سازمان ملل به دنبال طرحی برای غلبه بر آلودگی پلاستیکی، بلای کوچک اقیانوس است


مقامات دریایی در حال بررسی کنترل های سخت گیرانه تر بر روی محموله های میلیاردها گلوله پلاستیکی موسوم به nurdles به اقیانوس ها پس از یک سری نشت در سراسر جهان هستند.

فعالان هشدار می‌دهند که نوردل یکی از رایج‌ترین آلاینده‌های پلاستیک ذرات در دریاها است که سواحل نیوزیلند را تا کرن وال پر کرده است. گلوله های رنگی تولید شده توسط شرکت های پتروشیمی به عنوان بلوک های ساختمانی برای محصولات پلاستیکی از کیسه ها تا بطری ها و لوله ها استفاده می شود.

در ماه مه سال گذشته، پس از آتش گرفتن کشتی کانتینری X-Press Pearl و غرق شدن در اقیانوس هند، سریلانکا میلیاردها دلار از دست داد. سازمان ملل نشت حدود ۱۶۸۰ تن پرنده را بدترین فاجعه دریایی در تاریخ سریلانکا اعلام کرده است و یکی از مقامات گفت که نشت یک “بمب خوشه ای” بوده است.

سازمان بین المللی دریانوردی، یک آژانس سازمان ملل متحد، از کارشناسان آلودگی خواسته است تا گزینه هایی را برای “کاهش خطرات زیست محیطی مرتبط با حمل و نقل گلوله های پلاستیکی” در نظر بگیرند. IMO گفت که گروهی از کارشناسان یافته های خود را در نشستی در آوریل سال آینده ارائه خواهند کرد.

سریلانکا خواستار آن است که قراضه های حمل شده در کشتی های کانتینری به عنوان مضر و خطرناک برای محیط زیست دریایی شناسایی شود. این به معنای روش های سختگیرانه تر برای کاهش خطر نشت است.

مقامات سریلانکا پس از غرق شدن اکسپرس پرل به سازمان بین المللی دریانوردی گفتند: «این حادثه منجر به مرگ گونه های دریایی مانند لاک پشت، نهنگ و دلفین شد.

وی افزود: برای بهبود سازماندهی و هماهنگی حمل و نقل، مدیریت و حمل گلوله های پلاستیکی در کل زنجیره تامین باید اقدامات عاجل انجام شود. ابتکارات داوطلبانه صنعت پلاستیک کافی نیست.

دعوتنامه سریلانکا با حمایت مالی نروژ. در فوریه ۲۰۲۰، کشتی باری Trans Carrier بیش از ۱۳ تن سنبل الطیب را ریخت که در سواحل دانمارک، سوئد و نروژ پراکنده شد.

Fidra، یک موسسه خیریه زیست محیطی مستقر در اسکاتلند، Nordel Hunt را برای نظارت بر آلودگی سرب در سراسر جهان سازماندهی می کند. می گوید رول ها کوچک، پایدار و بالقوه سمی هستند.

آنها در سراسر سواحل بریتانیا پراکنده شدند و ۴۰۱۲۳۰ مورد جمع آوری شد تنها در یک پاکسازی در ساحل Tregantle در نزدیکی پلیموث. همچنین در سواحل دورست، جزایر سیلی و آنگلسی و در سواحل رودخانه تیمز در لندن یافت می شود.

سالانه تقریباً ۳۷۰ میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود که حدود یک سوم آن را چین تشکیل می‌دهد. یک مرکز تحقیقاتی در دانشگاه تگزاس تخمین زده است که برای ساخت یک بطری پلاستیکی ۱۰۰۵، برای ساختن یک مسواک ۶۶۵ و برای ساخت یک کیسه سوپرمارکت ۱۷۴ مورد نیاز است.

این فعال می گوید میلیاردها ایزوتوپ سالانه آبراه ها و دریاها را به دلیل نشت اتفاقی در حین تولید و حمل و نقل آلوده می کنند.

شرکت های بیمه نیز به دلیل هزینه های مالی و زیست محیطی ناشی از نشت، خواهان قوانین سخت گیرانه تر برای جابجایی و نگهداری نرده ها هستند.

یورگ آسموسن، مدیر اجرایی انجمن بیمه آلمان می گوید: «نوردل هایی که از مرز عبور کرده اند می توانند در درازمدت آسیب زیادی به محیط زیست وارد کنند و تنوع زیستی مناطق ساحلی را تهدید کنند».

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر