ایران آمادگی خود را برای کمک به جهان برای مقابله با بحران انرژی و ناامنی غذایی اعلام می کند


امیر عبداللهیان با بیان اینکه ایران در زمینه سازی مبانی تجارت آزاد مشارکت دارد و به زودی توافقنامه منطقه آزاد تجاری (FTA) با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را نهایی می کند، گفت: ایران آماده کمک به جامعه جهانی برای مقابله با انرژی و انرژی فعلی است. انرژی. بحران مقابله با تهدیدات ناامنی غذایی

متن کامل سخنان وزیر امور خارجه ایران در بیستمین نشست هیأت وزیران در هشتم ماه جاری به شرح زیر است:

من خوشحالم که در بیستمین نشست شورای وزیران سازمان همکاری اقتصادی D-8 در کشور دوست و برادرمان بنگلادش شرکت می کنم. از سازماندهی عالی این جلسه قدردانی می کنم. علاوه بر این، مایلم از جناب شیخ حسینه، نخست وزیر جمهوری خلق بنگلادش، برای سخنان افتتاحیه و دیدگاه های سازنده تشکر کنم.

همچنین می‌خواهم از دبیرکل محترم گروه هشت و همکارانش در دبیرخانه گروه هشت برای تدارک این جلسه شورای وزیران تشکر کنم.

اجازه دهید بیست و پنجمین سالگرد تأسیس سازمان دی-۸ را نیز تبریک بگویم. امیدوارم D-8 با تمام قدرت و سرعت به حرکت خود ادامه دهد.

دیپلماسی اقتصادی و تعمیق روابط با کشورهای همسایه و مسلمان از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. علاوه بر این، تقویت مکانیسم های چندجانبه مانند D-8 برای دولت من اهمیت زیادی دارد. ما همواره از تلاش‌های جمعی کشورهای در حال توسعه برای ایجاد یک نظام اقتصادی بین‌المللی مؤثر و همچنین دستیابی به توسعه و رشد اقتصادی، رفاه و آسایش مردم و حفظ و تحقق ارزش‌ها و فرهنگ‌های ملی حمایت کرده‌ایم. موقعیت مناسب در روابط بین الملل

به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران عضو فعال گروه های اقتصادی بین المللی و منطقه ای از جمله دی-۸ است. در زمینه همگرایی اقتصادی نیز در ایجاد مبانی تجارت آزاد مشارکت داریم و به زودی توافقنامه منطقه تجارت آزاد (FTA) با اتحادیه اقتصادی اوراسیا را نهایی خواهیم کرد.

علیرغم گستردگی جغرافیایی، D-8 دارای قابلیت‌های طبیعی و انسانی فراوان، موقوفات، ذخایر انرژی، و اقتصادهای مکمل و همچنین بخش‌های خصوصی مشتاق است. بحران کرونا برنامه ریزی اقتصادی و توسعه ای کشورها را مختل کرده و جامعه جهانی را با نوعی عدم اطمینان مواجه کرده است. ما معتقدیم که علاوه بر سیاست ها و جهت گیری های ملی خود، کشورهای عضو G8 باید گزینه هایی را برای همکاری جمعی در دوران پس از کووید ۱۹ در نظر بگیرند. جدا از ویروس کرونا، کشورهای عضو نیز با بحران امنیت غذایی و امنیت انرژی روبرو هستند.

جمهوری اسلامی ایران در این برهه حساس آماده ارائه تمامی ظرفیت ها و توانمندی های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود برای دستیابی به رشد اقتصادی، شکوفایی، توسعه و ارتقای ارزش های مشترک است. یادآور می‌شوم که جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم اقدامات اقتصادی یکجانبه و غیرقانونی آمریکا و اعمال تحریم‌ها، با تکیه بر عزم و اراده خود به دستاوردهای بزرگ و پیشرفت‌های بزرگی در عرصه‌های مختلف دست یافته است.

ما آمادگی خود را برای کمک به جامعه بین المللی در مقابله با بحران انرژی فعلی و تهدیدات مربوط به ناامنی غذایی ابراز کرده ایم. موقعیت ترانزیت و اتصال ایده آل ما به بازارهای مصرف کننده خدمت می کند. علاوه بر این، به عنوان صاحبان منابع عظیم انرژی، آماده مشارکت در تلاش ها برای تضمین امنیت منابع انرژی هستیم. آقای رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران ابتکار خود را با عنوان «گاز برای احیای اقتصاد جهانی پس از کووید» در نشست انجمن کشورهای صادرکننده گاز ارائه کرد. ما آمادگی داریم در چارچوب این ابتکار وارد گفت‌وگو بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان شویم.

در طول ۲۵ سال فعالیت خود، D-8 به تدریج به یک پلت فرم ارزشمند برای ارتقای همکاری اقتصادی موثر بین اعضای خود تبدیل شده است. با این حال، با وجود پتانسیل تجاری بالا، تجارت درون گروهی D-8 هنوز کمتر از ۱۰٪ است. بنابراین مکانیسم ها و ترتیباتی برای تسهیل و گسترش تجارت بین کشورهای عضو مورد نیاز است.
ما همچنین به نیاز بخش خصوصی برای ایفای نقش خود در زمینه های تجارت، انرژی، سرمایه گذاری، صنایع، کشاورزی و گردشگری معتقدیم. به عنوان دولت های کشورهای عضو G8، ما باید حمایت های لازم را از بخش خصوصی ارائه کنیم.

علاوه بر این، باید از قابلیت های پارلمان های کشورهای عضو برای توسعه و ارتقای همکاری ها استفاده شود. پیشنهاد من این است که دبیرخانه گروه ۸ امکان برگزاری نشست های مشترک بین پارلمان های ۸ کشور و حتی امکان تشکیل نهادی در میان مجالس گروه ۸ را بررسی کند. ما آماده کمک به تحقق آن هستیم.
علاقه به آموزش و فناوری کلید موفقیت یک D-8 است. جمهوری اسلامی ایران از بدو تأسیس سازمان، با تأسیس «دانشگاه بین‌المللی D-8» در همدان و «شبکه تبادل و انتقال فناوری D-8» به این دو حوزه علاقه نشان داده است. پارک فناوری پردیس تهران.

D-8 گسترش و پذیرش اعضای جدید ممکن است راهی برای دستیابی به اهداف سازمان باشد. ما از تمایل و آمادگی کشور دوست و همسایه خود آذربایجان برای پیوستن به گروه هشت استقبال می کنیم. سازمان باید به سرعت برای پذیرش اعضای جدید اقدام کند.

امروزه سازمان ها و ابتکارات منطقه ای نقش مهمی در هدایت سیاست و اقتصاد بین المللی ایفا می کنند. رویکرد فعال و سازنده جمهوری اسلامی ایران در همکاری با سازمان ها و ابتکارات منطقه ای باعث شده است که کشورم برای شرکت در کنفرانس ها و ابتکارات مختلف دعوت شود. تهران در چنین رویدادهایی تلاش می کند تا توجه سایر کشورها را به نقش مهم همکاری های منطقه ای در صلح، ثبات و توسعه ملی جلب کند. مطمئناً همکاران محترم با تحولات پیچیده غرب و جنوب آسیا آشنا هستند. جمهوری اسلامی ایران از طریق تعامل با همسایگان خود و سایر کشورهای منطقه سعی در ارتقای صلح، ثبات، توسعه ملی و منطقه ای دارد.

در خاتمه، اطمینان دارم که این نشست گام دیگری در جهت دستیابی به اهداف عالی سازمان و بنیانگذاران آن و همچنین تقویت جایگاه دی-۸ و افزایش باز بودن در روابط منطقه ای و بین المللی خواهد بود.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر