سردرد یکطرفه چپ (علل و درمان های خانگی)


سردرد می تواند یک رویداد نگران کننده باشد ، به خصوص اگر علت آن مشخص نباشد. با این حال ، سردرد بسیار شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد ممکن است متفاوت باشد ، اما گاهی علائم آنها مشابه است و تشخیص بین آنها را مشکل می کند.

یکی از شایع ترین سردردها سردرد سمت چپ است که می تواند در اثر میگرن ، سردردهای خوشه ای یا حتی تنش ایجاد شود. این نوع سردرد می تواند اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

دلایل و عوامل سردرد چپ شامل موارد زیر است:

میگرن

بیماریهای جدی و مهم باعث سردرد اولیه نمی شوند. در واقع بیشتر سردردهای سمت چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و تحریک کننده ای دارد. سردرد میگرن چپ با علائم زیر همراه است:

 • احساس درد طاقت فرسا در سر چپ (یا راست)
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد محیطی ، احساس تپش یا ضربان در سر ، اغلب با حرکت تشدید می شود
 • دردی که 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول بکشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار به سادگی می خواهد در یک اتاق تاریک دراز بکشد و ثابت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع خاصی از نور مانند نور فلورسنت می تواند باعث سردرد شود. تغییرات هورمونی استرس نیز می تواند محرک سردردهای میگرنی در نظر گرفته شود.

انواع سردرد (جدید و جدی) ، علل و روشهای ساده درمان

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهایی مانند Imitrex را تجویز کند.

نوشتن تعداد افرادی که از میگرن رنج می برند می تواند به معکوس علائم و شناسایی علل کمک کند. برای سردردهای میگرنی مکرر یا میگرنی که به درمان پاسخ نمی دهند ، باید با یک متخصص مشورت کنید.

سردردهای شدید

سردردهای شدید بیشتر از میگرن شایع است و معمولاً زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند. این نوع سردردها عمدتا کل سر و چشم را درگیر می کنند ، اما همچنین می توانند باعث ایجاد سردردهای یک طرفه در سمت چپ شوند.

بسیاری از افرادی که از سردردهای تنشی رنج می برند ، آن را احساس فشار یا تنش در سر توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای شدید می تواند با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشد.

علائم سردرد عصبی و 4 درمان سریع خانگی

این نوع سردرد می تواند ناشی از تعدادی از مشکلات ماهیچه ای از جمله آسیب های گردن ، استرس ، فشار بر عضلات گردن و شانه ، و همچنین وضعیت بد بدن یا خواب نامناسب باشد که می تواند باعث گردن درد شود. درمان سردرد شدید شامل از بین بردن علت اصلی است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن که باعث سردرد تنشی می شود ، استفاده می شود.

سردردهای خوشه ای

سردردهای گلوکوم ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر و همانطور که از نامش مشخص است ، به صورت دوره ای یا گروهی رخ می دهد. این نوع سردرد معمولاً درد شدیدی دارد که می تواند از روزها تا هفته ها ادامه داشته باشد و معمولاً در یک چشم ایجاد می شود.

سردردهای خوشه ای معمولاً باعث بیدار شدن بیمار در هنگام خواب می شود و ممکن است باعث پارگی چشم ، قرمزی و ازدحام بیش از حد شود. سردردهای خوشه ای می توانند علائم دیگری مانند قرمزی ، تورم در اطراف چشم ، افتادگی پلک ها یا تنگ شدن مردمک را ایجاد کنند.

سردردهای خوشه ای از 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند از 6 تا 12 هفته طول بکشد. بیمار می تواند قبل از بهبود تا شش ماه تا یک سال با سردرد مبارزه کند. اغلب برای تعیین علل و درمان سردردهای خوشه ای مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد ضروری است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند مفید باشند ، اما در بیشتر موارد این نوع سردرد قبل از اثر داروهای مسکن برطرف می شود.

چگونه سردرد سینوزیت را درمان کنیم؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علل سردرد چپ

سردرد سمت چپ می تواند ثانویه به عوامل دیگری مانند مشکلات زمینه ای باشد.

 • التهاب
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت موقت
 • سینوزیت
 • قطع ستون فقرات یا شریان کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد سمت چپ شوند. اما سردردهای ناشی از تومورهای مغزی یا سکته مغزی اغلب با انشعاب ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2:

دیدگاهتان را بنویسید