حقایق مهم در مورد علل نابینایی که تا به حال نشنیده اید


حقایق مهم در مورد نابینایی

اگر چشمان او سالم است، پس تمام بدن شما سالم است. یک رژیم غذایی خوب و سرشار از سبزیجات و میوه ها می تواند به حفظ بینایی شما تا سنین بالا کمک کند. در بسیاری از کشورها حقایق زیادی در مورد نابینایی و افراد نابینا وجود دارد. نابینایان حس بینایی کاملی ندارند. زیرا نابینا به دنیا می آیند یا به دلیل بیماری بینایی خود را به طور کامل از دست می دهند. مانند نویسنده هلن کیلر: او نابینا به دنیا نیامد، اما از بیماری رنج می برد که او را نابینا کرد. تصورات غلط زیادی در مورد نابینایی وجود دارد که حول این موضوع می چرخد. ما در مورد حقایق مهم در مورد نابینایی صحبت می کنیم، آنها می گویند گریه در تاریکی باعث کوری می شود که اصلا درست نیست.

به طور کلی نابینایان با یک سگ راهنما یا عصای سفید همراه هستند.

سیاهی را نمی بینند. شایع‌ترین علت کوررنگی، مشکل سلول‌های تشخیص رنگ (مخروط) در چشم است. سه نوع از این مخروط ها وجود دارد و هر کدام نقش متفاوتی دارند: قرمز، سبز و آبی. شب کوری وضعیتی است که در آن شما اصلا نمی توانید خوب یا در نور کم ببینید. اگرچه ممکن است دید شما در طول روز طبیعی باشد.

حقایق مهم در مورد نابینایی انواع نابینایی:

نابینایی به دو نوع کامل یا جزئی تقسیم می شود.

 • اصطلاح کوری معمولاً به کوری دائمی اطلاق می شود، اما برخی از افراد به طور موقت بینایی خود را به دلیل جراحت یا تصادف از دست می دهند. بیماری به نام کوررنگی افرادی را تحت تاثیر قرار می دهد که نمی توانند رنگ های خاصی مانند قرمز و سبز را تشخیص دهند.
 • بسیاری از بیماری هایی که افراد کم بینایی را تحت تاثیر قرار می دهند، می توانند در مراحل اولیه بدون علائم ظاهر شوند. برخی از علائمی که ممکن است بینایی خود را از دست بدهید عبارتند از: تاری یا تاری دید جلوی چشم، هاله های اطراف نور، رنگ های تار، یا دید ضعیف در شب.
 • برخی از علائم دیگر عبارتند از افزایش نزدیک بینی، حساسیت به نور ناشی از نورهای روشن در شب، و نقاط کوچک یا خالی در دید محیطی. برخی از افراد، از جمله افراد مسن و افراد مبتلا به دیابت، بیشتر در معرض ابتلا به برخی بیماری های چشمی هستند.
 • افرادی که سابقه خانوادگی بیماری های خاص دارند نیز بیشتر در معرض نابینایی هستند.
 • سگ های راهنما اغلب با افراد نابینا دیده می شوند تا بر ترس خود از نابینایی یا عبور از جاده غلبه کنند.
 • برخی از داروها نیز می توانند این خطر را افزایش دهند.

علل نابینایی

حقایق در مورد نابینایی و کم بینایی ممکن است شما را شوکه کند، اما میلیون ها نفر در سراسر جهان نابینا هستند.

 • سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می‌زند که تا ۸۰ درصد از نابینایی یا اختلالات بینایی را می‌توان با رسیدگی و درمان عوامل خطر اصلی، از جمله آب مروارید، گلوکوم، عیوب انکساری و دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن، پیشگیری کرد.
 • سه بیماری آخر ذکر شده در بالا مربوط به شبکیه چشم است. چشم بخش بسیار مهم و حساس بدن انسان است و در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش آسیب می بیند.
 • برخی از افراد نابینا به دنیا می آیند، در حالی که برخی دیگر در مراحل بعدی زندگی دچار کم بینایی می شوند. جلوگیری از آسیب قبل از وقوع آن با اجرای اقدامات ساده ای مانند استفاده از عینک آفتابی یا عینک، کمک زیادی به حفظ سلامت بینایی شما برای زندگی طولانی تر، شادتر و سالم تر می کند.
 • نابینایان شیوه زندگی متفاوتی دارند.
 • در بسیاری از کشورها، سگ های راهنما به روش های مختلفی از آنها محافظت می کنند. شبکیه چشم انسان بافتی است که پشت چشم را می پوشاند و نور ورودی به چشم را تشخیص می دهد. سپس سیگنال هایی را به مغز ارسال می کند که به عنوان احساسات بصری تفسیر می شوند. شبکیه حاوی سلول هایی به نام میله و مخروط است که هر دو حاوی پروتئین گیرنده نوری هستند که ذرات نور را جذب می کنند.
 • میله ها در شرایط کم نور، یعنی در شب، کار می کنند، در حالی که مخروط ها به ما در درک رنگ کمک می کنند. و برای مثال در موقعیت های روشن تر، هر روز کار می کنند.

حقایق مهم در مورد نابینایی جلوگیری از نابینایی

 • علاوه بر میله ها و مخروط ها، سلول های گیرنده نوری مهم دیگری مانند سلول های دوقطبی، سلول های گانگلیونی، سلول های افقی، سلول های آماکرین و سلول های گلیا مولر شناسایی شده اند. همه این سلول ها مستعد آسیب نوری هستند که در صورت عدم درمان می تواند منجر به کوری دائمی شود.
 • همانطور که قبلا ذکر شد، آسیب شبکیه ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش یکی از علل اصلی نابینایی در سراسر جهان است. افراد تنها به دلیل این بیماری هر ساله بینایی دائمی خود را از دست می دهند. این عارضه زمانی رخ می دهد که فوتون ها به قسمت شفاف جلویی چشم (قرنیه) نفوذ کرده و به شبکیه برخورد کنند. آنها همچنین باعث واکنش های شیمیایی در سلول های گیرنده نور می شوند که در نهایت می تواند بینایی چشم را از بین ببرد.
 • این واکنش ها باعث آفتاب سوختگی در انسان می شود. به همین دلیل است که هنگام قرار گرفتن در معرض تشعشعات مضر مانند اشعه خورشید در خارج، برای ما بسیار مهم است که از چشمان خود محافظت کنیم. این محافظت زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که در نظر بگیریم نور خورشید شامل پرتوهای UVB (طول موج کوتاه‌تر) و UVA (طول موج‌های طولانی‌تر) است. هر دو باعث آسیب به شبکیه می شوند.
 • اشعه ماوراء بنفش به ابرها و حتی شیشه های ماشین نفوذ می کند، بنابراین استفاده از عینک آفتابی در بیرون کافی نیست. همه ما باید عینک مانند ضد آفتاب بزنیم.

شرایط بهداشتی مرتبط با نابینایی

بینایی یکی از ارزشمندترین حواس ماست زیرا به ما امکان می دهد با دنیای اطراف خود تعامل داشته باشیم. بیایید رنگ ها و زیبایی ها را ببینیم و سعی کنیم دنیا را به جای بهتری تبدیل کنیم.

اما بیماری هایی که باعث نابینایی می شوند:

 • افراد مبتلا به دیابت ممکن است به رتینوپاتی دیابتی مبتلا باشند که باعث آسیب به رگ های خونی در شبکیه می شود و بینایی را مختل می کند. اختلال بینایی ناشی از این عارضه معمولاً به تدریج در طول زمان ظاهر می شود، بنابراین افراد در ابتدا متوجه آن نمی شوند. درمان معمولاً شامل داروها یا جراحی برای کمک به بهبود بینایی است.
 • در صورت عدم درمان، نابینایی می تواند ناشی از این بیماری باشد.
 • گلوکوم اختلالی است که به تدریج به از دست دادن بینایی به دلیل آسیب به عصب بینایی منجر می شود. اختلال بینایی ناشی از این وضعیت ممکن است برای مدت طولانی خود را نشان ندهد. گلوکوم بدون هیچ علامتی در مراحل اولیه به چشم آسیب می رساند، بنابراین معاینه منظم چشم برای تشخیص زودهنگام این بیماری مرتبط با نابینایی مهم است.

حقایق مهم در مورد نابینایی از نوشیدن کافئین خودداری کنید

 • شاید موثرترین راه برای محافظت از خود در برابر این بیماری پرهیز از سیگار کشیدن و نوشیدن کافئین باشد.
 • تراخم یک عفونت باکتریایی است که در بخش هایی از آفریقا، خاورمیانه، استرالیا، آسیا و سایر مناطق یافت می شود. باعث ورم ملتحمه (قرمزی چشم) می شود. این وضعیت سلامت بینایی را تهدید می کند و منجر به تیره شدن قرنیه می شود. این عارضه به خصوص در کودکانی که به درستی درمان نمی شوند بیشتر دیده می شود. آب مروارید کدر می شود و منجر به اختلال در بینایی در عدسی چشم می شود.

مواد غذایی برای بهبود بینایی

 • خوردن هویج یا هر سبزی نارنجی رنگ دیگری باعث افزایش میزان بتاکاروتن در سلول های حساس به نور شبکیه می شود. بدن بتاکاروتن را به ویتامین A تبدیل می کند که برای عملکرد شبکیه ضروری است و به جلوگیری از خشکی چشم کمک می کند.
 • غذاهای حاوی روی به حفظ بینایی خوب برای افراد کم بینا کمک می کند. منابع خوب روی عبارتند از: بادام زمینی، بادام و صدف‌ها مانند صدف و خرچنگ. روی در گوشت هایی مانند گوشت گاو و بره نیز یافت می شود.
 • آب به عملکرد درست چشم کمک می کند، زیرا غشاهای مخاطی را مرطوب نگه می دارد و لایه اشک به آرامی در جلوی چشم جریان می یابد. اگر آب کافی ننوشید، چشمان شما احساس خشکی و ناراحتی می کند. برای جلوگیری از کم آبی بدن، روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید.

مواد مغذی تقویت کننده چشم

 • غذاهای مغذی مواد مغذی لازم را برای ارتقای سلامت چشم شما فراهم می کنند. اینها می توانند از دژنراسیون ماکولا جلوگیری کرده یا حتی آن را درمان کنند.
 • همچنین می تواند به مصرف روزانه مولتی ویتامین برای دریافت مقدار مناسب ویتامین های ضروری مورد نیاز برای بینایی کمک کند. علاوه بر این، وقتی غذاهای غنی از ویتامین C مصرف می کنید، بدن شما کلاژن بیشتری تولید می کند که به حفظ سلامت چشم کمک می کند.
 • خوردن میوه ها و سبزیجات با رنگ های مختلف می تواند از بینایی شما محافظت کند. زیرا غذاهای با رنگ های مختلف دارای مواد مغذی متفاوتی هستند.
 • رژیم غذایی غنی از لوتئین و زآگزانتین را که عمدتاً در سبزیجات با برگ سبز تیره مانند کلم، اسفناج، کاهو و کلم بروکلی یافت می شود، حفظ کنید. همچنین در سیب زمینی شیرین، هویج یا کدو حلوایی، بسیار مهم است.

با خوردن غذای خوب، معاینه منظم چشم، استفاده از عینک و روش های مختلف می توان از نابینایی کامل یا کم بینایی پیشگیری کرد.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر