دختر بریتانیایی که در عراق با مجازات اعدام روبرو می شود، “دلشکسته و ترسیده” به دلیل غیبت پدر از عروسی


دختر یک زمین شناس بازنشسته بریتانیایی که در عراق با مجازات اعدام روبروست، گفته است که از آنجایی که پدرش برای روز عروسی اش در بازداشت به سر می برد، “دل شکسته و ترسیده” بود.

لیلا فیتون امیدوار بود اعضای خانواده‌اش که در خارج از کشور زندگی می‌کنند – از جمله والدینش – بتوانند روز یکشنبه پس از از دست دادن یک مراسم در بریتانیا به دلیل همه‌گیری کووید، جشن ازدواج او را جشن بگیرند.

اما با وجود درخواست‌ها، پدرش جیم فیتون همچنان در بازداشت به سر می‌برد و تهدید به اعدام روی اوست.

این مرد ۶۶ ساله به تلاش برای قاچاق آثار تاریخی به خارج از عراق، جایی که در یک تور زمین شناسی و باستان شناسی بوده، متهم شده است. به گفته خانواده‌اش، او در اوایل سال جاری در فرودگاهی دستگیر شد، وقتی پیدا شد که سنگ‌ها و تکه‌های سفال‌های شکسته‌ای را که در بازدید از یک مکان تاریخی برداشته بود، حمل می‌کرد، پس از اطمینان از اینکه به گفته خانواده‌اش ارزشی ندارند.

او اکنون در انتظار محاکمه است. خانواده وی در طوماری – که توسط بیش از ۱۲۰۰۰۰ نفر امضا شده – اعلام کردند که مجازات قانونی برای جرمی که او به آن متهم شده است اعدام است.

خانواده جیم فیتون او را به‌عنوان یک «جنگ‌شناس زمین‌شناسی» و «خوب سفر کرده» توصیف می‌کنند.

(عکس خانوادگی / Change.org)

روز یکشنبه، خانم فیتون گفت: «دلم می شکند که پدرم، جیم، اینجا نیست. بلاتکلیفی وضعیت او و احتمال وحشتناک، اما بسیار واقعی مجازات اعدام، بر ما آویزان است.»

او افزود: «قرار می‌رود این بهترین روز زندگی ما باشد، اما در عوض خودمان را می‌شکنیم و می‌ترسیم که اگر وزارت خارجه برای حمایت از پدرم اقدام نکند، چه اتفاقی برای پدرم می‌افتد».

شوهرش سام تاسکر قبلا گفته بود ایندیپندنت این خانواده با نزدیک شدن به محاکمه زمین شناس بازنشسته – که انتظار می رود از هفته آینده برگزار شود – توسط وزارت امور خارجه “کاملا رها شده” احساس می کردند.

جیم فیتون، زمین شناس بازنشسته بریتانیایی و همسرش ساریجا

(برنامه خانواده / PA)

داماد آقای فیتون گفت این یک “داستان هشداردهنده” برای شهروندان بریتانیایی در خارج از کشور بود که انتظار نداشته باشند “اگر خارج از کنترل شما دچار مشکل شدید، وزارتخانه شما را نجات دهد”.

وزارت خارجه می گوید که با مجازات اعدام مخالف است اما نمی تواند در سیستم های حقوقی دیگر کشورها مداخله کند.

خانم فیتون که در بریتانیا زندگی می کند، گفت: “ما امیدواریم که حمایتی که دریافت کرده ایم توسط وزارت خارجه به رسمیت شناخته شود و آنها وارد عمل شوند تا جیم بتواند به زودی برای یک جشن دیرهنگام به خانه بازگردد.”

سخنگوی دفتر امور خارجه، مشترک المنافع و توسعه گفت: «ما از یک تبعه بریتانیایی در عراق حمایت کنسولی می کنیم و با مقامات محلی در تماس هستیم. سیاست دولت بریتانیا در مورد مجازات اعدام روشن است: ما به عنوان یک اصل در هر شرایطی با آن مخالفیم.»

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر