جو بایدن یکی از منتقدان صریح آپارتاید در آفریقای جنوبی بود – و اکنون به نادیده گرفتن سیاست های مشابه در اسرائیل متهم شده است.


از جانبدر سال ۱۹۸۶، یک سناتور نسبتاً جدید از دلاور سخنرانی پرشور خود را در مورد غیراخلاقی بودن رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی و حمایت کشورش از آن ایراد کرد. در جریان جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا، جو بایدن، ۴۳ ساله، هنگامی که به جورج شولتز، وزیر امور خارجه رونالد ریگان به دلیل حمایت از دولت آفریقای جنوبی، که سیستمی از سیاست های آپارتاید را اعمال کرده است، حمله کرد، مشت خود را روی میز کوبید. برخلاف اکثریت غیر سفیدپوستان.

من شرمنده ام که این سیاست ماست […]. من از نبود حمایت اخلاقی شرمنده ام! گفت اینها دارند له می شوند و ما با همین سخنرانی اینجا نشسته ایم.

“برنامه ما چیست؟” به آن رژیم منفور چه می گوییم؟ به شما بگوییم بیست روز، بیست ماه، بیست سال؟ از آنها خواستیم برنامه ریزی کنند، برنامه ما چیست؟ از نظر اخلاقی کجا ایستاده ایم؟ ” درخواست.

او متهم قوی سیستم ستم نژادی بود که توسط یکی از متحدان ایالات متحده انجام می شد و یکی از سناتورهای متعددی بود که در طول دوران حرفه ای خود در مورد این موضوع مطرح شده بود. اما تقریباً ۳۵ سال بعد، از آقای بایدن در هنگام بازدید از اسرائیل و فلسطین برای اولین بار از زمان ریاست جمهوری ایالات متحده، سؤالات مشابهی پرسیده شد.

زمانی که آقای بایدن در روزهای آینده به بیت لحم سفر می کند، با بیلبوردهای بزرگی روبرو می شود که روی آن نوشته شده است: «آقای رئیس جمهور، این آپارتاید است» در کنار نقشه باقی مانده سرزمین های اشغالی فلسطین. بقایای – شیرین کاری که توسط سازمان حقوق بشر اسرائیلی B’Tselem سازماندهی شده است.

در طی مصاحبه ای با تلویزیون اسرائیل در روز چهارشنبه، از رئیس جمهور پرسیده شد که نظر او در مورد “صداهایی در حزب دمکرات” که اسرائیل را یک دولت آپارتاید می خواند چیست؟

“چند نفر از آنها هستند. من فکر می کنم آنها اشتباه می کنند. من فکر می کنم آنها اشتباه می کنند. اسرائیل یک دموکراسی است. اسرائیل متحد ما است. اسرائیل یک دوست است. فکر می کنم من هیچ عذرخواهی نخواهم کرد.”

این یک سوال حساس بود که به عنوان یک اختلاف سیاسی داخلی مطرح شد تا یک واقعیت عملی. اما به طور کامل پاسخ داده نشده است. اما دلایلی وجود دارد که می توان انتظار داشت که چنین باشد.

از زمان آخرین سفر آقای بایدن به اسرائیل در سال ۲۰۱۶، اجماع بین گروه های برجسته حقوق بشر در مورد موضوع آپارتاید در اسرائیل به وجود آمده است. اتفاق نظر بر این است که اسرائیل اکنون همان جنایاتی را انجام می دهد که بایدن به عنوان یک سناتور به شدت آن را محکوم کرد.

سال گذشته شاهد تغییر عمده ای در نحوه توصیف گروه های حقوق بشر از اشغال اسرائیل بوده است. داخله ژانویه ۲۰۲۱B’Tselem گزارش مفصلی منتشر کرد که اسرائیل را یک دولت “آپارتاید” توصیف کرد.

این گروه گفت: «این سیستم با مهندسی فضای جغرافیایی، جمعیتی و فیزیکی، یهودیان را قادر می‌سازد در یک منطقه مجاور با برخورداری از حقوق کامل، از جمله تعیین سرنوشت، زندگی کنند، در حالی که فلسطینی‌ها در واحدهای جداگانه با حقوق کمتر زندگی می‌کنند».

وی افزود: «این رژیم یک رژیم آپارتاید در نظر گرفته می شود، اگرچه اسرائیل معمولاً یک دموکراسی در نظر گرفته می شود که از یک اشغال موقت حمایت می کند.

اندکی پس از آن، در آوریل سال گذشته، دیده بان حقوق بشر گزارش مهم خود را ارائه کرد گزارش ۲۱۳ صفحه که به همین نتیجه رسید. سازمان حقوق بشر دریافت که مقامات اسرائیل “جنایت علیه بشریت، آپارتاید و آزار و اذیت” مرتکب می شوند.

دیده بان حقوق بشر گفت: ما این تصمیم را بر اساس مستندات خود در مورد سیاست کلی دولت مبنی بر حفظ هژمونی اسرائیلی-یهودی بر فلسطینی ها همراه با تجاوز شدید به فلسطینی های ساکن در سرزمین های اشغالی از جمله قدس شرقی گرفتیم.

سازمان عفو ​​بین الملل نیز از این روند پیروی کرده است بهمن ماه امسال با گزارشی مبنی بر اینکه اسرائیل در حال ارتکاب جنایت آپارتاید علیه فلسطینیان است.

این گزارش توضیح می دهد که چگونه مصادره گسترده زمین و اموال فلسطینی ها، کشتار غیرقانونی، انتقال اجباری، محدودیت های شدید در رفت و آمد، و محرومیت از شهروندی و شهروندی فلسطینی، همه اجزای سیستمی هستند که طبق قوانین بین المللی به آپارتاید می رسد.

در ماه مارس، مایکل لینک، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در سرزمین های فلسطینی اشغال شده از سال ۱۹۶۷، از سازمان ملل خواست تا به آنچه او همچنین آپارتاید می خواند، رسیدگی کند.

او گفت: «متاسفانه آپارتاید پدیده‌ای نیست که محدود به کتاب‌های تاریخ آفریقای جنوبی باشد. گزارش او به شورای حقوق بشر

وی افزود: امروز در سرزمین‌های فلسطینی که از سال ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال شده است، یک نظام حقوقی و سیاسی دوگانه به شدت تبعیض آمیز وجود دارد که به ۷۰۰ هزار شهرک‌نشین یهودی اسرائیلی که در ۳۰۰ شهرک غیرقانونی اسرائیل در قدس شرقی و کرانه باختری زندگی می‌کنند، امتیاز می‌دهد.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل. پاسخ داد با متهم کردن گروه های پشت سر آنها به راه انداختن “جنگ جهادی علیه تنها دموکراسی پر جنب و جوش در خاورمیانه”.

یایر لاپید که در زمان انتشار گزارش وزیر امور خارجه بود اما امروز از آقای بایدن به عنوان نخست وزیر اسرائیل استقبال می کند، در بیانیه ای در واکنش به گزارش عفو بین الملل گفت: اسرائیل کامل نیست، اما ما یک دموکراسی متعهد بین المللی هستیم. قانون با داشتن مطبوعات آزاد و سیستمی قابل انتقاد است.قوه قضاییه قوی و مستقل.

دولت بایدن همچنین گفت که این دیدگاه که اقدامات اسرائیل آپارتاید است را رد می کند. ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفت: «گزارش‌های خود وزارت خارجه از چنین اصطلاحاتی استفاده نکرده است.

کنوانسیون آپارتاید که در سال ۱۹۷۳ توسط مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد، بیان می‌کند که آپارتاید جنایت علیه بشریت است و «اعمال غیرانسانی ناشی از سیاست‌ها و شیوه‌های آپارتاید و سیاست‌ها و شیوه‌های مشابه آپارتاید و تبعیض نژادی» اعمال بین‌المللی هستند. جنایات اساسنامه سال ۲۰۰۲ رم دادگاه کیفری بین المللی نیز آپارتاید را به عنوان جنایت علیه بشریت متمایز می کند.

البته تفاوت های عمده ای بین رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی و اشغال سرزمین های فلسطین توسط اسرائیل وجود دارد. اما شباهت‌های زیادی نیز وجود دارد – دزموند توتو، رهبر ضد آپارتاید که بایدن در سخنرانی خود در سال ۱۹۸۶ از آنها تمجید کرد، اغلب از آنها صحبت می‌کند.

او در سال ۲۰۱۴ گفت: “من شاهد تحقیر سیستماتیک مردان، زنان و کودکان فلسطینی توسط اعضای نیروهای امنیتی اسرائیل بودم. تحقیر آنها برای همه سیاهپوستان آفریقای جنوبی که توسط نیروهای امنیتی دولت آپارتاید مورد آزار، تحقیر و حمله قرار گرفته اند آشناست.” .

آقای بایدن بارها از روابط عمیق و دیرینه خود با اسرائیل صحبت کرده است. در گفتار و کردار وکیلی ثابت قدم بود. اما امتناع او از پرداختن صحیح به موضوع آپارتاید در اسرائیل باعث می‌شود که وعده انتخاباتی‌اش مبنی بر اینکه «حقوق بشر در قلب سیاست خارجی ما خواهد بود» توخالی به نظر می‌رسد. همچنین این پاسخ مبهم است که جو بایدن مانند آقای شولتز یک سوال حقوقی می پرسید.

سوالی که آقای بایدن اکنون باید به آن پاسخ دهد دقیقاً این است چگونه او با سازمان های برجسته حقوق بشر جهان و برچسب زدن آنها به جنایت آپارتاید در اسرائیل مخالف است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر