انواع قرص آهن و اثربخشی آنها


همانطور که همه می دانیم ، آهن یک ریز مغذی ضروری برای بدن است که بسیاری از افراد از آن رنج می برند. مصرف قرص آهن بهترین راه برای درمان کم خونی فقر آهن است. انواع مختلفی از قرص های آهن در بازار وجود دارد که میزان اثربخشی آنها بسته به نوع نمکی که از آنها ساخته شده است متفاوت است.
آهن به طور عمده توسط اسبهای زیر تولید می شود:

انواع قرص آهن

آهن فومارات
گلوکونات آهن
سولفات آهن
پایه آهن گلیسینات می شود

برخی از این مکمل ها می توانند مشکلات گوارشی را در انسان ایجاد کنند. آهن فومارات دارای ماندگاری کم و عوارض جانبی قابل توجهی است. آهن فومارات می تواند برای افراد مبتلا به بیماری کرون ، سایر بیماری های دستگاه گوارش مضر باشد و نگرانی هایی در مورد بقای این نوع آهن وجود دارد. سولفات آهن رایج ترین مکمل آهن برای درمان کم خونی است زیرا ارزان ، مقرون به صرفه است ، اما عوارض جانبی زیادی بر دستگاه گوارش دارد. از طرف دیگر ، سولفات آهن جذب بسیار کمی دارد ، و دوزهای بالا باید برای بیماران برای درمان بیشتر تجویز شود. جذب آن نیز تحت تأثیر سایر ترکیبات غذایی مانند فیتات ها ، فنول ها یا فیبر قرار می گیرد. گلوکونات آهن ، اگرچه محبوب ترین نوع مکمل آهن است ، اما حاوی مقدار کمی آهن عنصری است.

آهن روانی

مکمل عنصری آهن عنصر آهن اساسی ممکن است یکی از مهمترین ملاحظات در انتخاب نوع مکمل آهن باشد. آهن عنصری به مقدار دقیق آهن اشاره دارد که یک قرص یا کپسول اضافی حاوی آن است. این یک آهن است که جذب می شود و می تواند توسط بدن مورد استفاده قرار گیرد.

انواع قرص آهن

عوارض جانبی احتمالی مصرف قرص آهن

مصرف قرص آهن عوارض جانبی جزئی دارد ، از جمله یبوست ، یبوست ، اسهال ، تهوع ، سوء هاضمه و مدفوع (احتمالاً نشانه ای از زخم فوقانی معده و روده). بسیاری از عوارض جانبی جزئی مصرف مکمل های آهن پس از سازگاری بدن با مصرف آهن از بین می رود. در صورت تداوم علائم ، با پزشک خود مشورت کنید.

جذب آهن

جذب آهن توسط ذخایر آهن بدن کنترل می شود و عموماً توسط افرادی که سطح خون پایین تری دارند جذب می شود. این بدان معناست که فرد مبتلا به کم خونی فقر آهن می تواند 90 the آهن موجود در مکمل را جذب کند ، در حالی که فرد مبتلا به کمبود آهن فقط 10 of آهن را مصرف می کند. با وجود این ، به مردم توصیه می شود قبل از مصرف قرص آهن سطح هموگلوبین و فریتین خود را بررسی کنند تا از کمبود آهن آنها مطمئن شوند.

سالاد آهن

آهن کلات یک تخم مرغ مکمل آهن است که توسط دستگاه گوارش بدون تجزیه شیمیایی اصلاح شده است. منظور از “کلات” این است که یونهای فلزی به یونهای غیر فلزی متصل می شوند تا یک مولکول جدید را تشکیل دهند.
از لحاظ نظری ، این فرایند طوری طراحی شده است که آهن می تواند بدون هضم شدن از طریق فرآیند گوارش عبور کند. در عوض ، کلات آهن به سلول ها منتقل می شود و همراه با اسید آمینه ای که به آن متصل است جذب می شود. Iron Shalat با بسیاری از نام ها و مارک های رایج شناخته می شود. کلات گلیسینات مبتنی بر آهن یکی از رایج ترین نامهای آن است.

مکمل های آهن مدرن را بشناسید (دریافت کنید) – قرص آهن Ferro Plus Vivation

گلیسین بر پایه آهن

کلات پایه گلیسینات شامل دو مولکول گلیسین است که توسط پیوندهای کووالانسی به آهن متصل شده اند. فراهمی زیستی این مکمل باعث افزایش جذب آهن در سلولهای غشای مخاطی می شود و به سرعت به بافتهای هدف بدن تحویل داده می شود. بنابراین ، مکمل های درمانی نیاز به دوزهای کوچکتر آهن دارند که می تواند منجر به مشکلات گوارشی کمتر و کاهش خطر اضافه بار آهن شود.
خوشبختانه ، گلیسین آهن با غذا واکنش نشان نمی دهد و سطوح بالای فیتات ها یا فیبر موجود در رژیم غذایی در عملکرد آن اختلال ایجاد نمی کند. علاوه بر این ، جذب بیس گلیسینات آهن در حضور داروهای دیگر منع مصرف ندارد. شلات شدن با رژیم غذایی فولات باعث ایجاد رسوب نامحلول ، شوره سر و غیره نمی شود ، که منجر به واکنش های شیمیایی نمی تواند در جذب آهن اختلال ایجاد کند.
مطالعات نشان داده است که بیس گلیسینات آهن در روده هیدرولیز نمی شود و دست نخورده جذب می شود. پس از جذب شدن در غشای مخاطی بافت ها ، شلاتور هیدرولیز می شود ، خارج شدن آهن از طریق پلاسما به سایر بافت های بدن و سایر اندام ها مانند سایر بافت ها تنظیم می شود.
منبع آهن آزاد شده از کلات ها در بافت های خون ساز مورد استفاده قرار می گیرد و بخش آمینو اسید با متابولیسم طبیعی اسید آمینه متابولیزه می شود. زیرا این شکل از آهن توسط لیگاندهای اسید آمینه محافظت می شود.

اخرین حرف

بیس گلیسینات آهن یکی از بهترین انواع قرص آهن است که علاوه بر جذب بهتر ، عوارض جانبی کمتری بر دستگاه گوارش و غیره دارد ، بنابراین ، ممکن است بهترین انتخاب برای افراد مبتلا به کم خونی باشد.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: wearefeel

دیدگاهتان را بنویسید