روشهای ضد عفونی زخم + مراحل پاکسازی زخم


محل زخم را ضد عفونی کنید

نحوه ضدعفونی کردن زخم باز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا اگر توجه نکنید عفونت می کند ، خونریزی را افزایش می دهد. در این مقاله مجله اپل با بهترین روشهای ضد عفونی زخم آشنا می شویم. در این مقاله در Apple Journal Medical Information ، ما نه تنها نحوه ضدعفونی کردن زخم ها ، بلکه خواص آب نمک را به عنوان محلول ضد عفونی کننده زخم نیز به شما آموزش می دهیم.

مراحل ضدعفونی زخم های باز

اگر شما یا فرزندتان دچار بریدگی ، خراش یا سوختگی شده اید ، باید بلافاصله زخم را تمیز کنید تا از عفونت جلوگیری شود. در اینجا پنج مرحله آسان وجود دارد.

مرحله 1: دست هایتان را بشویید

دستان خود را با صابون ، آب یا ضدعفونی کننده بشویید ، و در صورت امکان دستکش های یکبار مصرف بپوشید. این کار را قبل از لمس زخم خود یا درمان سوختگی ، بریدگی یا خراش روی پوست دیگران انجام دهید. دستهای تمیز و پوشیده به جلوگیری از عفونت کمک می کند.

ضد عفونی کردن زخم های باز

گام 2: فشار ملایمی وارد کنید

این مرحله فقط در صورت خونریزی زخم اعمال می شود. در صورت سوختگی این مرحله را رد کنید.

برای اعمال فشار ملایم روی زخم ، از یک پارچه تمیز یا بانداژ استریل برای جلوگیری از خونریزی استفاده کنید (بریدگی ها و خراش های کوچک نیازی به فشار ندارند). منطقه آسیب دیده را تا آنجا که ممکن است بالا نگه دارید. در صورت نشت خون از پارچه یا گاز استریل ، بانداژ را روی زخم بمالید. پارچه تمیز یا گاز استریل دیگری را روی آن قرار دهید و فشار دهید. در موارد زیر بلافاصله با پزشک مشورت کنید. اگر:

 • ضایعات پوستی در کودکان زیر یک سال
 • خونریزی قوی است یا با فشار ملایم متوقف نمی شود.
 • زخم شما لبه های ناهمواری دارد.
 • برش عمیق ، شکسته یا در امتداد مفصل است.
 • زخم ناشی از یک شیء کثیف یا چیزی است که پوست را سوراخ کرده است.
 • این زخم در اثر نیش انسان یا حیوان ایجاد می شود.
 • زخم روی صورت یا اندام تناسلی است.

بخیه ها معمولاً برای برش های بیش از 2 اینچ مورد نیاز است. اگر صورت شما دارای برش 3 اینچ یا بیشتر است ، پزشک ممکن است آن را با بخیه های چسبی یا جراحی بپوشاند.

بیشتر بدانید. آفت دهان ، علل و عوامل آن ، درمان و درمان زخم های آفتی

مرحله 3: با آب بشویید

برای تمیز کردن یک برش یا خراش ساده ، نیازی به محصولی حاوی پراکسید هیدروژن یا ید ندارید. کافی است این مراحل را دنبال کنید.

 • محل زخم را با آب تمیز بشویید تا آلودگی ها و زباله ها از بین بروند.
 • برای تمیز کردن اطراف زخم از یک پارچه نرم و صابون ملایم استفاده کنید. صابون را روی زخم نگذارید. این می تواند باعث تحریک پوست شود.
 • بعد از شستشو از موچین برای از بین بردن آلودگی یا زباله استفاده کنید. ابتدا موچین را با ایزوپروپیل الکل تمیز کنید. از الکل روی زخم استفاده نکنید. اگر زخم بهبود نیافت ، با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت سوختگی ، محل را زیر آب سرد (غیر سرد) به مدت 10 تا 15 دقیقه بشویید. یا یک پارچه سرد روی سوختگی بگذارید به همان مدت. در صورت وجود تاول های بزرگ به پزشک مراجعه کنید. اگر سوختگی شدید است ، فوراً به اورژانس بروید.

محلول را با محلول نمک ضد عفونی کنید

مرحله 4: از پماد یا پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید

آنتی بیوتیک های بدون نسخه (مانند نئوسپورین یا پلی اسپورین) به مرطوب شدن پوست و جلوگیری از عفونت کمک می کنند. البته اگر بریدگی یا خراش کوچکی دارید ، نیازی به استفاده از آنها ندارید. با این حال ، استفاده از یک لایه نازک می تواند روند بهبود طبیعی بدن را تسریع کرده و خطر ایجاد زخم را کاهش دهد. در صورت باز شدن تاول های روی سر ، پزشکان ممکن است استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی را توصیه کنند.

البته برخی از افراد به برخی از مواد تشکیل دهنده این محصول حساسیت دارند. در صورت مشاهده جوش های پوستی ، استفاده از کرم یا پماد را متوقف کنید.

مرحله 5: بانداژ زخم

نیازی نیست که هر زخمی را پانسمان کنید. اگر خراش یا بریدگی کوچکی دارید ، آن را تمیز کنید و همانطور که هست بگذارید. در غیر این صورت ، پس از تمیز کردن زخم ، یک بانداژ تمیز ، استریل و نچسب را بزنید. این به جلوگیری از نفوذ میکروب ها کمک می کند. شما می توانید انواع بانداژ و چسب زخم را از داروخانه ها خریداری کنید. چسب های کاغذی می توانند برای پوست های حساس کمتر تحریک کننده باشند. سس را حداقل یک بار در روز عوض کنید یا آن را مرطوب یا کثیف نگه دارید.

هر گونه بریدگی یا زخم را در مناطقی که بیشتر مستعد آلودگی هستند ((به عنوان مثال دست یا پا) به طور کامل بپوشانید. همچنین باید هر زخمی را که ممکن است با لباس تماس پیدا کند (مانند برش زانو) باند کنید. همیشه زخم های بزرگ را بپوشانید.

بیشتر بخوانید: سطوح کرونا را ضدعفونی کنید

بعد از ضدعفونی کردن زخم

هرگز پوسته یا زخم را از زخم ها جدا نکنید. آنها بخشی از روند بهبودی هستند. جدایی آنها می تواند جای زخم بر جای بگذارد. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید: این علائم ممکن است نشان دهنده عفونی بودن زخم باشد.

 • افزایش قرمزی یا تورم
 • درد تشدید می شود
 • اگر پوست اطراف زخم گرم شود
 • هنگام تمیز کردن زخم ها بوی نامطبوعی وجود دارد
 • نشت غیر معمول یا بزرگ شدن زخم
 • سرخوردگی یا لرز

اگر دچار سوختگی یا زخمی شده اید که به پوست باز می شود ، با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود آیا به دوز بالاتر واکسن کزاز نیاز دارید یا خیر.

محلول ضد عفونی زخم

آب نمک برای ضدعفونی کردن زخم ها حل می شود

آب نمک یکی از م methodsثرترین روش ها برای ضدعفونی کردن زخم ها است. این روش را حتما امتحان کنید ، مخصوصاً اگر زخم دهان دارید. از آب نمک می توان برای دهانشویه استفاده کرد. به سادگی یک قاشق چایخوری نمک را با یک لیوان آب (250 میلی لیتر / 8 اونس) مخلوط کنید. این محلول را به مدت 30 ثانیه بشویید ، سپس آن را تف کنید. آب گرم اثر نمک را افزایش نمی دهد. فقط به نمک کمک می کند تا سریعتر حل شود.

استفاده از آب نمک به عنوان محلول ضدعفونی کننده زخم یک راه حل عالی برای ضدعفونی کننده ماسک های صورت (به ویژه در زمان همه گیری کووید -19) است. برای تمیز نگه داشتن همه منسوجات (نه فقط ماسک) ، می توانید 1 لیتر آب را با 1 قاشق غذاخوری نمک معمولی مخلوط کنید و محلول را روی تجهیزات خود بپاشید.

عفونت می تواند به سرعت از طریق زخم یا بریدگی باز گسترش یابد. آب نمک تا زمانی که زخم با مواد ضدعفونی کننده مدرن تمیز شود می تواند از زخم در برابر باکتری ها محافظت کند. برای این کار ، یک قاشق چای خوری نمک را به یک لیوان آب (250 میلی لیتر / 8 اونس) اضافه کنید و زخم را با این محلول بشویید.

از آب نمک می توان برای ساخت دستمال استفاده کرد. از این دستمال های ضدعفونی کننده طبیعی می توان برای پوست های حساس استفاده کرد ، سطوحی که نباید در معرض الکل قرار گیرند. برای این کار ، 2 قاشق چایخوری نمک را با نیم لیتر آب مخلوط کنید.

اگر می خواهید به دستمال ها رایحه دلپذیری بدهید ، می توانید روغن های ضروری را نیز به آب اضافه کنید. این مخلوط را روی دستمال توالت بریزید ، صبر کنید تا تمام آب جذب شود.

زخم ها را با الکل ضدعفونی کنید

بیشتر بخوانید: مضرات و فواید مصرف الکل برای بدن

زخم ها را با الکل ضدعفونی کنید

جنبه دیگر الکل که می تواند بر بهبود زخم تأثیر بگذارد ، استفاده مستقیم از الکل بر روی زخم است. استفاده از الکل با پراکسید هیدروژن وولدز برای تمیز کردن زخم ها مادران برای دهه ها برای ضدعفونی کردن بریدگی ها و خراش های نوزادان خود استفاده می شده است. اگرچه این محصولات دارای خواص ضد عفونی کننده خوبی هستند ، اما استفاده از آنها روی زخم بسیار سخت است و می تواند به بافت پوست آسیب برساند. ضدعفونی کردن زخم با الکل ، به جای کمک به ترمیم زخم ، باعث درد ، سوختگی و کند شدن روند بهبود می شود.

منابع: webmd ، koyuncusalt ، biodermis

دیدگاهتان را بنویسید