علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان


علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی برای هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان استدلال کرد که این عارضه برای افراد مسن است. اما بسیاری از افرادی که آن را دریافت می کنند یا در دیگران مشاهده می کنند نمی دانند چرا.

شاید آنچه شما را به این مقاله می رساند ، تمایل به اطلاع از علت درمان آن باشد. در این مقاله ، ما قصد داریم توجه ویژه ای به این عارضه داشته باشیم ، از شروع درمان این بیماری ، اطلاعات جامعی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک از دست دادن هوشیاری موقتی است که معمولاً با جریان خون ناکافی در مغز همراه است ، که به آن بیهوشی یا “از دست دادن” نیز گفته می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نمی کند. این فرایند می تواند علامتی از یک بیماری خوش خیم یا زمینه ای باشد.

علل سنکوپ

چه چیزی باعث سنکوپ می شود؟

سنکوپ یک علامت است که به دلایل مختلف می تواند زندگی را تهدید کند. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، می تواند باعث سنکوپ شود.

همچنین می توان علت بیماری زمینه ای سنکوپ را تعیین کرد. با این حال ، برخی از بیماری های قلبی جدی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ عصبی (NMS) شایع ترین نوع غش است که علت شایع مراجعه به اورژانس است. این سنکوپ رفلکس ، نوروکاردیوژنیک ، وازوواگال (VVS) یا “وازودرسور” نامیده می شود ، خوش خیم است و بندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان شایع است ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که بخشی از سیستم عصبی که فشار خون را تنظیم می کند ضربان قلب به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً در حالت ایستاده ظاهر می شود ، که اغلب قبل از آن احساس گرما ، تهوع ، سبکی سر ، دید تونل یا “تاریکی” ایجاد می شود. خوابیدن فرد جریان خون و هوشیاری را بازیابی می کند ، به تشنج پایان می دهد.

سنکوپ موقعیتی که نوعی NMS است ، با عملکردهای جسمی خاصی مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خندیدن یا بلعیدن همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث سنکوپ شوند ، که همچنین می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ اختلال جدی را نشان می دهند.

کسانی که آن را از طریق ورزش تجربه می کنند.

کسانی که آن را با حمله قلبی یا ضربان نامنظم قلب تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی سنکوپ مضاعف یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ قلبی

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر تعدادی از بیماری های قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلبی هستند اما بیماری پزشکی جدی ندارند ، می توانند به صورت سرپایی درمان شوند ، اما در صورت وجود بیماری جدی پزشکی ، ارزیابی اضافی بیمار نیاز است. شرایطی که ممکن است نیاز به ارزیابی و درمان بیمارستان داشته باشد شامل موارد مختلف آریتمی قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده ناهنجاری های قلبی باشد ، ممکن است نیاز به یک مانیتور قلب سرپایی یا سرپایی باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماری های قلبی جدی می توانند سنکوپ را در افراد مسن تشدید کنند ، این افزایش بعد از 70 سالگی به شدت افزایش می یابد.

علائم هشدار دهنده و علائم

نواحی سینوکاپیال اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• کراوات زبانی

نبض ضعیف

• تغییر دمای بدن که باعث قرمزی یا سرماخوردگی ناگهانی می شود.

ناگهان تعریق ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا گشادی مردمک چشم

• Fe می رود ، گویی صداها ناگهان خیلی دور می شوند.

سرگیجه ، ضعف بدن یا احساس گویی وزن سر و بدن نیست.

• بیحس

• سرگیجه

• احساس سرگیجه یا حرکت در اتاق

• ضربان قلب سریع

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    سنکوپ قلب در جوانی

سنکوپ جوانان و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. جوانانی که بیماری قلبی ندارند اما سنکوپ را در حالت ایستاده تجربه کرده اند یا استرس یا محرک های موقعیتی خاصی دارند ، کمتر احتمال دارد سنکوپ قلبی را تجربه کنند.

سنکوپ قلبی برای افراد زیر 60 سال بیشتر در معرض خطر است. مردان؛ وجود بیماری قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ غش در محل کار غش در خواب معاینه غیرعادی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی شرایط ارثی.

    سنکوپ قلب در جوانی

آیا برای سنکوپ باید به پزشک مراجعه کنم؟

غش کردن معمولاً نشانه یک بیماری جدی نیست ، اما اگر بیهوش هستید ، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• بیش از یک بار بیهوش شده اید.
به هوش آمدن بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• هنگام غش کردن ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما تپنده یا نامنظم است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

معاینه فیزیکی در پزشک می تواند علت سنکوپ را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• تست بارداری ، در صورت امکان بارداری
• الکتروکاردیوگرافی (ECG) برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب خود بررسی کنید تا ضربان نامنظم قلب بررسی شود
• تست میز شیب دار برای تجزیه و تحلیل نحوه واکنش قلب و فشار خون به تفاوت در تناسب اندام
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست کند که شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• گفتن آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از دارو ، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است حادثه را با جزئیات به خاطر بسپارید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس را که ممکن است در آن دخیل باشند شناسایی کند.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت سنکوپ و ارزیابی و نتایج آزمایش دارد. هدف از درمان جلوگیری از دوره های سنکوپ است.

گزینه های درمانی عبارتند از:

• مصرف دارو یا ایجاد تغییر در داروهای قبلی.
• برای بهبود گردش خون از لباس کمکی یا جوراب فشاری استفاده کنید.
تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، مقدار پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید آیا از کافئین و الکل اجتناب می کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از بالش اضافی یا آسانسور در زیر پای تخت انجام دهید.
از شرایط یا “تحریک کننده” هایی که باعث سنکوپ می شوند خودداری کنید یا تغییر دهید.
• آموزش بیومارکر برای پایش سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت ایمپالس برای حفظ ضربان قلب منظم (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). دفیبریلاتور قلب قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم و سریع را تصحیح می کند: ریتم غیر طبیعی (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است).

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. افراد مبتلا به سنکوپ باید یک ارزیابی اولیه توسط پزشک خود شامل معاینه کامل فیزیکی ، سابقه و اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب داشته باشند.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس است و ارزان است: می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (به عنوان مثال ، ریتم غیرطبیعی قلب) ارائه دهد. آزمایش های دیگر ، مانند تست های استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرافی ، ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی مورد نیاز باشد.

3. نوار قلب نیز برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به بیماری مادرزادی قلب ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی مورد نیاز باشد.

4- اگر ارزیابی اولیه مشخص نباشد ، “تست شیب” برای بیماران مفید است. فشار خون و ضربان قلب هنگامی که روی تخته دراز می کشید و تخته را خم می کنید اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً به دلیل افت سریع فشار خون و ضربان قلب ضعیف می شوند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و فاقد شرایط پزشکی جدی معمولاً به صورت سرپایی قابل کنترل هستند. یک رویکرد جامع برای کار با متخصص سالمندان ممکن است برای افراد مسن مفید باشد.

6. برای افرادی که کم آب هستند ، افزایش مصرف نمک و مایعات ممکن است در جلوگیری از سنکوپ مفید باشد. این توصیه و همچنین حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها ، برای افرادی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

7. مصرف بیشتر نمک و ممکن است برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج برای افراد مبتلا به NMS نامشخص است. سایر تغییرات در شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز می تواند برای کودکان مفید باشد.

آینده سینکوپ

برخی از مطالعات نشان داده است که کیفیت زندگی بزرگسالان و دوره تناوبی کودکان بیمار کاهش می یابد ، اما مطالعات بهتری مورد نیاز است که شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و توانایی های عملکردی می شود. علاوه بر این ، مطالعات بیشتر شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل ، فرصت های عملکردی و همچنین نتایج احتمالی ، درک بهتر علائم سنکوپ ، علل و بیماریهای مختلف مرتبط است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص علت سنکوپ و درمان آن به مشاوره متخصص نیاز دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند به شما کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر ، که بر بیماری های قلبی عروقی تمرکز دارد: دیابت ، می تواند یکی از بهترین مراکز برای تشخیص و درمان این نوع بیماری باشد. اگر چنین بیماری هایی دارید ، می توانید با این مرکز تماس بگیرید و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org:
https://my.clevelandclinic.org:
https://www.healthline.com:

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید.

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید