سونامی در سولنا ثبت شد. برزیل در ۱۷ سالگی جهان را فتح کرد


ششمین دوره جام جهانی برای اولین بار به میزبانی یکی از کشورهای اسکاندیناوی برگزار شد و سوئد این وظیفه را بر عهده داشت. آنها با مدافع عنوان قهرمانی آلمان غربی در انتخابی شرکت نکردند. این مسابقات بدون حضور تیم هایی از آفریقا و آسیا به پایان رسید. برای اولین و آخرین بار هر چهار تیم بریتانیایی جواز حضور یافتند و توانستند وارد این مسابقات شوند. ایتالیا و اروگوئه که در ۴ دوره از ۵ دوره قبلی قهرمان شده بودند از صعود بازماندند.

برزیل و سوئد دو تیمی بودند که توانستند به فینال راه پیدا کنند. آنها هم مثل یکدیگر چهار برد و یک تساوی تا فینال به دست آوردند و وارد فینال شدند.

برزیل در گام اول سه گل از اتریش، تیم رقیب دور قبل برد، سپس یک تساوی منفی مقابل انگلیس به دست آورد که اولین “تساوی منفی” تاریخ این مسابقات توسط وینسنت ویولا بود.

سونامی در سولنا ثبت شد.  برزیل در 17 سالگی جهان را فتح کرد

طرف دیگر ماجرا، سوئد بود. آنها ابتدا با سه گل از سد مکزیک گذشتند و در بازی دوم با نتیجه ۲ بر ۱ مجارستان را شکست دادند. تساوی بدون گل مقابل ولز به کار شاگردان جورج رینور پایان داد.

در مرحله بعد برزیل با نمایش پله ۱۷ ساله ولز را یک بر صفر شکست داد و در دیگر دیدار تیم میزبان با نتیجه ۲ بر صفر شوروی را شکست داد و حذف شد. هر دو تیم در نیمه نهایی عملکرد شگفت انگیزی داشتند. برزیل ۵-۲ فرانسه را شکست داد و سوئد آلمان غربی را ۳-۱ شکست داد تا مدافع عنوان قهرمانی برای دومین بار متوالی به فینال راه پیدا نکند.

فینال با حضور نزدیک به ۵۰ هزار تماشاگر در ورزشگاه راسوندا شهر سولنا برگزار شد. لباس اول هر دو تیم زرد بود و باید کشیده می شد. برزیلی ها حاضر به قرعه کشی نشدند و به همین دلیل شکست خوردند و مجبور شدند از لباس دوم خود استفاده کنند. بعد از خاطره بدی که در جام جهانی پنجاهم با لباس سفید داشتند، تصمیم گرفتند این رنگ را برعکس کنند و ۲۲ لباس آبی خریدند و با این رنگ به ورزشگاه آمدند.

سونامی در سولنا ثبت شد.  برزیل در 17 سالگی جهان را فتح کرد

از یک طرف، ما ستاره هایی مانند پله، واوا و دکتر را دیده ایم. ویولا به تازگی از سائوپائولو آمده بود و سرمربی برزیل را پذیرفته بود، اما پس از چندین سال حضور و استراحت، خورخه راینور دو سال قبل از آن رویداد بزرگ، هدایت سوئد را پذیرفت. او سعی کرد ستاره‌هایی را که در ایتالیا بازی می‌کردند به تیم ملی دعوت کند و در مقابل حمله بخش بزرگی از سوئدی‌ها بایستد. کسانی که فکر می کردند همه بازیکنان تیم ملی باید از افرادی تشکیل شوند که در این کشور بازی می کنند.

گل اول این دیدار را میزبان به ثمر رساند. لیدهولم با آرامش و ضربه دقیق در دقیقه چهارم تیمش را هدایت کرد. واوا خیلی زود بازی را به تساوی کشاند و در دقیقه ۳۲ به همراه تیمش گل دوم را به میزبان زد تا نیمه اول به سود برزیل به پایان برسد. پله در دقیقه ۴۵ دوم کار خود را آغاز کرد. او پس از هت تریک مقابل فرانسه، این بار بار دیگر خوش درخشید. او در دقیقه ۵۵ با کنترل عالی و ضربه سر عالی یکی از برجسته ترین گل های تاریخ جام جهانی را به ثمر رساند و سپس شوت روبا از داخل محوطه جریمه. ماریو زاگالو هم گل چهارم را به ثمر رساند تا گل دقیقه ۸۰ سیمونسون امید چندانی به اروپایی ها ندهد. در نهایت با گل دوم پله در دقیقه ۹۰ بازی ۵-۲ شد و در نهایت برزیل قهرمان جام جهانی شد.

سونامی در سولنا ثبت شد.  برزیل در 17 سالگی جهان را فتح کرد

در این بازی شاهد رکوردهای جالبی بودیم. پله در سن ۱۷ سالگی به جوان ترین بازیکن فینال تبدیل شد. او همچنین جوان ترین گلزن و جوان ترین برنده این رویداد است. نیلز لیدهولم با ۳۵ سال و ۲۶۳ روز سن مسن ترین گلزن فینال جام جهانی است. برزیل با ۵ گل بیشترین گل را در فینال جام جهانی به ثمر رساند. رد و بدل شدن هفت گل نیز باعث شد تا شاهد پرگل ترین فینال تاریخ در مهمترین رویداد فوتبال جهان باشیم. در کنار جام جهانی ۱۹۷۰ و ۱۹۹۸، این سومین فینالی بود که در آن بیشترین فاصله بین دو فینالیست ایجاد شد. سه گل

اگر به جام جهانی ۱۹۵۰ فکر نکنیم، این تنها جامی بود که تیم میزبان به فینال رسید و آن را نبرد. همچنین جام جهانی ۱۹۵۸ تنها جام جهانی بود که در اروپا برگزار شد اما اروپایی ها در آن قهرمان نشدند. ضمن اینکه این دیدار اولین دیدار نمایندگان اروپا و آمریکای جنوبی در فینال جام جهانی بود که به پیروزی سلسائو انجامید.

سونامی در سولنا ثبت شد.  برزیل در 17 سالگی جهان را فتح کرد

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر