زلنسکی خواستار تصویب قطعنامه ای علیه روسیه شدبه گزارش صبح پنجشنبه خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اوکراین، زلنسکی شامگاه چهارشنبه در یک سخنرانی ویدئویی در شورای امنیت سازمان ملل گفت: روسیه باید به عنوان متجاوز شناخته شود و خاک این کشور را ترک کند. اوکراین، و تصمیمی در این زمینه باید گرفته شود. در سال ۷۷ تصویب شد و به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد شد.

وی نسبت به آلودگی گسترده رادیواکتیو در نیروگاه اتمی زاپوریژیا هشدار داد و روسیه را به تبدیل این نیروگاه به منطقه جنگی متهم کرد.

رئیس جمهور اوکراین همچنین خواستار قرار گرفتن نیروگاه هسته ای زاپوریژیا تحت نظارت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و خروج بی قید و شرط نیروهای روسیه از آن شد.

زلنسکی روسیه را عامل قحطی و افزایش قیمت انرژی و کالاها در جهان توصیف کرد و افزود: طرح صادرات غلات با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه باید در هفته های آینده گسترش یابد.

وی همچنین تشکیل کمیسیون حقیقت یاب برای بررسی وضعیت اسرای اوکراینی در روسیه را ضروری دانست.

رئیس جمهور اوکراین همچنین خواستار اتحاد جامعه جهانی در برابر کرملین شد و گفت: اگر روسیه در اوکراین پیروز شود به سراغ کشورهای دیگر نیز خواهد رفت.

این سومین سخنرانی زلنسکی در شورای امنیت سازمان ملل از زمان آغاز جنگ اوکراین بود.

کیف مسکو را به تجاوز متهم می کند در حالی که بسیاری از کارشناسان معتقدند جنگ اوکراین نتیجه تهاجم ناتو به رهبری آمریکا به خاک روسیه و گسترش این اتحاد نظامی به شرق بوده است. مقامات روسیه جنگ در اوکراین را دفاع از خود در برابر گسترش ناتو و حضور نئونازی ها در نزدیکی مرزهای خود اعلام کردند.

در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (۲ مارس ۱۴۰۰)، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، استقلال جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک در منطقه دونباس را به رسمیت شناخت و از بی توجهی غرب به نگرانی های امنیتی مسکو انتقاد کرد.

پوتین در روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ مارس ۱۴۰۰) عملیات نظامی را علیه اوکراین به نام «عملیات ویژه» آغاز کرد و روابط پرتنش مسکو و کیف را به یک رویارویی نظامی تبدیل کرد.

آغاز عملیات ویژه روسیه در اوکراین روابط بین غرب و کرملین را تیره کرده است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر