سوالات راهنمایی در مورد رفاه طلاق چیست؟


سوالات مشاوره قبل از طلاق باید شامل چه مواردی باشد؟ این پرسش و پاسخ ها چقدر در دادرسی طلاق موثر است؟ در فرآیند طلاق به این نکته توجه می کنیم که اکثر زوج هایی که قبل از ازدواج به مرحله جدایی رسیده اند، شوهر را بدون ازدواج انتخاب می کنند. مشاوره زناشویی و دانستن معیارهای ازدواج موفق وارد زندگی مشترک شد.

به همین دلیل است که مشاوره قبل از طلاق می تواند با شفاف سازی، ایجاد نگرش اصولی و مثبت به زندگی مشترک، ایجاد سازگاری و کاهش اختلافات تا حدودی از افزایش آمار طلاق جلوگیری کند.

معمولاً افرادی که در آستانه طلاق هستند، روحیه بدی دارند. بنابراین شرایط زیر سوال بردن خود و طرف مقابل را ندارند. تاثیر سوالات مشاوره قبل از طلاق بر رویه های کاری چیست؟ سوالات مشاوره طلاق باید دقیق، منطقی، اساسی و سازنده باشد. در این قسمت می خواهیم به چند سوال راهنمایی قبل از طلاق اشاره کنیم.

مشاوره طلاق

مشاوره طلاق به افراد در معرض خطر طلاق ارائه می شود که در بسیاری از موارد این مشاوره قبل و بعد از طلاق انجام می شود و با توجه به شرایط فرد متفاوت است.

همسرانی که قبل از طلاق تصمیم جدی برای طلاق گرفته اند باید از طریق مشاور اطلاع رسانی از عواقب طلاق و آثار آن بر خود و فرزندانشان مطلع شوند و راهنمایی های لازم برای تصمیم گیری برای طلاق به آنها داده شود.

مشاوران زوج ها را برای تصمیم گیری صحیح راهنمایی می کنند و بسیاری از زوج ها ممکن است این جلسات مشاوره را مفید بدانند و بخواهند روابط خود را بهبود بخشند و به خود و همسرشان فرصتی دوباره برای داشتن یک زندگی مشترک خوب بدهند.

سوالات مشاوره طلاق توافقی

سوالات مشاوره طلاق توافقی

سوالات مشاوره قبل از طلاق برخی از سوالات اساسی که یک مشاور پیش از طلاق از شما خواهد پرسید و زوجین باید به آنها پاسخ دهند. مثلاً سؤالات مشاوره قبل از طلاق شامل سؤالاتی از این دست است.

آیا زن و مرد هر دو با اختیار خود خواهان طلاق هستند و در این مورد اجبار و تهدیدی وجود ندارد و هر دو با رضایت کامل در دادگاه حاضر شده اند.

یه سوال دیگه مشاوره طلاق آیا دو طرف طلاق قبل از طلاق از شرایط و ضوابط حکم طلاق آگاهی کامل دارند و در مواردی از قبیل حضانت فرزند، نفقه، مهریه و سایر موارد توافق کرده اند؟ و چند شرط و سوال دیگر

جلسات مشاوره و سوالات قبل از طلاق باید از نوعی باشد که در صورت امکان از جدایی همسران جلوگیری شود. مشاوران طلاق باید وضعیت تأهل زوجین را بدانند و بدانند که کدام یک از این شرایط در حال حاضر وجود ندارد.

باید بفهمند مهم ترین دلیل طلاق زن و مرد چیست؟ یا نقطه مشترکی وجود دارد که مانع از جدایی همسران شود؟ این جلسات باید به گونه ای برگزار شود که زن و مرد از عواقب، مشکلات، پیامدهای مثبت و منفی طلاق آگاهی کامل داشته باشند.

در مورد زوج های دارای فرزند، زن و مرد باید از بیشترین آسیب روحی و تنش های منفی برای فرزندان خود آگاه باشند.

جلسات مشاوره قبل از طلاق و سوالات به منظور شفاف سازی و تجزیه و تحلیل مشکلات، ایجاد تعدیل و جلوگیری از افزایش آمار طلاق توافق می شود. در این جلسات، مشاوره خانواده یا مشاوره طلاق باید با ارائه سوالات فنی و اصولی در زمینه طلاق و مشکلات قبل و بعد از آن، شناخت و درک نسبی لازم را در اختیار همسران قرار دهد.

مثلا آیا هر دو زوج از مشکلات و مسائل بعد از طلاق آگاه هستند؟ آیا آنها پس از طلاق آمادگی مواجهه با مشکلات اجتماعی مختلف را دارند؟ آیا هر دو به این نتیجه رسیده اند که طلاق بهترین راه برای آنهاست؟ آیا زوجین با تمام شروط طلاق موافقت کردند؟

معمولا در جلسات مشاوره سوالاتی از طرفین پرسیده می شود. در این مقاله ۱۶ سوال مهمی که در جلسات مشاوره طلاق از همسران پرسیده می شود را پوشش می دهد:

بیشتر بخوانید: آمار طلاق در ایران

 1. مشکل اصلی شما چیست؟

معمولاً بعد از این سؤال، همسران مشکلات زیادی را مطرح می کنند و در اینجا یکی از وظایف مربی تمرکز روی این مشکلات است.

 1. مهمترین مشکل چیست؟

مهم ترین موضوع باید با دقت بیشتری بررسی شود.

 1. میخوای طلاق بگیری؟

این سوال شاید مهمترین سوال در جلسه مشاوره باشد، اگر به مشاور بله یا خیر نگوید سعی می کند زوج را در مسیر درست راهنمایی کند.

 1. رابطه خود را چگونه توصیف می کنید؟

به یاد داشته باشید که هر رابطه ای مشکلات خود را دارد و حل این مشکل به زمان نیاز دارد. مشاور در این مرحله به شما کمک می کند تا بهتر با مشکل خود برخورد کنید.

 1. چه ویژگی همسر شما را بیشتر آزار می دهد؟

در هر ازدواجی یک ویژگی حداقل یکی از همسران مشخص است، اما این ویژگی ها معمولا منجر به طلاق نمی شود. مشاور با این سوال به زوجین این فرصت را می دهد که طلاق نگیرند.

 1. آیا در رابطه خود احساس عشق می کنید؟

اگر حتی یک بارقه عشق بین همسران وجود داشته باشد، معمولا سعی می کنند از طلاق اجتناب کنند.

 1. آیا آنها به یکدیگر اعتماد دارند؟

همانطور که می دانید طلاق اساس زندگی مشترک است و بدون آن زوجین نمی توانند در کنار هم بمانند و در صورت عدم اعتماد بین همسران، مشاور باید به دنبال علت اصلی آن باشد، همسران می توانند برای جبران و بازسازی این اعتماد تلاش کنند.

 1. آیا رابطه جنسی خوبی دارید؟

یکی از مشکلاتی که اکثر زوج ها آن را جدی نمی گیرند سردی و بی تفاوتی نسبت به رابطه جنسی است که با این سوال مشاور می تواند نزدیکی و دامنه مشکل زوجین را بررسی کند.

 1. آیا با فرد جدیدی نسبتی دارید؟

این سوال به طور جداگانه پرسیده می شود تا مشخص شود آیا او رابطه جدیدی دارد یا خیر.

 1. آیا تا به حال به خیانت فکر کرده اید؟

این سوال نیز به صورت جداگانه مطرح می شود تا مشاور متوجه شود که همسران به یکدیگر مشکوک هستند یا به یکدیگر خیانت کرده اند.

 1. از مشاوره طلاق چه انتظاری دارید؟

اگر هر دو زن و شوهر از آنها انتظار یکسانی دارند مشاوره طلاق مشاوره طلاق به احتمال زیاد موفقیت آمیز بوده و انتظارات آنها را برآورده می کند.

 1. چرا می خواهید رابطه خود را بهبود ببخشید؟

این سوال می تواند بسیار مهم باشد، زیرا زوج های این سوال نشان می دهند که چقدر به رابطه خود اهمیت می دهند و می خواهند برای ادامه آن تلاش کنند.

 1. در گذشته با چه مشکلات حل نشده ای مواجه شده اید؟

در گذشته زوجین به این امر معروف بودند که مشکلات را حل نشده رها می کردند، بنابراین یکی از وظایف مشاور شناسایی و حل این مسائل به مرور زمان است.

 1. آیا آنها می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند؟

ارتباط موثر بین همسران به قدری مهم است که اغلب زوج ها فاقد آن هستند، در این صورت مشاور باید مهارت های ارتباطی لازم را به آنها بیاموزد.

 1. چه احساسی نسبت به آینده دارید؟

اگر همسران در آینده همچنان درباره خود خیال پردازی می کنند، به این معنی است که آنها هنوز نسبت به یکدیگر احساسات دارند و به یک رابطه امیدوار هستند.

 1. آیا برای نجات زندگی خود آماده تغییر هستید؟

این سوال مستلزم پاسخ مثبت طرفین است و با تغییر شریک اتفاق نمی افتد.

سوالات مشاوره اجتماعی در مورد طلاق

مشاوران طلاق مانند سایر مشاوران طلاق سعی در بهبود روابط بین همسران دارند، اما اگر همسران قادر به آشتی نباشند، سوالات مشابهی را از سایر مشاوران می پرسند.

 سوالات مشاوره اجتماعی در مورد طلاق

در جلسه مشاوره طلاق چه بگویم؟

در مورد آنچه باید با مشاور طلاق خود صحبت کنید صحبت کنید. معمولاً در جلسه اول توضیحات مختصری در مورد خود و رابطه با مشاور می دهید و سپس مشاور با چارچوبی که از شما به دست آورده، رابطه شما و شرایط شما موضوعات جلسه را هدایت و راهنمایی می کند.

این موضوعات از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نمی‌توانیم دقیقاً بگوییم کدام عناوین گنجانده شده است. اما به طور کلی موضوعاتی از قبیل مشکلات روابط، نحوه حل آنها، مسائل مربوط به فرزندان، آمادگی شما و فرزندانتان برای طلاق و زندگی پس از آن و … در جلسه مطرح می شود.

مثلاً اگر زوجه بخواهد مهریه خود را دریافت کند باید با رضایت زوج نحوه پرداخت آن مشخص شود.

حضانت فرزند یا فرزندان مشترکملاقات با آنها از دیگر مواردی است که در جلسه مشاوره طلاق برای غیر حضانت تصمیم گیری می شود و بحث حقوق غیر مالی ناشی از ازدواج است که باید ذکر شود.

مزایای مشاوره طلاق

 • مشاوره طلاق به شما کمک می کند واکنش های خود را در طول فرآیند طلاق و همچنین پس از قضاوت نهایی بهتر درک کنید.
 • مشاوره به شما این امکان را می دهد که بدانید در مورد همسر، خانواده، شغل، ازدواج و موارد دیگر چه احساسی دارید.
 • با کمک مشاور طلاق می توانید واکنش ها و احساسات خود را با دیگران به بهترین شکل ممکن در میان بگذارید.
 • مشاوره طلاق یک راه عالی برای یافتن پشتیبان قابل اعتماد برای چالش هایی است که در طول و بعد از طلاق با آن مواجه خواهید شد.
 • یک مشاور طلاق شما را آماده می کند تا با واکنش های فرزندانتان به این تصمیم مقابله کنید و به شما یاد می دهد که چگونه به درستی با آنها رفتار کنید.
 • یک مشاور طلاق به شما کمک می کند تا مهارت های مقابله ای را شناسایی کنید و مهارت های مفیدی را به شما آموزش می دهد.
 • مشاور انرژی شما را راهنمایی می کند تا خشم، ناامیدی و شکست را بهتر مدیریت کنید و یاد بگیرید که چگونه موثرتر و کارآمدتر عمل کنید.
 • مشاوره طلاق به زوج ها کمک می کند تا مهارت های مذاکره و ارتباط خود را بهبود بخشند.
 • مشاوره طلاق به زوج ها کمک می کند تا پایان زندگی مشترک خود را بپذیرند و از احساس گناه، عصبانیت و سرزنش دوری کنند.
 • با کمک یک مشاور می توانید دوباره به خود اعتماد کنید.
 • مشاور به شما یاد می دهد که چه زمانی و چگونه برای زندگی بهتر تلاش کنید.
 • یک مشاور به شما کمک می کند آنچه را که شکست می بینید به فرصتی برای رشد تبدیل کنید.
 • مشاور همچنین به شما کمک خواهد کرد که بدانید و درک کنید که می توانید دوباره خوشحال باشید.
 • یک مشاور خودکفایی به شما می آموزد که با بهبود مهارت های مقابله ای خود، استقلال خود را افزایش دهید.
 • در جلسات مشاوره تکنیک های بهتری برای مدیریت احساسات منفی و حل تعارضات بیاموزید. اگر می خواهید بعد از طلاق از فرزندان خود مراقبت کنید، یادگیری این تکنیک ها بسیار مهم خواهد بود.
 • وقتی هنوز در مورد طلاق شک دارید، یک مشاور شما را راهنمایی می کند و به شما کمک می کند تا در مورد آینده زندگی خود تصمیم بگیرید. البته اگر هنوز تصمیم نگرفته اید.
 • در جلسات مشاوره می توانید به مسائل حل نشده قبل از جدایی خود بپردازید و پرونده زندگی را برای همیشه ببندید تا بتوانید فصل بعدی زندگی خود را با دیدی مثبت و روشن آغاز کنید.
 • جلسات مشاوره فرصتی عالی برای آشنایی با مسائل مربوط به رابطه و نحوه استفاده از آنها برای داشتن یک رابطه موفق در آینده است.
 • از آنجایی که مشاور قابل اعتماد و بی طرف است، هر دو طرف می توانند احساس اطمینان کنند که او گوش می دهد و هیچ یک نمی توانند احساس کنند که نظرات و احساسات آنها بی ربط است.

فاصله بین جلسات مشاوره طلاق

فاصله بین جلسات مشاوره طلاق

مدت زمان استاندارد هر جلسه مشاوره بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه است. تعداد جلسات مشاوره بسته به مشکل، میزان اختلاف بین همسران، فرزندآوری و دخالت خانواده ها در مشکل زوجین ممکن است متفاوت باشد.

اما از آنجایی که مشاوره طلاق ترکیبی از خانواده درمانی و همسر درمانی است، اگر قصد مراجعه به روانشناس را دارید، بهتر است ۱۰ تا ۱۲ جلسه را در نظر بگیرید. جلسات هفته ای یک یا دو بار بنا به میل همسران و شدت اختلاف بین آنها برگزار می شود.

اما از آنجایی که هزینه مشاوره در کشور ما تحت پوشش بیمه نیست، ممکن است برای برخی خانواده ها گزاف به نظر برسد، مطالعه کتاب، مقاله و مشاوره آنلاین در این زمینه را به چنین افرادی پیشنهاد می کنیم.

شما می توانید از هر کجای دنیا که هستید با مشاور حرفه ای آقای علیرضا نیکنام تماس بگیرید و در زمینه های مختلف از جمله مشاوره قبل و بعد از طلاق کمک بگیرید.

مشاوره طلاق، مانند مشاوره قبل از ازدواج، به شما کمک می کند تا ببینید تصمیمی که می گیرید چقدر برای شما و آینده شما مفید خواهد بود. یک روانشناس و کارشناس عواقب طلاق و تاثیر آن بر شما، همسر و فرزندانتان را به شما نشان می دهد و روش صحیح در نظر گرفتن فواید و مضرات جدایی را به شما نشان می دهد.

آشنایی با مشاوره طلاق

باید بدانید که با مشاوره طلاق، درد هر روز اندکی کاهش می یابد و در نهایت، آنقدر قوی خواهید بود که بتوانید به حرکت ادامه دهید. در صورت نیاز به کمک بیشتر در زمینه طلاق، می توانید از طریق یک مرکز مشاوره معتبر، مشاوران طلاق آموزش دیده را بیابید.

توجه: مشاوران دارای تجربه زیادی در زمینه مشاوره خانواده هستند. مطمئن شوید که با مشاور خود احساس راحتی می کنید تا بتوانید نگرانی های خود را با او در میان بگذارید. طلاق از نظر عاطفی ناامید کننده است، بنابراین مهم است که فردی را پیدا کنید که بتوانید به او اعتماد کنید و در طول جلسه با او صحبت کنید.

یادت باشد مشاور طلاق برای حمایت از شما وجود دارد. پس کسی را پیدا کنید که برای شما “مناسب” باشد. همچنین اگر قصد استفاده از جلسات مشاوره خانواده را دارید، بهترین گزینه را برای فرزندان خود در نظر بگیرید. در نهایت، اگر فرزندان شما در مرحله خاصی از غم و اندوه هستند، با یک مشاور کودک برنامه ریزی کنید.