ترک پوستی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟


درمان ترک های پوستی

ترک خوردن پوست یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد با آن دست به گریبان هستند. ترک های پوستی به صورت ترک های سفید یا مایل به آبی در قسمت های مختلف پوست ظاهر می شوند. این ترک ها می توانند زیبایی پوست شما را کاهش دهند ، بنابراین ما در مجله پزشکی Apple به بررسی علل آن می پردازیم.

بعداً راهکارهایی را برای جلوگیری از آن به شما ارائه می دهیم ، سپس روش های درمان ترک های پوستی را مرور می کنیم.

ترک در پوست چیست؟

ترک های پوستی ، که از نظر علمی به عنوان striae شناخته می شوند ، خطوط موازی و لایه هایی روی پوست هستند که در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شوند. این ترکها می توانند در قسمتهای مختلف بدن ایجاد شوند ، اما معمولاً در دستها ران ، پهلوها ، شکم و باسن ایجاد می شود. این ترک ها معمولاً زمانی رخ می دهند که پوست با سرعت زیادی کشیده می شود. به عنوان مثال ، در دوران بلوغ ، بسیاری از افراد این ترک ها را روی پوست خود مشاهده می کنند.

علل ترک پوست

تقریباً همه زنان در دوران بارداری این ترک ها را روی پوست خود مشاهده می کنند. بعد از ترک خوردن یا کاهش وزن ، پوست به دلیل تغییرات ناگهانی و ناتوانی در تولید کلاژن به موقع دچار ترک خوردگی می شود. البته با انتخاب روش های مناسب می توانید از این ترک های پوستی جلوگیری کنید.

لازم به ذکر است که ترک های پوستی در اثر کاهش سطح کلاژن در پوست ایجاد می شوند و برخی از کرم های بی کیفیت می توانند سطح کلاژن را در پوست کاهش دهند.

راههای درمان ترک های پوستی

جلوگیری از ترک های پوستی

راه های زیادی برای جلوگیری از ترک های پوستی وجود دارد. بسیاری از این استراتژی ها به شیوه زندگی و برخی دیگر به رژیم غذایی شما بستگی دارد. با رعایت چند نکته می توانید در جلوگیری از ترک های پوستی بسیار مثر باشید. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع روند آماده سازی برای میانجیگری انجام دهید.

  • مهم نیست که باردار هستید یا خیر. شما باید وزن خود را متعادل نگه دارید آیا از اضافه وزن یا چاقی خودداری می کنید. یکی از مهمترین علل ترک های پوستی چاقی و کاهش وزن است.
  • نوشیدن مقدار زیادی آب. آب می تواند بدن شما را مرطوب کرده و از کشیدگی پوست شما جلوگیری کند. همچنین می توانید مقداری از این آب را از چای و سایر نوشیدنی های بدون کافئین دریافت کنید.

همچنین بخوانید: چرا بی دلیل وزن اضافه می کنیم؟

رژیم غذایی را بهبود بخشید

  • رژیم غذایی سالم داشته باشید. مصرف انواع ویتامین ها و غذاهای حاوی پروتئین در بدن می تواند عملکرد پوست را بهبود بخشد و از ترک های پوستی جلوگیری کند.
  • اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی ویتامین C در رژیم غذایی خود دارید. این ویتامین در تولید کلاژن م effectiveثر است می تواند به راحتی از ترک های پوستی جلوگیری کند.
  • غذاهای غنی از روی بخورید یا حتی مکمل روی مصرف کنید. Z به سلامت پوست شما کمک می کند.

همچنین هنگام استفاده از محصولات مراقبت از پوست باید مراقب باشید. استفاده از محصولاتی که سطح کلاژن را در پوست کاهش می دهند ، می تواند باعث ترک های پوستی شود. رعایت این موارد می تواند تأثیر زیادی بر ترک های پوستی داشته باشد و از بروز آنها جلوگیری کند.

ترک های پوستی در دوران بارداری

ترک های پوستی در دوران بارداری بسیار شایع هستند. حدود 50 تا 90 درصد از خانم ها در دوران بارداری این ترک ها را تجربه می کنند. جالب اینجاست که برخی از کارشناسان معتقدند ماهیت این ترک ها با ترک هایی که به دلیل چاقی و لاغری دچار آن می شویم متفاوت است. بسیاری از زنان در دوران بارداری از محصولات مختلفی برای جلوگیری از ترک خوردن پوست استفاده می کنند. در بسیاری از زنان باردار ، استفاده از محصولات پوستی بر ترک ها تأثیر نمی گذارد. بسیاری از زنان باردار و البته متخصصان پوست معتقدند که تنها راه پیشگیری از ترک های پوستی ، یافتن رژیم غذایی مناسب است. رژیم غذایی زنان باردار باید به گونه ای باشد که به آرامی وزن خود را افزایش دهید تا پوست بتواند کلاژن لازم را آماده کند.

راههای درمان ترک های پوستی

اگر ترک های پوستی قبلاً ظاهر شده اند و قصد درمان آنها را دارید ، می توانید مطمئن باشید که درمان ترک های پوستی طولانی و دشوار نیست. روش های زیادی برای درمان آن وجود دارد ، به عنوان مثال ، درمان فیزیکی پوست ترک خورده یکی از ساده ترین و ارزان ترین روش ها است. علاوه بر این ، یک روش جدید برای درمان ترک های پوستی ، که توسط بسیاری از کلینیک های زیبایی پوست استفاده می شود ، درمان ترک های پوستی از طریق کربوکسوتراپی است. ما روی درمان ترک های پوستی تمرکز خواهیم کرد

درمان ترک های پوستی با ورزش

ورزش می تواند به شما در حفظ وزن سالم کمک کند. علاوه بر این ، ورزش باعث تولید کلاژن در سلول های پوست می شود ، که در طولانی مدت می تواند منجر به از بین رفتن ترک های پوستی شود. ورزش باعث افزایش جریان خون به پوست می شود و همچنین سلامت کلی پوست را افزایش می دهد. البته ثابت نگه داشتن وزن می تواند از ترک های جدید پوستی نیز جلوگیری کند.

بثورات پوستی چیست؟

ماساژ

بسیاری از درمان های ترک خورده غیرعلمی هستند. اما ماساژ پوست می تواند ترک های پوستی را از بین ببرد ، سطح آنتی اکسیدان ها را در پوست افزایش داده و به ساخت کلاژن کمک کند. این یکی از ساده ترین و اثبات شده ترین درمان ها برای ترک های پوستی است. می توان گفت تأثیر ماساژ در درمان ترک ها مشابه درمان ترک های پوستی با ورزش است.

مراقبت از پوست

مراقبت از پوست برای سلامت پوست بسیار مهم است. در حال حاضر پوست بدن خی پوست صورت تفاوت چندانی با هم ندارند. شما باید پوست خود را به صورت هفتگی لایه برداری کنید. استفاده روزانه از مرطوب کننده ها نیز می تواند ترک های پوستی را بهبود بخشد و التیام بخشد.

همچنین بخوانید: بهترین چاقی بهترین مکمل های غذایی برای کاهش وزن

درمان ترک های پوستی چیست؟

درمان طبیعی

این درمان ترک های پوستی با مواد طبیعی انجام می شود و قیمت مناسبی دارد. درمان طبیعی با روغن های گیاهی نیز می تواند تأثیر زیادی در درمان ترک های پوستی داشته باشد. به عنوان مثال ، روغن کرچک و روغن نارگیل یکی از روغن هایی است که می تواند برای درمان ترک های پوستی استفاده شود.

ماساژ ویتامین D از طریق تولید کلاژن روی پوست می تواند یکی از روش های طبیعی درمان ترک های پوستی باشد. آلوئه ورا همچنین برای سلامت پوست بسیار مفید است ، با ایجاد آنتی اکسیدان در پوست می تواند ترک های پوستی را التیام بخشد.

درمان دارویی

راه دیگر درمان ترک های پوستی ، مشورت با متخصص پوست است. متخصصین پوست ترک های پوستی را با تجویز ژل ها و کرم های مختلف که به ساخت کلاژن کمک می کنند ، درمان می کنند. این کرم ها معمولاً تولید کلاژن در پوست را تسریع می کنند. کرم های اسید گلیکولیک و کرم های حاوی آن نیز برای ترک های پوستی بسیار مفید هستند.

درمان بالینی ترک های پوستی

لیزر درمانی یکی از رایج ترین روش های درمان ترک خوردگی است. لیزر تشکیل سلول های جدید پوست و کلاژن را تسریع می کند. به این ترتیب می توانید ترک های پوست خود را کاهش دهید. میکرونیدلینگ همچنین می تواند ترک های شما را با ساخت کلاژن بهبود بخشد.

درمان ترک های پوستی با کربوکسی تراپی یک روش جدید درمان پوست است. مقداری گاز دی اکسید کربن به قسمت های مختلف پوست تزریق می شود. این جریان خون را به پوست افزایش می دهد ، که به نوبه خود می تواند منجر به تشکیل سلول های جدید شود. البته باید توجه داشت که این روش وقت گیر است و نمی تواند ترک های پوستی را یک شبه درمان کند.

اخرین حرف

ترک های پوستی یکی از شایع ترین مشکلات پوستی هستند و تهدیدی فیزیکی برای شما محسوب نمی شوند. بنابراین ، اگر از نظر ظاهر مشکلی ندارید ، نیازی به درمان نیست. هیچ درمانی 100٪ برای ترک های پوستی وجود ندارد ، اما ترک های پوستی را از بین می برد. می توانید ابتدا با متخصص پوست مشورت کنید ، سپس ترک های پوستی را درمان کنید.

پیوندها:

مجله Mayoclinic:

مجله Medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید