رژیم کتوژنیک چیست؟ نقاط قوت رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک کم چرب یک رژیم غذایی پرچرب است که برای کاهش وزن استفاده می شود. در این مقاله ، مزایا و معایب این نوع رژیم را بررسی می کنیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

مصرف کربوهیدرات را محدود کنید افزایش مصرف چربی منجر به کتوز می شود. شرایطی که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای مصرف انرژی استفاده می کند. با این حال ، بدون توصیه پزشک ، رژیم کتوژنیک برای برخی افراد نامناسب یا حتی خطرناک است.

رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم کتوژنیک راههای جلوگیری از آن است

یک فرد می تواند بیماری مربوط به کتو داشته باشد

در طول رژیم کتو ، میزان کربوهیدرات دریافتی بدن در روز معمولاً کمتر از 50 گرم است. به همین دلیل بدن در شوک است. باعث بیماری شبه آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد ، سرگیجه ، خستگی ، تهوع و یبوست است. برخی از این علائم به دلیل کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ایجاد شده توسط رژیم کتو در بدن است. این علائم ممکن است در چند هفته بهبود یابد. بنابراین ، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای غنی از سدیم ، پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.

این نوع رژیم می تواند کلیه ها را سرکوب کند

غذاهای چرب گیاهی مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر …… بخشی از رژیم کتو هستند زیرا کربوهیدرات ندارند. مصرف زیاد این غذاها در دراز مدت منجر به تشکیل سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد محصولات با منشاء حیوانی باعث افزایش اسیدهای خون و ادرار می شود. به همین دلیل کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. علاوه بر این ، باید توجه داشت که بیماران مبتلا به بیماری کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف قادر به حذف اسید خون نیستند.

احتمال مشکلات گوارشی تغییراتی را در باکتری های روده ایجاد می کند

با از دست دادن کربوهیدرات در بدن ، نیاز روزانه به فیبر نقض می شود. فیبر مورد نیاز بدن از طریق غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا مانند سبزیجات دانه ایکن تامین می شود که در این رژیم به طور کامل حذف می شوند. به همین دلیل رژیم کتو می تواند منجر به سوء هاضمه و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش میزان مواد مغذی در بدن می شود

به دلیل محدودیت در مصرف غذا ، بدن فاقد ویتامین ها و مواد معدنی است. در برخی از مطالعات ، رژیم کتو حاوی عناصری مانند کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و فسفر نیست. با گذشت زمان ، پیامدهای این کاستی ها آشکار می شود و تأثیر مخربی خواهد داشت. بنابراین ، مصرف مکمل های حاوی ویتامین های امگا 3 ، B ، C و E ضروری است.

رژیم کتوژنیک

قند خون افت می کند

زیرا قند خون از طریق کربوهیدرات تامین می شود. اگر افرادی که: رژیم کتوژنیک آزمایش خون را رعایت کنید. کمبود هموگلوبین کاملاً آشکار است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً هموگلوبین کمتری نسبت به سایرین دارند. رعایت رژیم کتو برای دیابتی ها آنقدر خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. بنابراین ، تمام رژیم های غذایی باید زیر نظر پزشک انجام شود تا مواد لازم در بدن سطوح بالا یا پایین نداشته باشد. اگر دکتر می تواند رژیم کتوژنیک درمان بیمار مبتلا به دیابت و بهبود علائم آن.

رژیم کتو برای استخوان های شما مضر است

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین ، خطر شکستگی استخوان افزایش می یابد.

نیاز به مشورت با پزشک

در نهایت ، لازم به ذکر است کسانی که از بیماریهای زمینه ای یا بیماریهایی مانند بیماریهای کلیوی ، بیماریهای قلبی ، بیماریهای استخوانی و دیابت رنج می برند ، قبل از شروع هرگونه رژیم غذایی حتماً با یک متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید