در صورت سفر نانسی پلوسی، رئیس جمهور آمریکا به تایوان، چین نسبت به تدابیر شدید هشدار داد


چین نسبت به سفر پلوسی رئیس مجلس نمایندگان به تایوان به آمریکا هشدار داد
منبع تصویر: ژاپن تایمز

چین با عصبانیت به اخبار روز پنجشنبه مبنی بر برنامه ریزی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای سفر به تایوان واکنش نشان داد و گفت که اقدامات جدی در پاسخ به آن اتخاذ خواهد کرد و هشدار داد که چنین سفری به روابط چین و آمریکا آسیب می رساند.

به گزارش خبرگزاری رسمی شین هوا، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرنگاران گفت که ایالات متحده باید این سفر را لغو و تعامل رسمی با تایوان را تعلیق کند.

ژائو گفت: «اگر ایالات متحده بر ادامه مسیر خود پافشاری کند، چین قطعاً گام‌های محکمی برای دفاع قاطعانه از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی برخواهد داشت».

همه عواقب کاملاً بر دوش ایالات متحده خواهد بود.»

به گزارش شبکه خبری فوجی ژاپن، پلوسی روز یکشنبه پس از دیدار با فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، به تایپه پرواز خواهد کرد. از زمانی که نیوت گینگریچ با رئیس جمهور وقت لی تانگ هوی در سال ۱۹۹۷ ملاقات کرد، او اولین رئیس مجلس نمایندگان بود که به تایوان سفر کرد.

به گزارش تایوان دیلی نیوز، احتمالا گریگوری میکس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، پلوسی را همراهی خواهد کرد.

این سفر در چهل و سومین سالگرد امضای قانون روابط تایوان در سال ۱۹۷۹ توسط رئیس جمهور جیمی کارتر انجام می شود. این قانون بر روابط غیر دیپلماتیک بین دو کشور از جمله تحویل تسلیحات به تایپه نظارت می کند و بیان می کند که این جزیره جزیره خودگردان را تهدید می کند. نگرانی زیادی برای ایالات متحده وجود دارد.”

تهاجم روسیه به اوکراین بار دیگر توجه را به تهدید چین برای تایوان جلب کرد که قول داد جزیره ای را که آن را استانی خطاکار می دانست پس بگیرد.

اندکی پس از تهاجم روسیه، دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، گروهی از مقامات دفاعی سابق را به عنوان حمایت به تایپه فرستاد.

وزارت امور خارجه اوایل این هفته با انتقال ۹۵ میلیون دلار تسلیحات به تایوان موافقت کرد و جانت یلن وزیر خزانه داری روز چهارشنبه اعلام کرد که در صورت حمله چین به تایوان، ایالات متحده تحریم هایی را اعمال خواهد کرد.

یلن در کمیته مالی مجلس نمایندگان گفت: فکر می‌کنم در مورد روسیه نشان داده‌ایم که می‌توانیم. “من فکر می کنم شما نباید توانایی ما برای انجام همین کار را در موقعیت های دیگر زیر سوال ببرید.”

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر