جان بولتون می‌گوید دولت ترامپ حق داشت که رژیم مادورو را در ونزوئلا سرنگون کند


جان بولتون که در اوج بحران ریاست جمهوری ونزوئلا در اوایل سال ۲۰۱۹ به عنوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ خدمت می کرد، گفت که رئیس جمهور یک دوره ای “در تلاش برای سرنگونی رژیم مادورو” حق داشت.

اظهارات مشاور سابق امنیت ملی روز پنجشنبه در حالی بیان شد که او در یک رویداد که توسط ائتلاف وندنبرگ با هماهنگی موسسه امریکن انترپرایز، یک اندیشکده راستگرای مستقر در واشنگتن، که آقای بولتون در آن خدمت می کرد، در جمع حضار محافظه کار جوان سخنرانی کرد. یک کارشناس ارشد سابق، سیاسی اولین بار گزارش شد

“[Trump] بر اساس گزارش ها، آقای بولتون گفت: “در تلاش برای سرنگونی رژیم مادورو درست بود.” پولتیکو الکس وارد. من مطلقاً از این بابت پشیمان نیستم. تنها تاسف من این است که موفق نشدیم، اگرچه نزدیک شدیم.»

آقای بولتون همچنین اضافه کرد که فکر می‌کرده تغییر رژیم در کره شمالی «کمی آسان‌تر» از این کشور آمریکای لاتین خواهد بود، زیرا کره جنوبی، متحد نظامی قوی ایالات متحده، می‌تواند دولتی را برپا کند که بتواند شبه جزیره را اداره کند.

در طول دوران ریاست جمهوری خود، آقای ترامپ اغلب خود را در تضاد با مشاور امنیت ملی جنگ طلب خود در مورد باتلاق های خارجی می دید، به ویژه در مورد وضعیت رئیس جمهور نیکلاس مادورو و بحران ونزوئلا در اوایل سال ۲۰۱۹.

در ژانویه ۲۰۱۹، ایالات متحده اولین کشوری بود که بعداً به ۶۰ کشور در سراسر جهان تبدیل شد که از خوان گوایدو، رهبر مجمع ملی، به عنوان رئیس جمهور موقت کشور پس از ادعای مشروعیت او حمایت کرد.

این بحران پس از آن به وجود آمد که نتایج انتخابات مجدد در سال ۲۰۱۸ برای رئیس جمهور مادورو، که از طریق حمایت ارتش قدرتمند کشور در قدرت باقی مانده است، از سوی جامعه بین المللی و مجمع این کشور عمدتاً تقلبی خوانده شد.

در خاطرات شخصی خود، اتاقی که در آن اتفاق افتاد: خاطرات کاخ سفیداز زمان حضورش در دولت ترامپ، آقای بولتون به طور مشابه ناامیدی خود را از نگرانی آقای ترامپ در مورد پرونده ونزوئلا ابراز کرد و خاطرنشان کرد که او در مقطعی حتی به آغوش همه جانبه مادورو فکر می کرد.

به نوبه خود، ترامپ آشکارا بولتون را به دلیل مواضع مداخله جویانه اش در زمانی که این دو هنوز در کاخ سفید مشغول به کار بودند مورد انتقاد قرار داد و مشاور امنیت ملی سابق خود را تا حدی مسئول شکست تلاش های مورد حمایت آمریکا برای برکناری مادورو از قدرت دانست.

با تغییر دولت، اعتراضات ترامپ علیه ونزوئلا در تلاش برای تحت فشار قرار دادن آقای مادورو در دولت بایدن به قوت خود باقی است، در حالی که آقای گوایدو، که یک سال دیگر به عنوان «رئیس‌جمهور موقت» نامزد شد، نزدیک‌تر نیست. برای به دست آوردن هرگونه کنترل رسمی بر کشور.

در همان رویداد پنجشنبه AEI، آقای بولتون همچنین با تمسخر گفت که استراتژی‌های ژئوپلیتیک رئیس‌جمهور سابق تقریباً وجود ندارد و گفت که او سیاست خارجی ندارد بلکه «واکنش‌های عصبی» دارد.

این مقاله در ۷ مه ۲۰۲۲ اصلاح شد. قبلاً از آقای بولتون به عنوان یک کارشناس ارشد فعلی در AEI یاد می شد، اما او یک کارشناس ارشد سابق است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر