تلسکوپ جیمز وب پس از برخورد با سنگ آسیب دید – یک کوه ۱۰۰


تلسکوپ جیمز وب
عکس: کلاژ

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا (JWST)، بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان، در نتیجه برخورد یک سیارک در ماه می، آسیب زیادی دید.

آژانس فضایی اروپا (ESA)، آژانس فضایی کانادا و سازمان ملی هوانوردی و فضایی (NASA) برای ساخت این تلسکوپ (CSA) با یکدیگر همکاری کردند. این تلسکوپ به منظور بررسی پدیده ها و رویدادهایی در فضا که قبلاً در دسترس جهان نبوده است، از فناوری گران قیمت ساخته شده و یکی از بزرگترین آینه های تلسکوپ فضایی را دارد.

JWST باید سال‌های بیشتری به کار خود ادامه دهد تا اینکه تلسکوپ پتانسیل خود را درک کند. با این حال، پس از اینکه مشخص شد تلسکوپ ممکن است از برخورد سیارکی در ماه می ۲۰۲۲ آنطور که قبلا تصور می شد جان سالم به در نبرده باشد، آینده این پروژه زیر سوال می رود.

به گزارش فوربس، تیمی از کارشناسان نحوه عملکرد این تلسکوپ فضایی را توضیح دادند. آنها به مسائل «غیرقابل جبران» اشاره کردند. به گفته محققان، پیامدهای بلندمدت برخوردهای ریز شهاب‌سنگ که به تدریج آینه اولیه را فرسایش می‌دهد، اکنون بزرگترین منبع عدم اطمینان در مورد امید به زندگی تلسکوپ وب است.

به گفته کارشناسان، شهاب های شش دقیقه ای از زمان پرتاب به تلسکوپ وب برخورد کرده اند. JWST توسط ششمین شهاب سنگ آسیب دید، در مقایسه با کمترین آسیب از پنج شهاب سنگ دیگر.

به گفته محققانی که جزئیات بیشتری در مورد برخورد این سیارک ارائه کردند، شهاب سنگی که بین ۲۲ و ۲۴ می ۲۰۲۲ به بخش C3 برخورد کرد، باعث تغییر قابل توجه و غیرقابل برگشتی در شکل کلی این بخش شد. با توجه به اینکه تنها درصد کمی از سطح تلسکوپ تحت تأثیر قرار گرفته بود، تأثیر روی کل سطح تلسکوپ حداقل بود.

قابل ذکر است، به دلیل آسیب دیدن یکی از صفحات، توانایی تلسکوپ وب برای گرفتن عکس به هیچ وجه تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت. با این حال، به گفته این نشریه، آینه های وب و سپر خورشیدی شبکه به آرامی در اثر برخورد شهاب سنگ های کوچک به طور اجتناب ناپذیری از بین می روند.

علاوه بر این، کارشناسان پیش بینی می کنند که ذرات باردار به تدریج به آشکارسازهای وب آسیب می رسانند. آنها بر این باورند که هوازدگی در فضا باعث تخریب سپر خورشید و عایق پنج لایه آن می شود. محققان همچنین خاطرنشان کردند که برای وب برای جلوگیری از برخورد شهاب‌سنگ‌های کوچک دشوار است زیرا آینه او در معرض فضا قرار دارد.

در روز کریسمس ۲۰۲۱، تلسکوپ فضایی ۹.۷ میلیارد دلاری به مدار پرتاب شد. ناسا اولین عکس از چندین عکسی که از اعماق فضا گرفته بود در اوایل این ماه رونمایی کرد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر