شد. به نظر افتضاح می آمد. امیدوارم این یک شوخی بی رحمانه باشد.”

او پیشتر به دادگاه گفته بود که جیمز که جیم نام مستعار او را گذاشته بود، خود را در معرض خطر قرار داده است «تا دنیا بداند در سوریه چه خبر است».

او گفت: “او از خطر آگاه بود، اما گفت که باید به وعده های خود عمل کند.”

پس از صدور حکم، دایان فولی در مورد آرامش خود صحبت کرد.

او در خارج از دادگاه به خبرنگاران گفت: “الحمدلله. بسیار سپاسگزارم. من به سیستم قضایی آمریکا بسیار افتخار می کنم. او با الشافعی آل شیخ بسیار مهربان بود. او چهار وکیل داشت.” امیدواریم بتوانیم آن را به عدالت تبدیل کنیم، نه انتقام.”

او همچنین از شکست دولت در آوردن پسرش و دیگر آمریکایی ها به خانه ابراز تاسف کرد.

او گفت: «این زمانی شکست خورد که ما واقعاً نیاز داشتیم تمام تلاش دولت را برای بازگرداندن آنها به خانه انجام دهیم. “آزادشان کن.”

مایک هاینز، برادر دیوید هاینز، امدادگر، این حکم را یک “پیروزی” خواند.

امروز بالاخره پایان هشت سال درد و رنجی است که خانواده من متحمل شده است. او گفت: “در حالی که هیچ چیز نمی تواند خلاء قتل دیوید را در قلب ما پر کند، این جمله ما را تعطیل می کند و تضمین می کند که هر سه عضو باقی مانده از باند که در قتل برادرم نقش داشتند به دست عدالت سپرده شوند.”

برادر من و بسیاری از ارواح بی گناه دیگر که توسط این سازمان تروریستی گرفته شده است هرگز به دست عدالت سپرده نشده اند. این قضاوت جمعی یک پیروزی برای جامعه بر بیماری هایی مانند تروریسم است و به ما کمک می کند خود را از ایدئولوژی های نفرت انگیز و تفرقه افکنی که تغذیه این مردم است متمایز کنیم.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر