روابط اوز با ترکیه در انتخابات سنای پنسیلوانیا مورد حمله قرار گرفت – وبیشو تک


رقبای مهمت اوز در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان پنسیلوانیا برای مجلس سنای ایالات متحده حملات خود را به ارتباطات این جراح قلب مشهور با کشور زادگاه پدر و مادرش ترکیه تشدید می کنند و آن را به عنوان یک موضوع احتمالی امنیت ملی مطرح می کنند.

اوز که بیشتر به عنوان دکتر تلویزیون شناخته می شود. اوز، هر گونه پیشنهادی را که او تهدیدی برای امنیت ملی است رد کرده و مخالفان خود، به ویژه رقیب حزب جمهوریخواه، دیوید مک کورمیک را به انجام “حملات متعصبانه” متهم کرده است. اگر اوز انتخاب شود، اولین سناتور مسلمان این کشور خواهد بود.

انتقادات از اوز و روابط او با ترکیه در هفته‌های پس از اینکه اوز مورد حمایت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا قرار گرفت، رشد کرد. طبق نظرسنجی اخیر کالج فرانکلین و مارشال، با نزدیک شدن به انتخابات مقدماتی ۱۷ مه ایالت، اوز در یک رقابت سه جانبه فشرده با مک کورمیک، مدیر عامل سابق صندوق تامینی و کتی بارنت، فعال محافظه کار، گرفتار شده است.

ترامپ شامگاه جمعه با اوز در غرب پنسیلوانیا گرد هم می‌آید که به دنبال پیروزی بزرگ در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواه سنا اوهایو است. نامزد ترامپ، جی دی ونس، که در راهپیمایی روز جمعه نیز حضور خواهد داشت، پیش از آنکه حمایت ترامپ در آخرین لحظه او را به صدر رقابت های هفت جانبه برساند، در نظرسنجی ها عقب بود.

اوز که در ایالات متحده متولد شده است، تابعیت ترکیه را دارد، در ارتش ترکیه خدمت کرده و در انتخابات سال ۲۰۱۸ این کشور شرکت کرده است، اما می گوید در صورت انتخاب شدن، تابعیت دوگانه خود را در ترکیه انصراف خواهد داد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق ترامپ و مدیر سیا، که از مک کورمیک در رقابت‌های انتخاباتی حمایت کرد، روز جمعه به خبرنگاران گفت که اوز باید توضیحی در مورد “گستره و عمق روابط خود با دولت ترکیه” بدهد.

به عنوان مدیر سیا، پمپئو در دولت ترامپ دوشادوش مایکل فلین، اولین مشاور امنیت ملی ترامپ که به دلیل کار مشاوره ای سودمندی که او و شرکتش انجام دادند و به نفع دولت ترکیه بود، وزارت دادگستری را مورد بررسی قرار داد.

اوز روابط مالی نیز دارد.

اوز در گزارش افشای مالی خود به سنا، اموالی را که در ترکیه دارد، دارایی‌هایی از دارایی‌های دارایی‌اش که در مراحل قانونی در آنجا وجود دارد و یک توافقنامه تأییدیه با خطوط هوایی ترکیش که بخشی از آن متعلق به دولت ترکیه است، فاش کرد.

در مناظره‌های اخیر، مک کورمیک – کهنه‌کار رزمی ارتش ایالات متحده در جنگ خلیج‌فارس – اوز را به داشتن تابعیت دوگانه غیرضروری در ترکیه متهم کرده و تلاش کرده است که خدمت اوز در ارتش ترکیه را با خدمت مک کورمیک در ارتش ایالات متحده مقایسه کند.

رقیب دیگر، کارلا ساندز، سفیر سابق ترامپ در دانمارک که وارث ثروت تجاری املاک و مستغلات شده است، پیشنهاد کرده است که اوز دارای وفاداری دوگانه است و او را «اول ترکیه» می‌خواند، تا به عنوان نمایشنامه‌ای در مورد فلسفه حکومتی ترامپ «اول آمریکا» باشد.

اوز در مقابله با حملات مک کورمیک در ماه مارس، با متهم کردن مک کورمیک به انجام “حملات متعصبانه” که “یاد آور توهین هایی است که در گذشته در مورد کاتولیک ها و یهودیان انجام شده است”، پیشنهاد کرد که مذهب او هدف قرار گرفته است.

اوز گفته است که در جوانی در ارتش ترکیه خدمت کرده است تا تابعیت دوگانه خود را حفظ کند. او گفت که او تا به امروز آن را حفظ کرده است، بنابراین در ترکیه قدرت قانونی دارد تا برای مادرش که به بیماری آلزایمر مبتلا است، تصمیمات بهداشتی بگیرد.

کمپین او گفت که اوز در انتخابات ۲۰۱۸ ترکیه زمانی که در کنسولگری در نیویورک برای جلساتی در مورد فعالیت های بشردوستانه خود از طرف پناهندگان سوری در ترکیه حضور داشت، رای داد.

کمپین انتخاباتی وی اعلام کرد که وی علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه رای داد و اشاره کرد که برای آمریکایی هایی که تابعیت مضاعف دارند رای دادن در انتخابات در کشورهای دیگر غیرعادی نیست.

رای دادن در یک انتخابات با شرکت فعالانه در کار سیاسی دولت ترکیه که آقای دکتر می گوید بسیار متفاوت است. اوز هرگز با آن درگیر نبوده است، “کمپین اوز گفت.

مورخان سنا نتوانسته اند یک سناتور آمریکایی را بیابند که تابعیت دوگانه داشته باشد.

دیوید لاوفمن، رئیس سابق بخش ضد جاسوسی در بخش امنیت ملی وزارت دادگستری، گفت که او به عنوان یک نگرانی امنیت ملی به عنوان افراد و سازمان‌هایی فکر می‌کند که تهدیدات تروریستی، تهدیدات امنیت سایبری یا تهدیدات امنیتی اقتصادی را ارائه می‌کنند یا در عملیات‌های نفوذی که هدایت می‌شوند درگیر هستند. در ایالات متحده به نمایندگی از قدرت های خارجی.

لاوفمن در مصاحبه ای گفت: «من فکر می کنم ما باید مراقب باشیم که هر آمریکایی را به عنوان یک خطر امنیت ملی صرفاً به دلیل ارتباط آنها با یک کشور خارجی طبقه بندی کنیم.

ادوارد احمد میچل، معاون شورای روابط آمریکایی-اسلامی، گفت که این سازمان غیرانتفاعی در مورد کمپین های خاص اظهار نظر نمی کند. اما به‌طور کلی، او گفت، سازمان حملات به یکی از جنبه‌های یک نامزد – مانند محل تولد آنها – را به‌عنوان موضعی برای حمله آشکارتر نژادپرستانه مانند نژاد یا مذهب آنها دیده است.

او به این سوال – از سوی ترامپ و دیگران – اشاره کرد که آیا باراک اوباما، اولین رئیس جمهور سیاه پوست این کشور، در ایالات متحده متولد شده است یا خیر.

میچل گفت: «این الگویی است که تکرار شده و در کمپین های متعدد تکرار شده است.

فلین – مشاور امنیت ملی سابق ترامپ – کارهایی را انجام داد که شامل جمع‌آوری اطلاعات نامطلوب درباره فتح الله گولن، روحانی ترکیه‌ای که در پنسیلوانیا زندگی می‌کند و اردوغان او را به کودتای نافرجام متهم می‌کند، و نوشتن یک مقاله نظری در نوامبر ۲۰۱۶ که آمریکا را به خاطر این اعطای محکوم کرد، انجام داد. گولن یک “پناهگاه امن” است در حالی که ترکیه برای استرداد او تلاش می کند.

فلین در ماه اول دولت ترامپ پس از اینکه کاخ سفید گفت در مورد تماس هایش با روسیه در دوره انتقال دروغ گفته است، از قدرت برکنار شد. او بعداً در یک پرونده جنایی که توسط بازپرس ویژه رابرت مولر مطرح شد، اعتراف کرد که پرونده های او به وزارت دادگستری زمانی که به عنوان یک مامور خارجی برای کارهای ترکیه ای خود ثبت نام کرد شامل “اظهارات و حذفیات نادرست” بود.

___

اریک تاکر، نویسنده آسوشیتدپرس در واشنگتن در این گزارش مشارکت داشت.

___

AP را برای پوشش کامل دوره های میان دوره ای در apnews.com/hub/2022-midterm-elections و در توییتر در twitter.com/ap_politics دنبال کنید.

___

مارک لوی را در توییتر در twitter.com/timelywriter دنبال کنیدرژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر