سومین حمله به شمال عراق. تشدید درگیری بین مقاومت و ارتش ترکیهبه گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، شبکه های اجتماعی نزدیک به جناح های مقاومت اعلام کردند که درگیری بین نیروهای موسوم به مقاومت ملی کرد و ارتش ترکیه در عراق دقایقی پیش در نزدیکی روستای الدریشکی در استان عراق شدت گرفت. دهوک جایی که نیروهای ترکیه به بهانه سرکوب عناصر حزب کارگران کردستان (PKK) حضور دارند.

ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، تبادل آتش بین این نیروها را در نیمه های شب تا صبح شنبه نشان می دهد.

همزمان با انتشار این خبر، برخی منابع عراقی مانند «بغداد امروز» از شلیک ۴ فروند موشک به مواضع نیروهای ترکیه در کوه های جراح آمنگ (غار) از منطقه «عمادیه» در استان دهوک خبر دادند. . .

منابع دیگر از جمله شبکه های اجتماعی نزدیک به مقاومت به تعداد موشک های شلیک شده اشاره ای نکردند اما نوشتند که یگانی از ارتش ترکیه در خاک عراق با موشک هدایت شونده کنکرس هدف قرار گرفت.

برد این موشک ضد زره روسی که توانایی هدف قرار دادن اهداف ثابت و متحرک را دارد از ۷۰ تا ۴ کیلومتر و سرعت آن ۲۰۰ متر بر ثانیه است.

ساعاتی پیش، شامگاه جمعه، دست‌کم سه فروند موشک گراد به پایگاه نیروهای ترکیه در بشیقه موصل شلیک شد و منابع امنیتی می‌گویند این موشک‌ها به منطقه پایگاه زلیکان اصابت کرده است.

این واکنش ها در حالی صورت می گیرد که ترکیه در ۲۴ ساعت گذشته سه بار دیگر به خاک عراق حمله کرد و علیرغم واکنش شدید مردم و دولت عراق به حملات خونین روز چهارشنبه، هر سه بار به دهوک در اقلیم کردستان، حمله کرد.

گروه مقاومت اسلامی عراق “لیوا الاحرار” مسئولیت حمله موشکی به پایگاه زلیکان را در بیانیه ای برعهده گرفت و نوشت: این حملات با موشک های ترکیه به تلافی خون شهدای ما در استان دهوک انجام شد. ما مسئول این حملات به پایگاه زیلیکان هستیم و ترکیه موشک های ۱۲۲ میلی متری را در عمق پایگاه ترکیه دریافت خواهد کرد. این تنها آغاز است.

گروه مقاومت «تیپ های عالی خون» پیشتر در بیانیه ای اعلام کرده بود که ترکیه را هدف قرار خواهد داد. این گروه در واکنش به تشدید تنش ها بین عراق و ترکیه در تازه ترین بیانیه خود اعلام کرد که در صورت عدم خروج ترک ها از شمال عراق، دامنه حملات ما به ترکیه نیز کشیده خواهد شد.

یک پایگاه ترکیه در منطقه «بامارنی» در اقلیم کردستان عراق بامداد جمعه بدون تلفات جانی توسط دو پهپاد بمباران شد.

بر اساس برخی برآوردها، ترکیه به بهانه سرکوب عناصر حزب کارگران کردستان (پ ک ک) حدود ۴۰ مقر و پایگاه نظامی در شمال عراق دارد.

برخی منابع عراقی شامگاه پنجشنبه گزارش دادند که یک روز پس از حمله خونین ترکیه به زاخو، ترکیه بار دیگر با ۲۱ گلوله خمپاره به تفرجگاه “بروخ” حمله کرد، زیرا ترکیه روز گذشته به ۹ گردشگر عراقی (عمدتا زن و کودک) حمله کرد. به گفته مقامات عراقی حداقل ۳۱ نفر.

از سوی دیگر، نخست وزیر عراق روز پنجشنبه در دیدار با رهبران سیاسی و احزاب این کشور درباره توسل به اهرم های متعدد گفت و «احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق پیشنهاد داد که عراق متوسل شود. اقدامات اقتصادی و امنیتی در مواجهه با حملات ترکیه به شمال عراق. سخنگوی وزارت خارجه عراق در عین حال تاکید کرد که انکار ترکیه و مقصر دانستن دیگران در این حملات یک شوخی سیاه غیرقابل قبول است و تجاوزگری این کشور به اثبات رسیده است.

ناظران می گویند که ارتش ترکیه در هفت ماه گذشته ۲۸۴ عملیات در استان های دهوک، اربیل، سلیمانیه و موصل انجام داده است.

حمله خونین روز چهارشنبه به مرکز توریستی «بروخ» زاهو در دهوک در اقلیم کردستان که ۹ کشته و بیش از ۳۰ زخمی (عمدتا زنان و کودکان) برجای گذاشت، چنان نگران کننده شده و واکنش های خشمگینانه ای را برانگیخته است که ترکیه مجبور به تکذیب این حمله شد. حمله کنند. او پ ک ک را مقصر دانست. گروهی می گویند ارتش ترکیه به بهانه تعقیب و سرکوب اعضای خود برای سال ها در حال ساخت پایگاهی در جولان در شمال عراق است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر