رئیسی و شی بر عزم مشترک ایران و چین برای تسریع همکاری های راهبردی تاکید کردند


«ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران و «شی جین پینگ» همتای چینی خود روز جمعه در گفت وگویی تلفنی یک ساعته درباره تحولات مهم منطقه و روابط دوجانبه تبادل نظر کردند.

رئیسی مداخله آمریکا در امور داخلی سایر کشورها را به شدت محکوم کرد و گفت: چنین رویکردی با سیاست مخرب یکجانبه گرایی واشنگتن که اکنون به تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه تبدیل شده است، همخوانی دارد.

رئیسی گفت: یکی از سیاست های اصلی ایران احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سایر کشورها است و بدین ترتیب حمایت قاطع ایران از سیاست «چین واحد» تجدید می شود.

رئیسی با اشاره به مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ که چین نیز یکی از طرفین آن است، گفت: لازم است آمریکا به عنوان طرف ناقض این توافق، تمامی تحریم های غیرقانونی علیه ایران را لغو کند. و اشخاص ثالث .

مدیرعامل ایران همچنین از گسترش همکاری های چندجانبه در چارچوب های منطقه ای و فرامنطقه ای مانند سازمان همکاری شانگهای و برنامه جامع اقدام مشترک استقبال کرد.

رئیسی و شی با ابراز خرسندی از روابط رو به رشد ایران و چین و جهش حجم مبادلات تجاری دو طرف در سال گذشته، راه‌های تسریع در اجرای توافقنامه مشارکت راهبردی ۲۵ ساله خود را بررسی کردند.

شی به نوبه خود از تعمیق همکاری های دو کشور در صحنه جهانی و حمایت متقابل دو کشور در عرصه های منطقه ای و بین المللی قدردانی کرد.

رهبر چین بر لزوم حفظ ثبات در منطقه تاکید کرد و بر نقش سازنده ایران در این زمینه تاکید کرد.

وی بار دیگر بر مخالفت چین با سیاست فشار و یکجانبه گرایی آمریکا در برخورد با سایر کشورها تاکید کرد.

شی همچنین بر اهمیت راهبردی روابط ایران و چین تاکید کرد و گفت کشورش مصمم است همکاری‌های گسترده میان دو طرف را در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، زیرساختی و انرژی ارتقا دهد.

رئیس جمهور چین گفت: اجرای توافق ۲۵ ساله گام بزرگی در این زمینه خواهد بود و دستور گسترش همه جانبه روابط راهبردی با ایران در حوزه اقتصادی را صادر خواهد کرد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر