دانشمندان ناسا گیاهان را در خاک ماه پرورش می دهند – تک بست ۱۰۰


گیاهان در خاک ماه
عکس: ناسا

فضانوردان آپولو در روزهای اولیه عصر فضا در یک طرح رویایی شرکت کردند: نمونه‌هایی از مواد سطح ماه را که به نام سنگ‌لیت شناخته می‌شود، به زمین برگردانند تا بتوان آنها را با تجهیزات پیشرفته مورد مطالعه قرار داد و برای تحقیقات آینده که هنوز تصور نمی‌شود ذخیره کرد. سه نمونه از آن پنجاه سال بعد، در طلوع عصر آرتمیس و بازگشت فضانورد بعدی به ماه، با موفقیت برای رشد گیاهان مورد استفاده قرار گرفت. محققان برای اولین بار گیاه آرابیدوپسیس تالیانا را که به خوبی مطالعه شده بود، در سنگ‌سنگ قمری فقیر از مواد مغذی رشد دادند.

بیل نلسون، مدیر ناسا گفت: «ما باید از منابع موجود در ماه و مریخ برای توسعه منابع غذایی برای فضانوردان آینده که در اعماق فضا زندگی می کنند و در حال فعالیت هستند، استفاده کنیم. این تحقیق بنیادی رشد گیاه همچنین نمونه مهمی از نحوه کار ناسا برای باز کردن نوآوری های کشاورزی است که می تواند به ما کمک کند تا بفهمیم گیاهان چگونه می توانند بر شرایط استرس زا در مناطق کم غذا در سراسر جهان غلبه کنند.

دانشمندان دانشگاه فلوریدا به کشف مهمی دست یافته‌اند که می‌تواند اکتشافات فضایی را فعال کند و در عین حال برای بشریت نیز مفید باشد. رابرت فرل، استاد دپارتمان علوم باغبانی در دانشگاه فلوریدا، گینزویل و نویسنده ارتباطی در مقاله‌ای که در Communications Biology در منتشر شده است، می‌گوید: «اینجا، ۵۰ سال بعد، آزمایش‌هایی را که در آزمایشگاه‌های آپولو آغاز شد، به پایان می‌رسانیم. ۱۲ مه ۲۰۲۲. «اول، ما به این فکر کردیم که آیا گیاهان می توانند در سنگ سنگی رشد کنند. دوم، چگونه ممکن است آن روز به انسان ها برای مدت طولانی در ماه بمانند؟

پاسخ سوال اول قاطعانه بله است. گیاهان قادر به رشد در سنگ قمر قمری هستند. آنها به اندازه گیاهان رشد یافته در خاک زمین، یا حتی گیاهانی که در یک شبیه ساز ماه ساخته شده از خاکستر آتشفشانی رشد کرده بودند، قوی نبودند، اما رشد کردند. این تیم امیدوار است با مطالعه چگونگی پاسخ گیاهان در نمونه های قمری به سوال دوم پاسخ دهد و راه را برای فضانوردان آینده هموار کند تا گیاهان غنی از مواد مغذی بیشتری در ماه رشد دهند و در اعماق فضا رشد کنند.

برای جسورانه رفتن، ابتدا باید جسورانه رشد کنیم

جاکوب بلیچر، دانشمند ارشد اکتشافی حامی برنامه آرتمیس ناسا در مقر ناسا در واشنگتن، گفت: «ما باید از آنچه در ماه وجود دارد برای کاوش بیشتر و یادگیری در مورد منظومه شمسی که در آن زندگی می کنیم، استفاده کنیم. به گفته بلیچر، به همین دلیل است که ناسا مأموریت های رباتیک را به قطب جنوبی ماه می فرستد، جایی که تصور می شود ممکن است آبی وجود داشته باشد که فضانوردان آینده بتوانند از آن استفاده کنند. “علاوه بر این، رشد گیاهان چیزی است که در هنگام رفتن مطالعه خواهیم کرد.” بنابراین، این مطالعات زمینی راه را برای انسان های بعدی روی ماه هموار می کند تا این تحقیقات را گسترش دهند.

Arabidopsis thaliana یکی از بستگان سبزی خردل و سایر سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، گل کلم و کلم بروکسل بومی اوراسیا و آفریقا است. همچنین برای دانشمندان مهم است، زیرا به دلیل اندازه کوچک و سهولت رشد، یکی از گیاهان مورد مطالعه در این سیاره است که به عنوان یک ارگانیسم نمونه برای تحقیق در تمام جنبه های زیست شناسی گیاهی عمل می کند. در نتیجه، دانشمندان از قبل می‌دانند که ژن‌های آن چگونه است، در شرایط مختلف چگونه رفتار می‌کند و حتی چگونه در فضا رشد می‌کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر