تئوری نادرست پشتیبانی از FTX برای اوکراین را اشتباه تفسیر می کند – سپتامبر Mag


سریع آن را دریافت کنید

ورشکستگی FTX، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال، اتهامات بی‌پایه‌ای را برانگیخته است مبنی بر اینکه مدیرعامل سابق آن با اوکراین و سیاستمداران دموکرات برای شستشوی پول کمک‌های آمریکا توطئه کرده است. FTX کمک کرد تا تامین مالی ارز دیجیتال در اختیار اوکراین قرار گیرد. او هیچ دارایی از اوکراین نگرفت.


داستان کامل

FTX، یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال در جهان، در ماه نوامبر اعلام ورشکستگی کرد. ۱۱ پس از اینکه خرید آن با یک رقیب بزرگتر شکست خورد، مشتریانش سعی کردند پول خود را برداشت کنند.

بانکمن-فرید گفت، سپرده های مشتریانی که صرافی به صندوق تامینی متعلق به مدیر عامل سابق سام بنکمن-فرید وام داده بود، حداقل بخشی از دلیل نبود وجوه کافی برای بازپرداخت تمام مشتریان FTX است. صحبت بعد از ورشکستگی

رسانه های دولتی روسیه و برخی محافظه کاران برجسته ایالات متحده سقوط این شرکت را سیاسی کرده اند، با این حال، به تئوری توطئه مربوط به پولشویی در سراسر اوکراین دامن زده اند.

Gateway Pundit، یک وب‌سایت محافظه‌کار با سابقه انتشار اطلاعات نادرست و تئوری‌های توطئه، در ماه نوامبر داستانی را منتشر کرد. ۱۲ با این ادعا که “ده ها میلیارد دلار به اوکراین منتقل شد و سپس با استفاده از ارز دیجیتال FTX به دموکرات ها در ایالات متحده بازگردانده شد.”

روز بعد، خبرگزاری دولتی روسیه RT این ادعا را برداشت و داستانی را در آن تکرار کرد.

یک روز بعد، جسی واترز، مفسر فاکس نیوز این ادعا را مطرح کرد و به حدود ۲.۷ میلیون بیننده گفت که اوکراین از کمک های ایالات متحده استفاده کرده و در FTX “سرمایه گذاری” کرده است، و حدس می زد که این ممکن است بخشی از یک طرح “پولشویی” باشد. به نفع حزب دمکرات است. واترز شامل تصویری بود که جریان دایره ای پول را به تصویر می کشید که با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا شروع و پایان یافت.

در همان شبی که برنامه واترز پخش شد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، همان گرافیک را در پلتفرم رسانه اجتماعی خود، Truth Social، که در آن ۴.۶ میلیون دنبال کننده دارد، تبلیغ کرد. دیگر مفسران محافظه کار مانند ترنس کی. ویلیامز

تئوری نادرست پشتیبانی از FTX برای اوکراین را اشتباه تفسیر می کند - FactCheck.orgاز آنجایی که این تصویر نمایانگر نسخه گسترده‌تر ادعا است، به آن می‌پردازیم.

در سمت راست عکسی است که ترامپ تبلیغ کرده است – جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده ظاهراً “دلارهای مالیاتی” به اوکراین داده است. اوکراین از این پول در معامله با FTX استفاده کرد. مدیر عامل FTX در آن زمان آن را به حزب دمکرات و کمیته‌های اقدام سیاسی اهدا کرده بود. و حزب دموکرات از بایدن حمایت کرد.

ما از ابتدا شروع خواهیم کرد – با کمک ایالات متحده به اوکراین.

بر اساس گزارش سرویس تحقیقات کنگره در ماه اکتبر، ایالات متحده بیش از ۲۰ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین از زمان حمله روسیه به کریمه و ضمیمه آن در سال ۲۰۱۴ ارسال کرده است. بیشتر این مبلغ از زمان آخرین حمله روسیه به اوکراین در فوریه ارسال شده است. ۲۴- طبق بررسی عمومی وزارت دفاع، این کمک ها در قالب تجهیزات و آموزش بوده است.

ایالات متحده همچنین میلیاردها دلار کمک بشردوستانه و مالی را مجاز می‌داند و بزرگ‌ترین اهداکننده کل کمک‌ها در سراسر جهان است.

در حالی که این تصویر تأیید می کند که این کمک ها “به شکل کمک های نظامی و بشردوستانه” بوده است، اما نشان نمی دهد که چگونه اوکراین ارزش پولی این کمک ها را به FTX منتقل می کند.

مارک کانسیان، مشاور ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، به پولی‌فکت گفت که «بیشتر کمک‌های ایالات متحده از طریق اشخاص ثالث به جای مستقیم به دولت اوکراین می‌رود».

او گفت: «بسیاری از کمک های بشردوستانه به سازمان های امدادی می رسد. خرید تجهیزات نظامی برای اوکراین به پیمانکار واگذار شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه ای به PolitiFact گفت که آنطور که این نظریه ادعا می کند، نمی توان بودجه مستقیم به دولت اوکراین را تمام کرد.

در این بیانیه آمده است: «حمایت مالی مستقیم ارائه شده توسط ایالات متحده به دولت اوکراین از طریق مکانیسم بانک جهانی به وزارت دارایی اوکراین منتقل خواهد شد». توافق‌نامه‌ها و مکانیسم‌های نظارتی برای اطمینان از استفاده از بودجه ایالات متحده برای هزینه‌های واحد نظارت عمومی تایید شده وجود دارد. انواع مخارجی که وجوه ایالات متحده ممکن است برای آنها مورد استفاده قرار گیرد به طور خاص در این قراردادها برشمرده شده است.

این بزرگترین مشکل این نظریه است – هیچ نشانه ای وجود ندارد که مبالغ زیادی از اوکراین به FTX منتقل شده است. همانطور که واترز ادعا کرد، اوکراین با FTX “سرمایه گذاری” نکرد، و همچنین دولت بودجه ایالات متحده را به شرکت یا مدیر عامل سابق آن، همانطور که در عکس ادعا می کند، ارائه نکرد.

در عوض، اوکراین وب‌سایتی برای پذیرش کمک‌های ارزهای دیجیتال ایجاد کرد که به نفع تلاش‌های جنگی کشور بود و از سه شرکت برای انتقال کمک‌های مالی به دارایی‌های قابل استفاده استفاده کرد: Everstake، Kuna و FTX.

بنابراین، FTX کمک خواهد کرد تا تامین مالی ارزهای دیجیتال در دسترس اوکراین باشد. او هیچ دارایی از اوکراین نگرفت. این در واقع در مقاله ای از ماه مارس توضیح داده شد که در آن واترز صفحه را فلش کرد تا به بینندگان نشان دهد که بین FTX و اوکراین ارتباط وجود دارد، اما او به دروغ ادعا کرد که این کشور در این شرکت “سرمایه گذاری” کرده است. نه اینکه توضیح دهد که مقاله در واقع چه می گوید. .

به همین ترتیب، مقاله ای که بوندیت گیت به عنوان مدرکی برای تأیید این ادعا ذکر کرد که «دموکرات ها ده ها میلیارد دلار به اوکراین فرستادند و سپس آن پول را به جیب و کیف پول دموکرات ها در ایالات متحده برگرداندند» چیزی جز ناچیز است. مثل او. او همچنین توضیح داد که FTX با کمک های خیریه به اوکراین موافقت کرده است.

معاون وزیر تحول دیجیتال برای توسعه صنعت فناوری اطلاعات اوکراین، الکس بورنیاکوف به این ادعا در توییتر پاسخ داد و گفت: «بنیاد ارزهای دیجیتال از AidForUkraine @FTX_Official برای تبدیل کمک‌های ارز دیجیتال به ارز فیات در ماه مارس استفاده کرد. دولت اوکراین هرگز هیچ سرمایه‌گذاری نکرده است. سرمایه گذاری در FTX این داستان کامل است درباره سرمایه گذاری اوکراین در FTX و اهدای پول به دموکرات ها، رک و پوست کنده، اشتباه است.

بنابراین، هیچ مدرکی برای تایید این ادعا وجود ندارد که اوکراین در FTX سرمایه‌گذاری کرده یا به آن پول داده است.

تئوری‌های توطئه اغلب از ذره‌ای از حقیقت سوء استفاده می‌کنند – در این مورد، بخش سوم تصویر. بانکمن-فرید نزدیک به ۴۰ میلیون دلار به نامزدهای سیاسی و کمیته ها در چرخه انتخابات میان دوره ای کمک کرده است. اکثریت قریب به اتفاق این کمک ها به دموکرات ها بوده است.

هنوز مشخص نیست که پول بانکمن-فرید دقیقاً از کجا آمده است، اما روند ورشکستگی و تحقیقات جنایی احتمالی احتمالاً مسائل مالی را روشن می کند.

اما مهمتر از آن، هیچ مدرکی مبنی بر این که هیچ یک از این پول ها از کمک های ایالات متحده که از طریق اوکراین شسته شده اند، وجود ندارد.

یادداشت سردبیر: FactCheck.org یکی از چندین سازمان است با فیس بوک کار کنید داستان های قبلی ما در مورد افشای اطلاعات نادرست به اشتراک گذاشته شده در رسانه های اجتماعی در اینجا یافت می شود. فیس بوک محتوای سرمقاله ما را کنترل نمی کند.

منابع

FTX ایالات متحده. دادخواست داوطلبانه برای افراد غیر شخصی که درخواست ورشکستگی می کنند. دادگاه ورشکستگی ایالات متحده برای ناحیه دلاور. ۱۱ نوامبر ۲۰۲۲.

پایپر، کلسی. سم پینکمن فرید سعی می کند خودش را توضیح دهد. Vox 16 نوامبر ۲۰۲۲.

شورای روابط خارجی. درگیری ردیاب درگیری جهانی در اوکراین به روز شده در ۸ نوامبر ۲۰۲۲.

خدمات تحقیقاتی کنگره کمک های امنیتی ایالات متحده به اوکراین در ۲۱ اکتبر ۲۰۲۲ به روز شد.

برگه اطلاعات وزارت دفاع ایالات متحده در مورد کمک های امنیتی ایالات متحده به اوکراین. ۴ نوامبر ۲۰۲۲.

موسسه کیل برای اقتصاد جهانی در اوکراین ردیاب پشتیبانی – پایگاه داده کمک های نظامی، مالی و بشردوستانه به اوکراین. به روز شده در ۱۱ اکتبر ۲۰۲۲.

سرکن، جف. دلارهای مالیاتی ایالات متحده که برای کمک به اوکراین ارسال می‌شود توسط شرکت ارزهای دیجیتال FTX برای کمک به دموکرات‌ها در میان دوره‌ای شسته شده است. PolitiFact. 15 نوامبر ۲۰۲۲.

نلسون، دنی. «اوکراین با FTX و Everstake برای راه‌اندازی وب‌سایت جدید اهدای ارزهای دیجیتال شریک می‌شود». CoinDesk.com. 14 مارس ۲۰۲۲.

کومار، آشیش. “مدیر عامل FTX برای حمایت از اوکراین برای افزایش سرمایه گذاری رمزنگاری به نیروها می پیوندد.” CoinGape.com. به روز شده در ۹ مارس ۲۰۲۲.

آبورنیاکوف، الکس (ابورنیاکوف). یکی از جمع‌آوری‌کننده‌های پول رمزنگاری از @AidForUkraine @FTX_Official برای تبدیل کمک‌های ارزهای دیجیتال به ارز فیات در ماه مارس استفاده کرد. دولت اوکراین هرگز سرمایه‌ای در FTX سرمایه‌گذاری نکرده است. تمام این روایت از سرمایه‌گذاری اوکراین در FTX و اهدای پول به دموکرات‌ها، رک و پوست کنده، نادرست است. توییتر. ۱۴ نوامبر ۲۰۲۲.

پریماک، دن و الکسی مک کموند. بنکمن فرید میلیون ها دلار را برای کمپین های دموکرات هزینه کرده است. Axios. 15 نوامبر ۲۰۲۲.

پالما، استفانیا، کورتنی ویور و کیتلین گیلبرت. سقوط سام پینکمن فرید منبع اصلی بودجه دموکرات های ایالات متحده را قطع کرد. فایننشال تایمز، ۱۳ نوامبر ۲۰۲۲.

پرنتیس، کریس. “مقامات ایالات متحده در حال بررسی سقوط FTX، دخالت مدیران – منابع.” رویترز. ۱۴ نوامبر ۲۰۲۲.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر