رشد ۲۹ درصدی تجارت غیرنفتی ایران با اعضای شانگهای در بهار ۱۴۰۱ / حذف دلار و یورو از طریق ایجاد ارز مشترکمجید کریمی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران درباره مزایای عضویت در سازمان همکاری شانگهای گفت: این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط سران کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.

وی افزود: این سازمان در واقع ترکیب جدیدی از توافقنامه «شانگهای ۵» است که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شد، اما پس از عضویت ازبکستان به سازمان همکاری شانگهای تغییر نام داد.

مدیرکل دفتر مطالعات بازار وزارت اقتصاد گفت: این سازمان در ابتدا یک آرایش منطقه ای تلقی می شد که با هدف توسعه اقدامات اعتمادسازی امنیتی در مرزهای کشورهای عضو ایجاد شد و کمتر به عنوان یک سازمان مورد توجه قرار گرفت. سازوکار بین‌المللی توسط جامعه بین‌الملل، اما به تدریج طی اجلاس سران، از نظر ساختاری و عملکردی توسعه و توسعه یافت و دامنه اهداف و سیاست‌های آن از تدابیر و موضوعات امنیتی گرفته تا مسائل اقتصادی، همکاری‌های سیاسی و تجاری و همچنین سازمان همکاری‌های بین‌المللی. از ۱ ژانویه ۲۰۰۴ به طور رسمی وجود و دبیرخانه خود را اعلام کرده است. کار در پکن آغاز شد.

به گفته وی، یکی از مهمترین اقدامات و برنامه های سازمان همکاری شانگهای برنامه ریزی بلندمدت اعضا در اجلاس سال ۲۰۰۳ در خصوص ایجاد منطقه آزاد تجاری و امضای یکصد برنامه مشخص برای افزایش سطح است. تجارت بین کشورهای عضو در سال ۲۰۰۴، اعلام بالاترین اولویت برای پروژه های مشترک سازمان. در زمینه انرژی شامل کشف، استخراج و بهره برداری از میادین نفت و گاز و استفاده مشترک از منابع آب شیرین توسط و توافق برای تشکیل شورای بانکی مشترک بین کشورهای عضو سازمان با هدف تسهیل در تامین سرمایه لازم برای اجرای پروژه های مشترک در نشست سال ۲۰۰۵ میلادی، جلسه شورای بانکداری مشترک سازمان شانگهای برای همکاری. در سال ۲۰۰۶ میلادی در چین، در نشست سال ۲۰۰۷ در مسکو و تهیه پیش نویس سند همکاری فرهنگی مشترک، یک سازمان بین المللی به نام «کلوپ انرژی» تأسیس شد.

کریمی گفت: ایران در بیست و دومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان (۲۵ شهریور ۱۴۰۱) به عضویت رسمی این سازمان درآمد. درخواست عضویت ایران در فوریه ۲۰۰۳ به دبیرخانه OIC ارائه شد و در سال ۲۰۰۴، عضویت ایران به عنوان ناظر با پاکستان و هند در اجلاس وزرای خارجه OIC امضا شد.

وی تاکید کرد: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای برای کشور و سایر اعضا برای ارتقای اهداف و منافع کشورهای منطقه آسیا و در راستای تقویت روابط دوجانبه و چندجانبه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و بانکی فواید و آثار زیادی دارد. . سایر روابط با اعضا و همچنین صلح منطقه ای و جهانی و از همه مهمتر تقویت کارآمدی و نقش ایران در شکل دادن به همکاری های اقتصادی منطقه ای و سایر سازمان های بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد و این همکاری در شرایط تحریم می تواند اهمیت این موضوع بیشتر

افزایش ۲۹ درصدی تجارت غیرنفتی ایران با اعضای شانگهای در سه ماهه ۱۴۰۱

مدیرکل دفتر مطالعات بازار اقتصادی با بیان اینکه مبادلات تجاری ایران با اعضای سازمان همکاری شانگهای رو به افزایش است، افزود: در سه ماهه نخست امسال تجارت غیرنفتی ایران با یازده عضو این سازمان افزایش یافت. ۲۹ عضو درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل با رقم ۱۲.۳۴ میلیون تن به ارزش ۹.۸۵۶ میلیارد تن.

وی ادامه داد: ۱۰ میلیون و ۲۱۳ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۵۱۴ میلیون دلار مربوط به صادرات ایران به اعضای شانگهای بوده که نسبت به بهار سال قبل ۲۰ درصد و ۲ میلیون و ۱۶۷ هزار تن افزایش داشته است. چهار میلیارد و ۳۴۳ میلیون دلار این کالا از ۱۱ کشور وارد ایران شد که رشد ۴۱ درصدی را نشان می دهد.

کریمی گفت: چین، هند، افغانستان، پاکستان، روسیه و ازبکستان پنج مقصد اصلی صادرات کالاهای ایرانی در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای بودند. قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، بلاروس و مغولستان مقاصد بعدی صادرات کالاهای ایرانی به اعضای معاهده شانگهای بودند.

به گفته این مقام مسئول، در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، چین رتبه اول، هند پنجم، افغانستان ششم، پاکستان هشتم، روسیه ۱۳، ازبکستان ۲۲، قزاقستان ۲۸، تاجیکستان ۳۸، قرقیزستان ۵۰، بلاروس ۵۰ رتبه را در میان مقاصد صادراتی ایران به خود اختصاص داده اند.

مدیرکل دفتر مطالعات بازار اقتصادی گفت: موضوع عضویت در سازمان های مهم منطقه ای برای تامین حداکثری منافع ملی کشورها با کمترین هزینه های مادی و معنوی همواره مورد توجه تصمیم گیران کشورهاست. در واقع گرایش ایران به سمت سازمان همکاری شانگهای در چارچوب سیاست خارجی متوازن کشورمان قرار گرفت و ایران همواره تلاش کرده است روابط و همکاری ها را با سایر سازمان های منطقه ای و سایر نقاط جهان تقویت کند.

وی ادامه داد: حضور چین و روسیه به عنوان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و هند به عنوان یک قدرت نوظهور اقتصادی بر اهمیت عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای می افزاید. حضور کشورهای مهم در حوزه انرژی مانند روسیه، ایران، ترکمنستان و قزاقستان در حوزه گاز و نفت و تاجیکستان در حوزه آب نیز بسیار حائز اهمیت است.

توسعه ذخایر و قابلیت های عظیم انرژی، حمل و نقل و تجارت / حذف دلار و یورو با ایجاد واحد پولی مشترک در بین اعضای شانگهای.

کریمی تامین منافع اقتصادی از جمله توسعه ذخایر عظیم و توانمندی های انرژی، حمل و نقل و تجارت در راستای منافع ملی و امنیت کشور را در سایه عضویت در این سازمان دانست و گفت: توجه رهبران اعضا بر توسعه بود. تجارت و رفع موانع و چالش ها و در بحث های مالی و بانکی با کشورهای روسیه و بلاروس و قزاقستان اقدامات خوبی انجام شده است.

وی با بیان اینکه حذف دلار و یورو و توسعه ارز مشترک بین اعضا می تواند در برنامه های آتی قرار گیرد، گفت: پیشنهاد استفاده از بیمه و کانال های مالی جدید از سوی ایران به این سازمان ارائه شد. در مذاکرات دوجانبه با روسیه در کریدور شمال – جنوب، تکمیل خطوط راه آهن رشت – آستارا، افزایش ناوگان دریای خزر، توسعه بنادر شمالی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

کریمی تصریح کرد: بزرگترین تولیدکنندگان انرژی جهان از جمله ایران و روسیه در سازمان شانگهای عضویت دارند و بزرگترین مصرف کنندگان انرژی جهان مانند چین و هند نیز در این سازمان عضویت دارند. اتخاذ مکانیسم های مناسب برای همکاری های پایدار در زمینه امنیت انرژی و سایر زمینه های انرژی، توسعه تبادل انرژی پایدار و تامین انرژی ایمن و پایدار در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: موضوع امنیت غذایی و سلامت، استفاده از توانمندی های بهداشتی ایران، صادرات تجهیزات پزشکی، داروهای بیوتکنولوژی و خدمات گردشگری سلامت از ایران به کشورهای عضو شانگهای حائز اهمیت است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر