رنگ چشم کودک را پیش بینی کنید. آیا رنگ چشم کودک شما تغییر می کند؟


رنگ چشم کودک شما ممکن است در طول زمان تغییر کند. رنگ چشم نوزاد با ماده ای به نام ملانین تعریف می شود. ملانین یک رنگدانه تیره است که در عنبیه یافت می شود. ساختار اجازه می دهد تا مقدار نور چشم آئین نامه. رنگ عنبیه با میزان ملانین موجود در عنبیه تعیین می شود. چشم های روشن رنگدانه بسیار کمی دارند. در حالی که چشم های تیره رنگدانه زیادی دارند.

مطالب مرتبط: ۷۴ چیزهایی که می توانند رنگ چشم را تغییر دهند

چشمان کودک در بدو تولد چه رنگی است؟

در نوزادان، روند رنگدانه شدن عنبیه هنوز کامل نشده است. نوزادان با پوست تیره معمولا با چشمان نسبتا تیره و تیره به دنیا می آیند. عنبیه به رنگ چشم کودک با پوست روشن، معمولاً در بدو تولد مایل به آبی یا خاکستری مایل به آبی هستند. در نتیجه با رشد کودک تغییر می کند. تولید ملانین در سال اول زندگی تغییر می کند و در نتیجه رنگ چشم تیره تر از زمان تولد است.

تاثیر رنگ پوست بر رنگ چشم کودک

رنگ عنبیه کودک به ملانین بستگی دارد. پروتئینی که توسط سلول های خاصی به نام ملانوسیت در پوست ترشح می شود کودک نقاشی هم میکنی کودکانی که دارند پوست آنها تیره هستند و معمولاً با چشمان قهوه ای متولد می شوند. از سوی دیگر، نوزادان قفقازی معمولاً با چشمان آبی یا خاکستری به دنیا می آیند. از آنجایی که ملانوسیت ها به نور پاسخ می دهند، ممکن است نوزاد در بدو تولد چشم های خاکستری یا آبی داشته باشد، یا به دلیل کمبود رنگدانه یا به دلیل تیره بودن رحم. از آنجایی که در معرض نور بیشتری قرار می گیرد، رنگ چشمان آن می تواند در طول زمان (تا چندین سال) تغییر کند.

مطالب مرتبط: چگونه رنگ مو را برای پوست زیتونی و چشم قهوه ای انتخاب کنیم؟

اگر ملانوسیت ها فقط کمی ملانین ترشح کنند، کودک ممکن است چشم های آبی داشته باشد. و با تغییر بیشتر ملانین، چشمان کودک سبز یا فندقی می شود. چشم های قهوه ای که شایع ترین آنها نتیجه ملانوسیت های بسیار فعال است که مقادیر زیادی ملانین ترشح می کنند. چشم های قهوه ای احتمالاً در طول زندگی قهوه ای باقی می مانند.

چه زمانی رنگ چشم کودک تنظیم می شود؟

رنگ چشم دائمی تا حداقل ۹ ماهگی کودک تنظیم نمی شود، بنابراین تا اولین تولد کودک خود صبر کنید تا رنگ چشم او را مشخص کنید. حتی در این صورت، ممکن است گاهی تعجب کنید. تغییرات کوچک و ظریف در رنگ ممکن است تا حدود ۳ سالگی رخ دهد. به عنوان مثال، چشم های سبز ممکن است به آرامی فندقی شوند یا فندقی ها ممکن است قهوه ای تیره شوند.

مطالب مرتبط: رنگ ها را ترکیب کنید و رنگ ها را بین سایه و لباس هماهنگ کنید

تاثیر رنگ چشم والدین بر رنگ چشم کودک

رنگ چشم کودک تحت تاثیر رنگ چشم والدینش قرار می گیرد. از آنجایی که رنگ چشم به دلیل ژنوتیپ‌های آن اغلب از نظر ژنتیکی مورد مطالعه قرار می‌گیرد، هنوز به طور کامل شناخته نشده است. الگوهای وراثت رنگ چشم بسیار پیچیده تر از الگوهایی است که در ژنتیک پایه در زیست شناسی دبیرستان تدریس می شود. رنگ نهایی چشم فرزند شما بستگی زیادی به شما و همسرتان دارد. ما قبلاً فکر می کردیم که قهوه ای غالب است و آبی غالب است. اما علم مدرن نشان داده است که صحبت در مورد رنگ چشم چندان ساده نیست.

رنگ چشم توسط سه ژن اصلی کنترل می شود. محققان دو مورد از این ژن ها را به خوبی می شناسند. و یکی از آنها هنوز کمی مرموز و پیچیده است. این ژن ها رشد رنگ چشم سبز، قهوه ای و آبی را کنترل می کنند. خاکستری، فندقی و سایر ترکیبات به سختی می توان پیش بینی کرد.

مطالب مرتبط: ۲۵ روشی طبیعی برای مراقبت روزانه از چشم

چه زمانی رنگ چشم کودک متوقف می شود؟

حدود یک سال طول می کشد تا ملانوسیت ها کار خود را کامل کنند و رنگ نهایی وارد چشم شود. در حالی که میزان تغییر رنگ پس از ۶ ماه کاهش می یابد، رنگ چشم همچنان پس از این زمان تغییر می کند. گاهی اوقات تغییر رنگ ممکن است تا چندین سال قبل از اینکه رنگ چشم دائمی شود باقی بماند.

رنگ چشم نوزاد را پیش بینی کنید

در حالی که پیش‌بینی‌هایی در مورد رنگ دقیق چشم‌های کودک شما وجود دارد، برخی احتمالات قدرتمند دیگر نیز وجود دارد که می‌توان از آنها درس گرفت. به عنوان مثال، اگر هر دو والدین چشمان قهوه ای دارند اما یکی از آنها چشمان آبی دارد، به احتمال زیاد چشمان فرزند شما آبی است. چشمان کودک شما احتمالا آبی باقی می ماند. اگر یکی از والدین چشم‌های آبی و دیگری چشم‌های قهوه‌ای داشته باشد، چشم‌های فرزندتان ۵۰ درصد شانس تغییر سایه دارند. از طرف دیگر، چندین والدین، یکی با چشمان آبی و دیگری با چشمان قهوه ای، ممکن است چشمان سبز یا فندقی داشته باشند.

مطالب مرتبط: چگونه از چرخه رنگ برای انتخاب پالت رنگ مناسب استفاده کنیم

تاثیر ژن ها بر رنگ چشم کودک

شاید فکر کنید که هیچ یک از رنگ های چشم نوزاد به نظر نمی رسد ژن های غالب باشد، اما ترکیبی عالی است. زیرا علم نشان می دهد که رنگ های چشم به عنوان یک گروه دقیق ظاهر نمی شوند، بلکه جفت ژن هایی هستند که می توانند چندین احتمال را ایجاد کنند. دانشمندان در حال کار بر روی آزمایشی بر اساس تجزیه و تحلیل DNA هستند که می تواند رنگ چشم نوزاد را پیش بینی کند. سپس این سوال مطرح می شود: “وقتی من یک نوزاد سالم دارم، آیا رنگ چشمان او واقعا مهم است؟” با این حال، ممکن است در ایجاد شرایط ژنتیکی که می تواند بر سلامت فرزندان شما تأثیر بگذارد نیز مهم باشد.

مطالب مرتبط: ۱۰ بهترین رنگ های احیا کننده خانه که محیط زندگی شما را تغییر می دهد

آیا کره چشم شما با افزایش سن رشد می کند؟

بله، بدون شک، کره چشم شما با افزایش سن رشد می کند. طول کره چشم کودک حدود ۱۶.۵ میلی متر است در حالی که کره چشم بزرگسالان حدود ۲۴ میلی متر طول دارد. در نتیجه کره چشم بیشترین رشد را در دو سال اول زندگی کودک تجربه می کند. پس از رسیدن به بلوغ (۱۰ یا ۱۱ سالگی)، جهش رشد در چشم ایجاد می شود.

چه زمانی کودک می تواند رنگ را ببیند؟

یک نوزاد در بدو تولد می تواند رنگ را ببیند، بنابراین او قادر به تشخیص سایه های مختلف رنگ در مقایسه با بزرگسالان نیست. زیرا در بیشتر موارد، زمانی که نوزادان پنج تا هشت ماهه هستند، دید رنگی قوی تری خواهند داشت تا رنگ را به طور موثرتر تجزیه کنند.