علائم کمبود ویتامین B12


ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است. این ویتامین در تولید گلبول های قرمز خون ، DNA و عملکرد سیستم عصبی نقش دارد. ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای حیوانی از جمله گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود. متأسفانه کمبود B12 به ویژه در افراد مسن شایع است. اگر از این منابع به اندازه کافی در رژیم غذایی خود استفاده نکنید ، احتمال سوء تغذیه وجود دارد.

علائم کمبود ویتامین B12

پوست کم رنگ یا زرد

افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند اغلب رنگ پریده یا پوست و چشم آنها زرد است. زیرا کمبود B12 مشکلاتی در تولید گلبول های قرمز ایجاد می کند. ویتامین B12 نقش کلیدی در تولید DNA مورد نیاز برای ساخت گلبول های قرمز خون ایفا می کند. بدون آن ، سلول ها نمی توانند تقسیم شوند. این وضعیت باعث کم خونی مگالوبلاستیک می شود که در آن گلبول های قرمز بسیار بزرگتر از مغز استخوان شده و وارد جریان خون می شوند. در نتیجه ، مقدار کمی گلبول قرمز در خون گردش می کند و پوست رنگ پریده به نظر می رسد. شکنندگی گلبول های قرمز باعث تجزیه بسیاری از آنها می شود و بیلی روبین را افزایش می دهد. بیلی روبین هنگامی که سلولهای خونی قدیمی از بین می روند توسط کبد تولید می شود. سطوح بالای بیلی روبین باعث زردی پوست و چشم می شود.

ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از علائم شایع کمبود ویتامین B12 است. این به این دلیل است که بدن ویتامین B12 کافی برای ساخت گلبول های قرمز خون که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند ، ندارد. در افراد مسن ، این نوع کم خونی اغلب در اثر یک بیماری خود ایمنی ایجاد می شود که به آن کم خونی بدخیم معروف است. افراد مبتلا به این کم خونی پروتئین کافی تولید نمی کنند که به آن فاکتور درون زا می گویند. فاکتور داخلی برای جلوگیری از کمبود B12 ضروری است ، زیرا در روده به ویتامین B12 متصل می شود و به جذب آن کمک می کند.

احساس سوزن

یکی از عوارض عمده کمبود طولانی مدت B12 آسیب عصبی است. ویتامین B12 نقش مهمی در متابولیسم چربی های میلین ایفا می کند. میلین اعصاب را به عنوان نوعی محافظ احاطه کرده است. بدون B12 ، سیستم عصبی نمی تواند به درستی عمل کند. یکی از شایع ترین علائم سوزن سوزن شدن دست و پا است. جالب اینجاست که علائم عصبی مرتبط با کمبود B12 معمولاً با کم خونی همراه است.

ویتامین B12

تغییر حرکت

در صورت عدم درمان ، آسیب به سیستم عصبی ناشی از کمبود B12 می تواند منجر به تغییرات راه رفتن شود. حتی می تواند بر بدن و تعادل و هماهنگی تأثیر بگذارد و فرد را بیشتر در معرض زمین خوردن قرار دهد. این علامت بیشتر در کمبود تشخیص B12 در افراد مسن شایع است ، زیرا افراد بالای 60 سال بیشتر مستعد کمبود B12 هستند. با این حال ، پیشگیری یا درمان کمبود می تواند تحرک را بهبود بخشد. همچنین در جوانان بسیار فقیر دیده می شود.

گلوکوسیت ها و زخم های دهان

گلوسیت اصطلاحی است که برای توصیف زبان ملتهب به کار می رود. در مورد گلوسیت ، رنگ زبان و تخمک تغییر می کند ، دردناک ، قرمز و متورم می شود. این التهاب همچنین می تواند زبان را صاف کند زیرا همه تاول های کوچک روی زبان از بین می روند. گلوسیت علاوه بر دردناک بودن ، می تواند نحوه غذا خوردن و صحبت کردن را نیز تغییر دهد. مطالعات نشان داده است که زبان متورم و ملتهب می تواند نشانه اولیه کمبود ویتامین B12 باشد. علاوه بر این ، برخی از افراد مبتلا به کمبود B12 ممکن است علائم دیگری از زخم های دهان مانند زخم دهان ، سوزش و خارش در دهان را تجربه کنند.

تنگی نفس و سرگیجه

اگر به دلیل کمبود B12 کم خونی دارید ، ممکن است دچار تنگی نفس و سرگیجه شوید. زیرا بدن فاقد گلبول های قرمز برای رساندن اکسیژن کافی به سلول های بدن است.

اختلال بینایی

یکی از علائم کمبود ویتامین B12 تاری دید یا اختلال بینایی است. هنگامی رخ می دهد که کمبود B12 درمان نشده منجر به آسیب سیستم عصبی و عصب بینایی شود. این آسیب می تواند سیگنال عصبی را که از چشم به مغز منتقل می شود مختل کرده و بینایی را مختل کند. این وضعیت به عنوان نوروپاتی بینایی شناخته می شود.

نوسانات خلقی

کمبود ویتامین B12 با اختلالات خلقی مانند افسردگی و ضعف همراه است. سطوح بالای کمبود هموسیستئین B12 می تواند به بافت مغز آسیب برساند ، سیگنال های مغزی را مختل کرده و منجر به تغییرات خلقی شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که درمان کمکی ممکن است علائم را در برخی از افراد مبتلا به کمبود ویتامین B12 معکوس کند.

بیایید با کپسول Health Brest Complex B آشنا شویم

افرادی که در معرض کمبود ویتامین B12 هستند

مسن:
افرادی که روده آنها با جراحی برداشته شده است.
افرادی که از متفورمین برای دیابت استفاده می کنند.
گیاهخواران
کسانی که داروهای ضد اسید مصرف می کنند
متأسفانه علائم کمبود ویتامین B12 می تواند سالها بعد ظاهر شود و تشخیص را پیچیده کند. گاهی اوقات کمبود B12 را می توان با کمبود اسید فولیک اشتباه گرفت ، زیرا کمبود B12 سطح اسید فولیک را کاهش می دهد. کمبود ویتامین B12 به دلیل کمبود اسید فولیک ممکن است پنهان باشد ، مشکل اصلی آشکار نیست.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید