رهبران اروپایی به اوکراین می روند تا همبستگی خود را – به هر شکلی – ابراز کنند


بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و کارل نیمر، صدراعظم اتریش روز شنبه به پایتخت سفر کردند تا با ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اروپا دیدار رودررو داشته باشند و به گروهی از رهبران اروپایی که حمایت خود را از اوکراین اعلام کرده‌اند، ملحق شوند.

سفر غافلگیرانه جانسون شامل تعهد به ارائه کمک های نظامی جدید از جمله ۱۲۰ خودروی زرهی و سیستم های موشکی جدید ضد کشتی بود. این یک روز پس از آن اتفاق افتاد که او قول داد ۱۰۰ میلیون دلار (۱۳۰ میلیون دلار) تجهیزات نظامی درجه یک به اوکراین بفرستد و گفت که بریتانیا می خواهد به اوکراین در دفاع از خود در برابر تجاوز روسیه کمک کند.

جانسون همچنین حمایت اقتصادی بیشتری را تأیید کرد و ۵۰۰ میلیون دلار وام اضافی بانک جهانی به اوکراین را تضمین کرد و کل ضمانت وام بریتانیا را به یک میلیارد دلار افزایش داد.

جانسون در توییتر خود نوشت: «امروز من با دوستم، رئیس جمهور ZelenskyyUa در کیف، به نشانه حمایت تزلزل ناپذیر ما از مردم اوکراین، ملاقات کردم. ما در حال آماده سازی بسته جدیدی از کمک های مالی و نظامی هستیم که گواهی بر تعهد کشورمان برای مبارزه با کمپین وحشیانه روسیه است.

آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین، گفت: «مکالمه غنی و سازنده بود، اما توضیح بیشتری نداد.

سفارت اوکراین در لندن عکسی از دیدار رهبران دو کشور را در فضای مجازی با عنوان: «سورپرایز» و یک لبخند درخشان منتشر کرد.

بسته کمک نظامی بریتانیا که روز جمعه اعلام شد شامل موشک های ضد هوایی Starstreak، ۸۰۰ موشک ضد تانک دیگر و مهمات هدایت شونده دقیق است که می توانند تا زمانی که در هدف هستند در آسمان بمانند.

جانسون در بیانیه‌ای گفت: «اوکراین فرصت‌ها را از دست داد و نیروهای روسیه را از دروازه‌های کیف عقب راند و به بزرگترین شاهکار تسلیحاتی قرن بیست و یکم دست یافت». وی افزود: به دلیل رهبری مصمم رئیس جمهور زلنسکی و قهرمانی و شجاعت تسلیم ناپذیر مردم اوکراین، اهداف شنیع پوتین خنثی شده است.

با توجه به اینکه زلینسکی به طور مداوم در اینترنت برای جلب حمایت قانونگذاران در سراسر جهان گشت و گذار می کند، تعداد فزاینده ای از رهبران اروپایی تصمیم گرفتند که زمان خوبی برای سفر به کیف، پایتخت اوکراین برای گفتگوهای رو در رو باشد. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، روز جمعه پس از دیدارهای قبلی بین نخست وزیران جمهوری چک، لهستان و اسلوونی از کیف بازدید کرد.

نامر اوایل روز شنبه با زلنسکی ملاقات کرد و متعهد شد که اتحادیه اروپا به تشدید اعتراضات علیه روسیه “تا زمانی که جنگ متوقف شود” ادامه خواهد داد.

او گفت: «تا زمانی که مردم می میرند، همه تحریم ها هنوز کافی نیست.» وی افزود که کارکنان سفارت اتریش از غرب اوکراین به کیف بازخواهند گشت.

فون لین، که ریاست شاخه اجرایی اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، روز شنبه به ورشو سفر کرد تا میزبان یک رویداد جمع آوری کمک مالی برای اوکراین باشد. آندری دودا، رئیس جمهور لهستان و زلنسکی و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا با یک لینک ویدیویی به او پیوستند.

در پایان این نشست ۹۰ دقیقه ای، فون لین گفت ۱۰.۱ میلیارد یورو (۱۱ میلیارد دلار) برای پناهندگان اوکراینی جمع آوری شده است.

این رویداد در ورشو رخ داد، جایی که بیش از ۲.۵ میلیون نفر از ۴.۴ میلیون نفر از اوکراین از زمان آغاز تهاجم روسیه در فوریه فرار کرده اند. ۲۴ نفر وارد لهستان شدند. بسیاری از آنها باقی ماندند، اگرچه برخی به کشورهای دیگر نقل مکان کردند.

این رویداد که توسط فون لین و ترودو مشترک برگزار شد، به دنبال تعهد دولت ها، مشاهیر جهانی و شهروندان عادی بود.

او در نهایت آهنگ صلح پدرش جان لنون “تصور کن” توسط جولیان لنون را خواند که به گفته او اولین بار بود که این کار را به صورت عمومی انجام می داد.

جولیان لنون در شبکه های اجتماعی پستی منتشر کرد که همیشه گفته بود این آهنگ را نمی خواند مگر اینکه “پایان دنیا” باشد. او می‌گوید این آهنگ درستی است که در حال حاضر می‌خوانیم، زیرا «جنگ در اوکراین یک تراژدی غیرقابل تصور است» و احساس می‌کند که مجبور است به مهم‌ترین شکل ممکن پاسخ دهد.

___

کالین بری نویسندگان آسوشیتدپرس در میلان، جر مولسون در برلین و مونیکا سیسلوسکا در ورشو.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر