روسیه می گوید «اگر کشورهای غربی بخواهند عزم ما را آزمایش کنند» می تواند از سلاح هسته ای استفاده کند. – وبشو تک


روسیه روز سه شنبه به سازمان ملل گفت که ممکن است در پاسخ به “تجاوز مستقیم” کشورهای غربی از سلاح هسته ای استفاده کند.

الکساندر تروفیموف، دیپلمات روس، در یک کنفرانس یک ماهه درباره عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای، گفت: گمانه‌زنی‌ها مبنی بر تهدید روسیه به استفاده از زرادخانه هسته‌ای خود علیه اوکراین «کاملاً بی‌اساس، جدا از واقعیت و غیرقابل قبول» است.

سفیر روسیه گفت که روسیه تنها در پاسخ به سلاح‌های کشتار جمعی یا حمله با سلاح‌های متعارف که موجودیت کشور روسیه را تهدید می‌کند، از سلاح‌های هسته‌ای استفاده خواهد کرد.

او گفت: «هیچ یک از این دو سناریو فرضی ربطی به وضعیت اوکراین ندارد، اما کشورهای ناتو را به دلیل «روابط ترکیبی بی‌رحمانه» علیه روسیه که «اکنون به طور خطرناکی در آستانه درگیری نظامی آشکار تعادل برقرار می‌کند» سرزنش کرد.

آقای تروفیموف افزود: “چنین حرکتی می تواند یکی از دو سناریوی احتمالی را که در اعتقاد ما توصیف شده است، آغاز کند.” بدیهی است که ما برای جلوگیری از آن ایستاده ایم، اما اگر کشورهای غربی تلاش کنند عزم ما را آزمایش کنند، روسیه عقب نشینی نخواهد کرد.

این دیپلمات همچنین آمریکا را به «مشارکت مستقیم» در جنگ اوکراین که روسیه آن را «عملیات نظامی» می خواند، متهم کرد.

در همین حال، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه گفت که آماده است توافق هسته‌ای جدید با روسیه را دنبال کند و از مسکو خواست تا “با حسن نیت” عمل کند.

پوتین به نوبه خود گفت که جهان به سمت فاجعه پیش می رود و گفت: “در جنگ هسته ای هیچ برنده ای وجود نخواهد داشت.”

بایدن و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، هر دو پیش از کنفرانس یک ماهه سازمان ملل برای بررسی معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای، بیانیه های کتبی صادر کردند.

این کنفرانس قرار بود در سال ۲۰۲۰ برگزار شود اما به دلیل همه گیری همه گیر به تعویق افتاد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت که این کنفرانس “در زمان خطر هسته ای برگزار می شود که از زمان اوج جنگ سرد دیده نشده است.”

دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد که بشریت چیزی جز یک سوء تفاهم و یک اشتباه محاسباتی به دور از نابودی هسته ای نیست.

وی همچنین با اشاره به حمله خاورمیانه، کره شمالی و روسیه به اوکراین، گفت که بحران های “هسته ای” در حال تشدید است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر