شیوع آبله میمون؛ ۴ سوال اصلی برای محققان ویروس


دانشمندان در حال رقابت برای شناسایی ویروس آبله میمون، آخرین شیوع آن هستند. آنها در تلاشند منبع این ویروس و راه های کنترل آن را بیابند. نزدیک به ۵ هفته است که مقامات بهداشت جهانی یک مورد آبله میمون را در بریتانیا تایید کرده اند. از آن زمان، کشورها به ویژه در هفته گذشته شاهد افزایش موارد ابتلا به آبله میمون در سراسر جهان بوده اند. شیوع ویروس تا روز جمعه به ۸۰۰ مورد تایید یا مشکوک نزدیک شد. این ویروس اکنون به حداقل ۳۱ کشور خارج از آفریقا از جمله کانادا، پرتغال، اسپانیا و بریتانیا سرایت کرده است.

این امر دانشمندان و محققان را در حالت آماده باش قرار داده است. از آنجایی که ویروس آبله میمون در بسیاری از کشورها در جمعیت های جداگانه ظاهر می شود، هیچ ارتباط واضحی بین بسیاری از موارد وجود ندارد. در نتیجه، احتمال سرایت ویروس به مکان ناشناخته افزایش یافت.

بیشتر بخوانید: علائم ویروس کرونا: همه آنچه تاکنون در مورد ویروس شناخته شده است

افزایش تعداد مبتلایان به آبله میمون

آن ریموئن، اپیدمیولوژیست در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، بیش از یک سال است که روی شته ها در جمهوری دموکراتیک کنگو مطالعه می کند. او گفت: «ما باید سریع و قاطعانه حرکت کنیم، اما هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد ویروس وجود دارد.

با این حال، اخیراً برخی از سؤالات کلیدی در مورد شیوع ویروس از محققانی که به دنبال پاسخ هستند پرسیده شده است.

مرحله جدید آبله میمون چگونه رایج شد؟

محققان از زمان آخرین شیوع آبله میمون، ژنوم های ویروسی را از افراد آلوده جمع آوری کرده اند. این ژنوم های ویروسی از بلژیک، فرانسه، آلمان، پرتغال و ایالات متحده جمع آوری و توالی یابی شدند. مهمترین کشف آنها تا به امروز این است که هر دنباله ای بسیار شبیه به آبله میمون در غرب آفریقا است. این سویه دارای میزان مرگ و میر کمتر از ۱ درصد در میان جمعیت فقیر و روستایی است. این باعث می شود که مرگبارتر از شیوع بیماری در آفریقای مرکزی باشد. میزان مرگ و میر ویروس آبله در آفریقای مرکزی تا ۱۰ درصد است.

 1. آبله میمون ها جهانی می شود: چرا دانشمندان هوشیار هستند؟

همچنین شواهدی در مورد چگونگی گسترش این بیماری وجود دارد. با این حال، محققان برای تایید ظن خود به داده های بیشتری نیاز دارند. اما توالی هایی که آنها تا کنون ارزیابی کرده اند تقریباً یکسان است. این مطالعه می گوید که یک مطالعه اپیدمیولوژیک جامع ممکن است نشان دهد که شیوع اخیر آبله میمون در خارج از آفریقا با یک مورد واحد مرتبط است.

 • گسترش گونه های مختلف آبله میمون؛ افزایش تعداد مبتلایان به آبله میمون

شیوع فعلی ویروس مشابه تعداد موارد آبله در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در خارج از آفریقا است. این ویروس همچنین با سفر به غرب آفریقا در آن زمان مرتبط بود. برنی ماس یک ویروس شناس در موسسه ملی آلرژی، بتسدا است. وی گفت: ساده ترین توضیح این است: اولین مورد بیمار غیر آفریقایی که هنوز شناسایی نشده است. او در حین بازدید از منطقه ای مشابه در آفریقا از تماس با حیوان یا انسان حامل ویروس آلوده شد.

گوستاوو پالاسیوس، ویروس شناس در دانشکده پزشکی ایکان در کوه سینا در شهر نیویورک می گوید، اما هیچ توضیح دیگری را نمی توان رد کرد. این ویروس ممکن است قبلاً در بین انسان ها یا حیوانات در خارج از آفریقا پخش شده باشد اما شناخته نشده است. که با انتشار ویروس های قبلی معرفی شد. با این حال، این فرضیه کمتر محتمل است. زیرا آبله میمون معمولاً ضایعات قابل مشاهده ای در بدن ایجاد می کند که ممکن است توسط پزشک مورد توجه قرار گیرد.

مقاله مرتبط: آبله میمون پس از کرونا؛ آبله میمون چیست و چقدر خطرناک است؟

 1. آیا جهش های ژنتیکی در ویروس می تواند شیوع اخیر را توضیح دهد؟

الیوت لفکوویتز، ویروس شناس کامپیوتری در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، تکامل ویروس آبله را مورد مطالعه قرار داد. او می گوید درک اینکه آیا مبنای ژنتیکی برای انتشار بی سابقه ویروس در خارج از آفریقا وجود دارد، بسیار دشوار خواهد بود. محققان بیش از ۱۷ سال است که به دنبال تفاوت بین گونه های آبله میمون در آفریقای مرکزی و غربی هستند. آنها به دنبال ژن مسئول افزایش بیماری زایی و قابلیت انتقال سویه آفریقای مرکزی در مقایسه با غرب آفریقا هستند.

 • ژنوم آبله میمون ۶ برابر بزرگتر از SARS Covid2 است

لفکوویتز می گوید یکی از دلایل این امر این است که ژنوم ویروس آبله حاوی اسرار زیادی است. ژنوم آبله میمون بسیار بزرگتر از سایر ویروس ها است. این ژنوم شش برابر بزرگتر از ژنوم ویروس SARS-CoV-2 است. راشل روپر یک ویروس شناس در دانشگاه کارولینای شرقی در گرین ویل است. ریچل می گوید: «این بدان معناست که تجزیه و تحلیل ژنوم آبله میمون حداقل شش برابر دشوارتر است.

پالاسیوس می‌گوید دلیل دیگر این است که منابع کمی به تلاش‌های نظارت ژنومی در آفریقا اختصاص داده شده است. از سوی دیگر، آفریقا مکانی است که در آن آبله میمون ها برای سالیان متمادی یکی از نگرانی های بهداشت عمومی بوده است. او می‌گوید: «بنابراین ویروس‌شناسان هنوز سردرگم هستند، زیرا توالی‌های کمی دارند که با توالی‌های جدید آبله قابل مقایسه هستند.» پالاسیوس می افزاید که سازمان های تامین مالی به دانشمندان اهمیتی نمی دهند. دانشمندان بیش از یک دهه است که هشدار داده اند که آبله میمون ممکن است گسترده تر باشد.

 • گسترش آبله میمون در خارج از آفریقا؛ افزایش تعداد مبتلایان به آبله میمون

ایفادایو آدیتیفا، مدیر مرکز کنترل بیماری نیجریه در ابوجا، می‌گوید ویروس‌شناسان آفریقایی در این مورد با او صحبت کرده‌اند. آنها ناراحت هستند زیرا سال ها تلاش کرده اند تا پول جمع آوری کنند و مطالعاتی را در مورد آبله منتشر کنند، اما هیچ کس توجهی نمی کند. اما این بیماری اکنون فراتر از این قاره گسترش یافته است. که به یکباره توجه مقامات بهداشت جهانی در سراسر جهان را به خود جلب کرد.

پالاسیوس می‌گوید تعیین توالی ویروس در حیوانات برای درک چگونگی تکامل ویروس نیز مفید خواهد بود. این ویروس برای آلوده کردن حیوانات – به ویژه جوندگانی مانند سنجاب و موش شناخته شده است. اما دانشمندان هنوز مخزن طبیعی حیوانات را در مناطق آسیب دیده آفریقا کشف نکرده اند.

برای شما: درمان گلودرد ویروسی: ۱۲ درمان خانگی برای گلودرد

 1. آیا می توان شیوع بیماری را کنترل کرد؟

از زمان شیوع کنونی، برخی از کشورها واکسن های آبله ساخته اند که اعتقاد بر این است که در برابر آبله میمون بسیار موثر است. چون ویروس ها به هم مرتبط هستند. برخلاف برخی از واکسن‌های کووید-۱۹ که دو هفته پس از دوز دوم طول می‌کشد تا از بدن محافظت کامل کند. تصور می شود که واکسن های آبله اگر در عرض چهار روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس تزریق شوند، به خوبی کار می کنند. با توجه به دوره نهفتگی طولانی ویروس، از بدن در برابر عفونت با آبله میمون محافظت می کند.

 • استراتژی واکسیناسیون دوره ای

در صورت توسعه و استفاده از واکسن‌ها، احتمالاً از استراتژی «واکسیناسیون حلقه‌ای» استفاده می‌شود. چه کسی تماس نزدیک با افراد آلوده را واکسینه می کند. آندریا مک کولوم، اپیدمیولوژیست، تیم ویروس آبله CDC را رهبری می کند. او می گوید آژانس هنوز تصمیمی برای استفاده از چنین استراتژی نگرفته است. اما طبق گزارشات CNN ایالات متحده در نظر دارد واکسن آبله را برای کارکنان مراقبت های بهداشتی که افراد مبتلا را درمان می کنند ارائه کند. Remoen گفت: “ما باید ارزش واکسیناسیون های پرخطر و همچنین تماس نزدیک با افراد آلوده را در نظر بگیریم.”

 • حیوانات خانگی حامل ویروس؛ افزایش تعداد مبتلایان به آبله میمون

حتی اگر مقامات بهداشت عمومی بتوانند از انتقال آبله میمون به انسان در طول شیوع فعلی جلوگیری کنند. ویروس شناسان نگران هستند که ویروس دوباره به حیوانات سرایت کند. وجود مخازن جدید ویروس در حیوانات احتمال انتقال مجدد آن به انسان را افزایش می دهد. به خصوص در کشورهایی که مخازن حیوانی شناخته شده برای ویروس ندارند. در ۲۳ می، مرکز اروپایی کنترل و پیشگیری از بیماری این احتمال را رد کرد، اما آن را “بسیار بعید” ارزیابی کرد. با این حال، مقامات بهداشتی اروپا اکیدا توصیه کرده اند که جوندگان حیوانات خانگی متعلق به افراد مبتلا به موارد تایید شده آبله میمون در مراکز دولتی ایزوله و نظارت شوند یا به عنوان آخرین راه حل حذف شوند تا از گسترش بیشتر ویروس جلوگیری شود.

ماس می‌گوید اگرچه خطرات آن کم است، اما نگرانی اصلی این است که دانشمندان نمی‌دانند این اتفاق افتاده است یا نه. زیرا حیوانات آلوده معمولاً همان علائم قابل مشاهده در انسان را نشان نمی دهند.

بیشتر بخوانید: بیماری های کشنده ناشی از خواب زیاد که اکثر ما از آن بی اطلاع هستیم!

 1. آیا شیوع ویروس آبله با قبل تفاوت دارد؟

ویروس آبله از طریق تماس نزدیک با مواد زائد، مایعات بدن و تنفس افراد یا حیوانات آلوده منتشر می شود. اما طبق گزارشات خبرگزاریدر اسپانیا و بلژیک، مقامات بهداشتی در حال بررسی فعالیت جنسی دو بیمار به عنوان عوامل انتقال آبله میمون هستند. این حدس و گمان در مورد تکامل ویروس، که در انتقال جنسی ماهرتر شده است، در حال افزایش است.

 • ناقل ویروس آبله چیست؟

به گفته Remoen، ارتباط موارد با فعالیت جنسی به این معنی نیست که ویروس مسری تر است یا از طریق تماس جنسی منتقل می شود. بلکه به این معنی است که ویروس به راحتی از طریق تماس نزدیک پخش می شود. روپر می گوید، برخلاف SARS-CoV-2 که تصور نمی شود برای مدت طولانی روی سطح باقی بماند، ویروس های آبله می توانند برای مدت طولانی در خارج از بدن زنده بمانند. سطوحی مانند صفحات و دسته ها ناقل انتقال احتمالی ویروس هستند.

 • انتقال ویروس از مرد به مرد؛ در افزایش بروز بیماری آبله میمون

با این حال، مقامات بهداشتی خاطرنشان کرده اند که موارد بسیاری از مردان وجود دارد که با مردان رابطه جنسی دارند. اما Remoen تاکید می کند که این محتمل ترین توضیح برای شیوع ویروس در میان گروه هایی از مردان است که با مردان رابطه جنسی دارند. این ویروس به طور تصادفی وارد جامعه شد. در آنجا نیز پخش می شود.

بیشتر بخوانید: ۹ نشانه خاموش بیماری که باید بهتر از بدن خود مراقبت کنید

مک کولوم می‌گوید همه علاقه‌های جدید به آبله نشان می‌دهد که دانشمندان هنوز اطلاعات زیادی در مورد این ویروس ندارند. وی گفت: زمانی که همه چیز حل شد و راهی برای انتشار ویروس پیدا شد. فکر می‌کنم باید در مورد اینکه اولویت‌های تحقیقاتی کجاست، طولانی و سخت صحبت کنیم.»رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر