تجزیه و تحلیل بدن برای تعیین درصد چربی ، ماهیچه و استخوان


اول از همه ، باید بدانید که از مدل های مختلف برای توصیف ترکیب بدن استفاده می شود.

دو مدل رایج برای توصیف ترکیب بدن وجود دارد.

مدل 2C:

  • توده قوس چربی. چربی ماده ای است که به نظر می رسد همیشه در مقادیر بیش از حد در بدن ما وجود دارد و همه ما تمام تلاش خود را برای از بین بردن چربی های مقاوم انجام می دهیم. با این حال ، وجود چربی در بدن برای عملکردهای مختلف ضروری است. چربی اجازه تجمع انرژی در بدن را می دهد ، از اندام های داخلی محافظت می کند ، به عنوان یک عایق عمل می کند ، دمای بدن را تنظیم می کند. سطح چربی هرگز نمی تواند به صفر برسد ، و نگه داشتن کمتر از 4 درصد چربی بدن برای سلامتی شما در دراز مدت مضر است و به هیچ وجه توصیه نمی شود.
  • جرم بدون چربی (FFM). چربی بدون چربی ، همانطور که از نامش پیداست ، شامل هر چیزی در بدن است که چربی ندارد. این توده از قسمتهای مختلف مانند تمام اندامهای داخلی ، توده عضلانی- اسکلتی ، آب و … تشکیل شده است. هر چیزی که چربی ندارد را می توان در این گروه قرار داد.

با توجه به این دو مجموع ، برای بدست آوردن درصد چربی بدن ، کافی است مقدار توده چربی را بر کل وزن بدن تقسیم کنید. اگر فقط در مورد تجمع چربی بدن صحبت شود ، اندازه گیری توده بدون چربی ، توده عضلانی و غیره ممکن نیست ، آنگاه تجزیه و تحلیل مورد استفاده با روش 2C مناسب خواهد بود.

مدل 4C:

برای تجزیه و تحلیل دقیق تر ترکیب بدن ، باید از روش هایی استفاده کنید که بدن را به اجزای تشکیل دهنده آن تقسیم می کند ، یکی از آنها مدل چهار جزء یا 4C است. بدنه این مدل به چهار ترکیب زیر تقسیم شده است.

  • : جایی که؟ میزان آب بدن بزرگسالان بیش از 50 درصد است. آب در چربی ، ماهیچه ، خون و سایر مایعات بدن یافت می شود. این ترکیبات را می توان بیشتر به آب درون سلولی (آب درون سلولی) و آب خارج سلولی (آب خارج سلولی) تقسیم بندی کرد.
  • پروتئین ها نسبت این ماده در بدن انعکاس پروتئین در ماهیچه های بدن است.
  • مواد معدنی مواد معدنی عمدتا در دو مکان در بدن ذخیره می شوند: در خون و در بافت استخوانی.
  • چربی:

حتما بخوانید: کاهش وزن و کاهش وزن جراحی

عوامل م .ثر بر ترکیب بدن


عواملی که بر ترکیب بدن تأثیر می گذارد و افراد نمی توانند آنها را کنترل کنند. این عوامل عبارتند از:

  • سن. اگر برنامه تقویت ماهیچه مناسب ندارید ، با افزایش سن توده عضلانی کاهش می یابد. در نتیجه ، متابولیسم کند می شود.
  • جنسیت چربی زنان بیشتر از مردان است. این تفاوت یک روش طبیعی برای زنان باردار است تا خود را برای شیردهی آماده کنند.
  • ژنتیک ژنها در درصد طبیعی کم چربی یا توانایی ذخیره چربی در مناطق خاصی از بدن نقش دارند.
  • هورمون ها هورمون ها بر احتباس آب و ترکیب بدن تأثیر می گذارند.

ترکیب سالم بدن


درصد طبیعی چربی بدن در زنان و مردان

شرح: زن:

مرد:

چربی ضروری 10 تا 13 درصد 2 تا 5 درصد
ورزشکاران: 14 تا 20 درصد

6 تا 13 درصد

ارگان مربوطه 21 تا 24 درصد

14 تا 17 درصد

قابل قبول 25 تا 31 درصد 18 تا 24 درصد
چربی: بیش از 32 درصد

بیش از 25 درصد

درصد چربی بدن ورزشکاران کمتر است تا این افراد فعال بتوانند بهتر در فعالیت های ورزشی مانند دویدن و دوچرخه سواری شرکت کنند. البته ، چربی بسیار کم نیز نامطلوب است – نشانه ای از مشکلات در بدن. سندرم سه گانه در زنان ورزشکار ، از جمله اختلالات خوردن ، اختلالات قاعدگی ، کاهش تراکم استخوان و همچنین افزایش خطر پوکی استخوان و شکستگی استرس ، خطر آسیب و عوارض مختلف را افزایش می دهد. چاقی یا اضافه وزن درصد چربی بدن را افزایش می دهد. برای بهبود ترکیب بدن ، لازم است حجم توده بدون چربی را با تقویت عضلات و استخوان ها افزایش دهید تا چربی اضافی بدن از بین برود.

حتما بخونید. کاهش وزن حذف سلولیت بدون ورزش با روش تهاجمی و غیرتهاجمی و روش

روش تجزیه و تحلیل ترکیب بدن


دانستن ترکیب بدن شما اولین قدم برای بهبود آن است ، بنابراین بهتر است ترکیب بدن خود را در اسرع وقت تجزیه و تحلیل کنید. تفسیر تجزیه و تحلیل بدن اطلاعات ارزشمندی در مورد وزن ، نحوه بهبود سلامت بدن و کمک به رسیدن به شکل مناسب ارائه می دهد. خوشبختانه روش های مختلفی برای اندازه گیری ترکیب بدن وجود دارد. برخی از این روشها سریع و آسان هستند ، اگرچه فقط اطلاعات کلی و اساسی را ارائه می دهند. برخی از مراحل پرهزینه ، طولانی و باید توسط یک متخصص مجرب انجام شود. در این بخش ، ما چهار روش رایج تجزیه و تحلیل ترکیب بدن را شرح می دهیم.

کولیس چروک پوست

این روشی است که در باشگاه های ورزشی بسیار رایج است. دستگاه های اندازه گیری عمدتا به دلیل قابل حمل بودن و استفاده آسان استفاده می شوند ، تقریباً همه می توانند بعد از آموزش و با کمی تمرین از کولیس استفاده کنند. برای اندازه گیری با سنج ، کافی است چربی خارجی بدن را در چند نقطه بین دو انگشت نگه دارید ، چین های پوست را بین تیغه های کولیس قرار دهید. اعداد به دست آمده در محاسبات ساده ریاضی قرار می گیرند تا جرم کل چربی بدست آید. همانطور که مشاهده می کنید ، این روش بسیار ساده است. مدل 2C (دو جزء) را می توان به راحتی با کمک کولیس انجام داد. کولیس فقط چند درصد چربی بدن را به شما می گوید. هنگام تجزیه و تحلیل با مقیاس ، موارد زیر باید در نظر گرفته شود: ؛ دستگاههای پزشکی به منظور کاهش انحراف و افزایش دقت طراحی شده اند.

گرانش هیدرواستاتیک

کالیبراسیون هیدرواستاتیک ، که به کالریمتری زیر آب نیز معروف است ، درصد چربی بدن را با استفاده از وزن بدن زیر آب اندازه گیری می کند. برای افزایش وزن زیر آب ، باید تمام هوای ریه های خود را خالی کرده و سپس در زیر آب در حالی که روی ترازوی مخصوص نشسته اید شیرجه بزنید. وزن زیر آب با وزن زمین مقایسه می شود و این اعداد به علاوه چگالی آب استخر در معادلات خاصی قرار داده شده است. درصد چربی از طریق این محاسبات بدست می آید. وزن هیدرواستاتیک ، اگر به درستی انجام شود ، راهی بسیار دقیق برای اندازه گیری درصد چربی بدن است و اغلب به عنوان استاندارد طلا برای تجزیه و تحلیل ترکیب بدن در نظر گرفته می شود. با این حال ، وزنهای هیدرواستاتیک ، مانند اندازه گیری های کولیس ، فقط درصد چربی بدن را محاسبه می کنند و اطلاعاتی در مورد توده عضلانی اسکلتی ، آب بدن یا توده بدون چربی بدن ارائه نمی دهند.

DEX

DEXA ، که گاهی اوقات DXA نامیده می شود ، یک آزمایش پزشکی است که شما را مجبور می کند روی تخت مخصوص دراز بکشید تا اشعه ایکس از بدن شما عبور کند. تفاوت بین انرژی اولیه ای که به بدن تابیده می شود و انرژی اندازه گیری شده از بدن اندازه گیری می شود. اگرچه DEXA در ابتدا برای اندازه گیری تراکم استخوان طراحی شده بود ، اما اکنون برای اندازه گیری چربی و توده عضلانی استفاده می شود. همراه با وزن هیدرواستاتیک ، اسکن DEXA استاندارد طلایی برای اندازه گیری درصد چربی بدن است. برخلاف وزن زیر کالیپر DE ، DEXA توانایی اندازه گیری اجزای مختلف بدن را دارد. هر دست و قسمت فوقانی بدن به طور جداگانه برای اندازه گیری دقیق توده چربی ، توده بدون چربی نرم و تراکم استخوان در هر بخش اسکن می شود. برای انجام اسکن DEXA ، باید یک بیمارستان یا درمانگاه مجهز به دستگاه DEXA تعیین کنید.

تجزیه و تحلیل مقاومت بیوالکتریک

تجزیه و تحلیل امپدانس بیوالکتریک (BIA) یک جریان الکتریکی کوچک در بدن انسان ایجاد می کند و مقاومت جریان در بدن (مقاومت یا مقاومت ظاهری) را اندازه گیری می کند. ترکیب بدن پس از اندازه گیری قدرت ظاهری محاسبه می شود. برخلاف روشهای دیگر ، این روش نیازی به تکنسین ندارد و شما می توانید این اندازه گیری را خودتان با استفاده از دستگاه BIA مطابق دستورالعمل انجام دهید. دستگاه های BIA در طیف گسترده ای از کیفیت و دقت در دسترس هستند و باید بدانید که همه این دستگاه ها کل بدن را تجزیه و تحلیل نمی کنند. در برخی از دستگاهها ، BIA برای اندازه گیری مستقیم قدرت ظاهری پا استفاده می شود ، و سپس نتیجه به قسمت بالای بدن تعمیم می یابد. دستگاههای دستی فقط مقاومت را بطور مستقیم اندازه گیری می کنند و نتیجه برای کمر کم ارزیابی می شود. از طرف دیگر ، دستگاههای پزشکی مدرن می توانند کل بدن را به طور مستقیم اندازه گیری کنند. آنها بسیار دقیق هستند ، بنابراین اندازه گیری آنها مطابق نتایج روشهای “استاندارد طلا” است ، بدون اینکه تأثیر این روشها را بر فرد تحمیل کند. حتی پیشرفته ترین دستگاه BIA توانایی تجزیه و تحلیل قسمت های مختلف را دارد. از آنجا که BIA تجزیه و تحلیل را با اندازه گیری آب بدن انجام می دهد ، اطلاعات مفیدی از تفسیر تجزیه و تحلیل به دست می آید. اگرچه تقریباً همه دستگاه های BIA درصد چربی بدن را نشان می دهند ، برخی از دستگاه ها پیشرفته تر هستند و وزن آب بدن ، توده اسکلتی عضلانی ، توده بدون چربی و غیره را تأمین می کنند.

چه زمانی باید ترکیب بدن را تغییر دهیم؟


اگر درصد چربی بدن شما بسیار زیاد است ، باید سعی کنید آن را کاهش دهید تا سلامت خود را بهبود بخشید ، عملکرد ورزشی خود را بهبود ببخشید و در کل بهتر شوید. کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. اگر درصد چربی بدن شما کمتر از چربی ضروری است ، باید برای افزایش درصد چربی بدن خود تنظیماتی انجام دهید تا سلامت شما به خطر نیفتد. اگر می خواهید ترکیب بدن خود را برای سالم تر شدن تغییر دهید ، باید سعی کنید توده عضلانی را افزایش داده و چربی اضافی را کاهش دهید. برای این منظور می توانید: رژیم غذایی شما تغییر دادن برنامه ورزش منظم هدف خود را با رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم شروع کنید یا به آن برسید.

دیدگاهتان را بنویسید