ایران خواستار راه حل سیاسی برای درگیری در اوکراین استدرگیری در ۲۴ فوریه زمانی آغاز شد که روسیه عملیات نظامی خود را در آنجا با هدف اعلام شده “خلع سلاح و خلع سلاح” اوکراین آغاز کرد. در پاسخ، غرب تحریم هایی را علیه روسیه وضع کرد که اقتصاد و همچنین بخش انرژی آن را هدف قرار می داد.

امیربد اللهیان در گفتگوی تلفنی خود با پیتر شیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان، وضعیت اوکراین را مورد بحث و بررسی قرار داد و گفت که ایران جنگ و تحریم را رد می کند.

رئیس دیپلمات در مورد مسائل دیگر نیز صحبت کرد.

امیر رابدالهیان شیارتو پیروزی قاطع مجارستان در انتخابات پارلمانی ۳ آوریل را به حزب حاکم فیدز تبریک گفت.

وزیر امور خارجه ایران از آمادگی کشورش برای گسترش روابط با مجارستان و اجرای توافقات حاصل شده در دومین کمیته مشترک اقتصادی دو کشور خبر داد.

امیرعبداللهیان همچنین درباره توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و مذاکراتی که در سال گذشته در وین برای احیای این پیمان انجام شد که پس از خروج آمریکا در سال ۲۰۱۸ به‌هم ریخته بود، صحبت کرد.

وی گفت که پیشرفت های عمده ای در مذاکرات وین به لطف ابتکارات ایران حاصل شده است. اما وی افزود که برخی مسائل مهم همچنان بین تهران و واشنگتن وجود دارد، زیرا دو طرف به تبادل پیام در مورد این موضوعات از طریق مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا، انریکه مورا ادامه می دهند.

این دیپلمات ارشد ایرانی بار دیگر تاکید کرد که اگر آمریکا عینیت خود را حفظ کند، تهران برای دستیابی به یک توافق خوب و پایدار جدی است.

وزیر امور خارجه مجارستان نیز به نوبه خود ابراز امیدواری کرد که با رویکرد سازنده همه طرف ها به توافق دست پیدا کند و رویکرد سازنده ایران را بسیار ارزشمند دانست.

سییارتو از امیرباد اللهیان برای سفر به مجارستان دعوت کرد و گفت که بوداپست متعهد به توسعه همکاری های دوجانبه با تهران است.

۴۱۹۴ ** ۱۴۲۴