باکتری های معده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان تغذیه ای


برخی از مواد مغذی که به درمان عفونت H.pylori کمک می کند.
مطالعات متعددی در مورد داروهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. بسیاری از درمانها تعداد باکتریهای معده را کاهش می دهند ، اما قادر به ریشه کنی آنها نیستند. حتماً قبل از شروع رژیم درمانی طبیعی با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری به هیچ وجه نباید با داروهای طبیعی جایگزین شود. با اجازه پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان درمان کمکی استفاده کنید ، که می تواند اثر داروهای معمولی را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد در روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب یا بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به تجدید باکتری های خوب کمک می کنند. همچنین می تواند خطر رشد بیش از حد مخمر را کاهش دهد. دانشمندان شواهدی یافته اند که نشان می دهد لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین نتایج را داشته است.

چای سبز
چای سبز می تواند به از بین بردن و کاهش رشد هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. مصرف چای سبز قبل از عفونت از گاستریت جلوگیری می کند و مصرف در زمان عفونت از شدت گاستریت می کاهد.

عسل
هیچ تحقیقی نشان نداده است که عسل به تنهایی می تواند باکتری ها را از بین ببرد. محققان بر این باورند که استفاده از درمانهای عسل استاندارد می تواند زمان بهبود را کوتاه کند.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین می تواند با H.pylori مبارزه کند. بر اساس مطالعه ای در سال 2009 ، ریشه آب نبات مستقیماً باکتری ها را از بین نمی برد ، اگرچه می تواند از اتصال آن به دیواره سلول های معده جلوگیری کند.

کلم بروکلی
ترکیبی به نام سولفورافان در جوانه کلم بروکلی ممکن است در برابر H. pylori موثر باشد. این مکمل غذایی می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین می تواند چسبندگی باکتری ها و اثرات آن را کاهش دهد.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری در برابر نور آسیب پذیر است. در طول فتوتراپی ، از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می شود. محققان معتقدند که فتوتراپی مورد استفاده در معده بی خطر است. این روش معمولاً می تواند در مواقعی که آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهد مورد استفاده قرار گیرد.

خلاصه:
بسیاری از مردم در طول زندگی خود دارای میکروب هایی هستند که هیچ علامتی ندارند. این باکتری در صورت عدم درمان گاستریت مزمن می تواند عوارض جدی ایجاد کند که می تواند شامل زخم های خونریزی کننده و سرطان معده باشد. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای برخی از انواع سرطان معده است. با توجه به داده های CDC 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها 61-94 است. وقتی آنتی بیوتیک ها با کاهنده اسید ترکیب شوند ، اثر بخشی افزایش می یابد. افزودن داروهای طبیعی به دارو می تواند در تسریع روند بهبود موثر باشد.
اگر علائم واضح نباشند ، پزشکان به ندرت آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را سفارش می دهند. اگر آزمایش H. pylori شما مثبت بود ، در اسرع وقت درمان را شروع کنید. داروهای طبیعی ضرری ندارند ، اما ثابت نمی کنند که عفونت را درمان می کنند. از آنها به جای درمان معمول بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

نحوه جلوگیری از عفونت در آینده

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز مشخص نیست ، هیچ توصیه رسمی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، شما باید با شستن مرتب دستها ، آماده سازی کامل غذای خود و آماده سازی آن ، بهداشت را رعایت کنید. در صورت ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری ، درمان را متوقف کنید تا احتمال عود آن کاهش یابد.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و کاهش وزن آرمونی

دیدگاهتان را بنویسید