علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها و بارها خوانده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید به همان اندازه طبیعی باشد.

افزایش کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به چربی خون می شود. آنچه باعث افزایش چربی خون می شود و شما باید از خوردن بیش از حد آنها خودداری کنید ، غذاهای سریع ، غذاهای چرب و سرخ شده است: ناسالم.

اگر چربی خون دارید ، ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی نیز باشید. در این مقاله ما می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و همه چیزهایی که باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چربی خون بالا انواع چربی خون

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد که عبارتند از:

  • کلسترول:

  • تری گلیسیرید

تری گلیسیرید

تفریح ​​او چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که از طریق غذاهای پرکالری و ناسالم وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذای ناسالم وارد بدن می شود ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در پاسخ باید بگویم نه. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی از سلول ها مورد نیاز است. اما همچنین دارای ارزش است که اگر بیش از حد ناسالم باشد.

چه چیزی باعث ایجاد تری گلیسیرید در بدن می شود؟

اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی هستند که باعث افزایش تری گلیسیرید خون می شوند.

افرادی که کم تحرک یا کم تحرک هستند ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

Sm و مصرف الکل این چربی را در بدن افزایش می دهد.

رژیم های غنی از کربوهیدرات باعث افزایش تری گلیسیرید می شوند.

انسان دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول:

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود اما سلول را از طریق لیپوپروتئین ها دفع می کند (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و چربی هایی هستند که چربی را در خون حمل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد.

لیپوپروتئین LDL با چگالی پایین

لیپوپروتئین های HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود.

کلسترول ، که توسط بدن تولید می شود. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

برخی از غذاها باعث کلسترول در بدن می شوند. خوردن گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین میزان کلسترول را دارد.

پتانسیل افزایش چربی خون با کلسترول بالا

نقش کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی از چربی خون بالا صحبت می کنیم ، قطعاً به کلسترول خون فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. از آنجا که کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی خود به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای بدن برای ساخت ، نگهداری و نگهداری برخی سلول ها و همچنین هورمون های خاصی مانند تولید ویتامین D و جذب ویتامین های محلول در چربی مورد نیاز است.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد به برخی از چربی های خون ما و سایر مواد و چسبیده به دیواره عروق متصل می شود ، که باعث انسداد عروق می شود.

کلسترول بد جریان خون فرد را کاهش داده و باعث بیماری قلبی می شود. بنابراین ، بسیاری از مردم از حمله قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL بالاترین گلیسیرید را در بدن دارد. این ذرات باعث افزایش ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با رشد آنها ، ذرات کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر VLDL بالا دارید ، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید و همین الان درمان را شروع کنید. از آنجا که VLDL سرشار از تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL که همان لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، بخاطر کلسترول خوبش معروف است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول مضر را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

مقدار طبیعی چربی خون

سوال اساسی برای بسیاری این است که مقدار طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر است. مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

علاوه بر این ، مقدار مناسب کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا چربی خون طبیعی داشته باشد. در غیر این صورت ، اگر کم یا بسیار زیاد است ، باید با یک متخصص مشورت کنید.

آزمایش خون بالا چربی خون بالا

علائم چربی خون در پاسخ به آزمایشات انجام شده توسط شما

با یک آزمایش خون ساده ، می توانید میزان چربی خون در بدن خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید قرار دارد اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش ، 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، به غیر از نوشیدن آب ، هیچ چیز دیگری ننوشید.

لیپیدهای خون در واحد به صورت میلی مول بیان می شوند:

• کلسترول تام زیر 5 میلی مول در لیتر است.

• سطح LDL زیر 3 مول / لیتر.

سطح HDL بالاتر از 1 میلی مول در لیتر است.

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول در لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش شما نشان داد که میزان کلسترول شما بیشتر از L.5 / mmol است: سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین را برای کاهش کلسترول خود مصرف کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر آزمایش خون شما mg / dL 240 را نشان دهد ، شما فردی هستید که چربی خون بالایی دارد. بنابراین باید سعی کنید چربی خون خود را به حالت عادی برگردانید. زیرا در غیر این صورت شما می توانید از بیماری های قلبی عروقی ، حتی حمله قلبی ، سکته مغزی رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند ، سنگینی ، خستگی یا کبودی را تجربه می کنند.

• اگر چربی خون شما بالا باشد ، ممکن است خواب آلودگی مداوم را تجربه کنید.

• این افراد سوزش و گرما را در کف پا تجربه می کنند.

• درد در کف پا.

این افراد دچار سردرد و سنگینی می شوند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• افراد دارای: وجود فشار خون بالا سرگیجه و زنگ در گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد بعد از خوردن غذاهای چرب دچار ضربان قلب می شوند. اگر این علائم را دارید ، با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد. هر آنچه باید درباره کبد چرب بدانید

ارتباط چربی خون همراه با بیماری

اگر چربی خون شما بالا است ، مستعد بیماری قلبی خواهید بود ، زیرا وقتی کلسترول خون افزایش می یابد ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد و منجر به باریک شدن می شود ، که منجر به کاهش خون رسانی به بدن و در نتیجه ، قلب. خون غنی از اکسیژن ندارد.

به همین دلیل است که فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

همچنین ، هنگامی که خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به درستی عمل کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین منجر به بیماری های زیر می شود:

• کم کاری تیروئید
• بیماریهای کبد و کلیه
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• es stall
• برخی از عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

رژیم غذایی یک رژیم غذایی برای افرادی است که چربی خون بالایی دارند

افراد دارای چربی خون بالا باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای خورشتی ، آب پز یا کبابی به جای غذاهای سرخ شده برای کاهش آن استفاده کنند. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، پفک ، چربی جامد ، بستنی ، شیرینی ، غذاهای شیرین اجتناب کنند یا در صورت مصرف زیاد غذا بخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و از گوشت سفید به جای مثلاً بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. پروتئین هایی مانند غلات کامل و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید.

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید