علائم عدم تحمل لاکتوز و راه های درمان آن


شاید حداقل یکبار عبارت “عدم تحمل لاکتوز” را شنیده باشید. آیا می دانید معنی این عبارت چیست؟ یا چگونه می توانیم بگوییم عدم تحمل لاکتوز داریم؟ و البته درمان آن چیست؟ با ما همراه باشید تا پاسخ تمام سوالات خود را بیابید.

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز چیست؟

عدم تحمل لاکتوز یا عدم تحمل لاکتوز یک بیماری گوارشی است. افراد مبتلا به این بیماری قادر به هضم کامل لاکتوز یا لاکتوز نیستند. بنابراین ، پس از مصرف لبنیات مختلف ، دچار مشکلاتی مانند اسهال ، نفخ و درد می شوند. این بیماری کاملاً بی ضرر است. یعنی شما سلامت بیمار را تهدید نمی کنید. اما گاهی اوقات می تواند بسیار تحریک کننده باشد.

علت عدم تحمل لاکتوز چیست؟

طبق تحقیقات انجام شده ، بدن برای تجزیه لاکتوز یا لاکتوز به ماده ای به نام لاکتاز نیاز دارد. این ماده به طور طبیعی در روده کوچک تولید می شود. در نتیجه ، افرادی که روده آنها این ماده را تولید نمی کنند ، در هضم لاکتوز مشکل خواهند داشت. کاهش سطح لاکتاز ممکن است تا حدی جبران شود. یعنی بدن سعی می کند لاکتوز را به هر طریق هضم کند. اما هنگامی که این مقدار از حد معینی کمتر باشد ، بدن دیگر قادر به هضم آن نخواهد بود. بنابراین ، فرد هنگام مصرف محصولات لبنی از مشکلات زیادی رنج می برد.

علائم این بیماری چیست؟

افراد مبتلا به این بیماری 30 تا 120 دقیقه پس از خوردن رژیم غذایی حاوی لاکتوز مشکلات زیر را ایجاد می کنند.

  • تورم؛
  • مبتذل ؛
  • سوزش سر دل و سوزش سر دل ؛
  • اسهال ؛
  • تهوع و حتی استفراغ.

چرا درمان این بیماری امکان پذیر است؟

وقتی دچار عدم تحمل لاکتوز هستید ، ناخودآگاه از محصولات لبنی متنفر هستید. با مصرف هر یک از محصولات لبنی مشکلات زیادی خواهید داشت. بنابراین ، استفاده از محصولات لبنی باید متوقف شود. این می تواند منجر به کمبود کلسیم در بدن شما شود. بنابراین قطعاً باید این مشکل را حل کنید.

عدم تحمل لاکتوز

چرا به این بیماری مبتلا می شویم؟

همانطور که گفته شد ، وقتی روده کوچک لاکتاز کافی تولید نمی کند ، بیمار می شویم. بدن با کمک لاکتاز ، قند شیر را به دو قند ساده تبدیل می کند: گالاکتوز و گلوکز. این قندها به راحتی توسط روده جذب می شوند. روده شما ممکن است به دلایل مختلف طبیعی یا مادام العمر نتواند این آنزیم را تولید کند. سطوح پایین این آنزیم منجر به عدم تحمل لاکتوز می شود.

جالب است بدانید که سطح لاکتاز در بدن به طور طبیعی کاهش می یابد. لاکتاز در بدن نوزادان به وفور یافت می شود. اما بعد از اینکه کودک دیگر شیر مصرف نمی کند ، طبیعتاً سطح این ماده کاهش می یابد. اما باعث عدم تحمل لاکتوز نمی شود. در واقع ، بدن شما تولید لاکتاز خود را به دلیل بیماری کرون ، رشد بیش از حد باکتری ها ، بیماری سلیاک یا عفونت های مختلف کاهش می دهد.

درمان عدم تحمل لاکتوز چیست؟

متأسفانه باید بگوییم که این بیماری درمان خاصی ندارد. این بدان معناست که شما نمی توانید این مشکل را با مصرف دارو یا حتی جراحی حل کنید. با این حال ، نکاتی وجود دارد که می تواند در این مورد به شما کمک کند.

  • مصرف لبنیات را تا آنجا که ممکن است کاهش دهید.
  • به تدریج لبنیات بسیار کمی به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.
  • از محصولات کم لاکتوز استفاده کنید ؛
  • پودر لاکتوز را به محصولات لبنی اضافه کنید.
  • از محصولات اسید لاکتیک بدون لاکتوز استفاده کنید.
عدم تحمل لاکتوز

محصولات لاکتیک اسید فاقد لاکتوز کدامند؟

همانطور که گفته شد ، وقتی بدن باکتری لاکتاز ندارد ، هضم و تجزیه لاکتوز را ارزیابی نمی کند. به این ترتیب مشکلات گوارشی خواهید داشت. به همین دلیل بسیاری از دوستان لبنی در فکر افزودن پودر یا عصاره لاکتاز به برخی از محصولات خود هستند. به این ترتیب ، افرادی که مشکلات گوارشی دارند از لاکتاز در ترکیب با لاکتوز استفاده می کنند. در نتیجه ، آنها دیگر مشکلات گوارشی نخواهند داشت. در حال حاضر بسیاری از فروشگاه های بدون لاکتوز در فروشگاه ها موجود است. البته فراموش نکنید که خودتان می توانید عصاره لاکتاز را به شیر اضافه کنید. اما شیرهای بدون لاکتوز بافت صافی دارند و عصاره لاکتاز به زیر دندان شما نمی آید.

بنابراین ، دوستان عزیز ، آیا شما نیز از عدم تحمل لاکتوز رنج می برید؟ برای حل مشکل خود چه روشی را انتخاب کردید؟ آیا لاکتوز مصرف نمی کنید؟ نظرات خود را با ما و سایر همراهان به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که منتظر نظرات شما دوستان عزیز هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید