“عملیات ویژه” روسیه در اوکراین. روز ۷۷ – ساحل خبر


روسیه می گوید ارتش اوکراین در خارکف “تحریک” انجام داده است

خبرگزاری دولتی ریا گزارش داد، رئیس مرکز کنترل دفاع ملی روسیه اعلام کرد که سربازان اوکراینی با شلیک به شش خودروی غیرنظامی اقدام به “تحریک آمیز” در خارکف کرده اند.

«طبق اطلاعات موثق موجود، رژیم کیف در منطقه خارکف اقدام خونین دیگری را مطابق با سناریوی بوچا انجام داد. سرهنگ میخائیل میزینتسف گفت: در بخش جاده بین شهرک‌های استاری و نووی سالتوف، سربازان نیروهای مسلح اوکراین به شش خودروی غیرنظامی با پرچم‌های سفید نصب شده روی آنها شلیک کردند.

میزینتسف همچنین اظهار داشت که نیروهای اوکراینی مستقر در خانه‌های شخصی در بلایا کرینیتسا در منطقه خرسون، به چندین سرباز روسی حمله کردند تا آنها به آتش پاسخ دهند. میزینتسف افزود: به این ترتیب ارتش اوکراین از خانه های مسکونی به عنوان سپر انسانی استفاده کرد.

فرماندار خارکف پیشتر از تشدید گلوله باران روسیه در این منطقه خبر داده بود.


اوکراین می گوید روسیه سومی و چرنیهف را گلوله باران کرد

سرویس مرزی دولتی اوکراین اعلام کرد که نیروهای روسیه شامگاه سه شنبه مناطق مرزی سومی و چرنیهیو را گلوله باران کردند.

طرح های دشمن دو بار موشک های هدایت نشده را به سمت مناطق مرزی منطقه سومی پرتاب کرد. این سرویس در تلگرام نوشت: آنها همچنین از روستای نوویه یورکوویچی روسیه از خمپاره به قلمرو چرنیهف شلیک کردند.


وزیر خارجه اوکراین می‌گوید سلاح‌های غربی خیلی دیر وارد شدند

وزیر خارجه اوکراین از بی میلی غرب برای ارسال تسلیحات به کیف در اوایل درگیری ابراز تاسف کرد و گفت که ممکن است جان هزاران نفر نجات یافته باشد.

اگر از همان ابتدا همه سلاح‌هایی را که باید دریافت کنیم شنیده می‌شد، اگر مجبور نبودیم ساعت‌ها و روزها را برای شرکای خود در اروپا و ایالات متحده توضیح دهیم که چرا ما به طور خاص به این سلاح نیاز داریم و نه سلاح دیگری. دیمیترو کولبا در مصاحبه با پولیتیکو گفت، ما تا به حال همه این سلاح ها را دریافت کرده بودیم.

وی افزود که ایالات متحده هفته ها به بررسی انبارهای تسلیحات قدیمی شوروی در سراسر جهان پرداخته است که می تواند به اوکراین بفرستد و سپس متوجه شد که این تسلیحات تقریباً خالی است قبل از اینکه تصمیم به ارسال سلاح های غربی بگیرد.

کوله با اظهار داشت که نقطه عطف نشست در پایگاه هوایی رامشتاین آلمان بود، زمانی که لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده و ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک، متحدان اروپایی را متقاعد کردند که اوکراین را از تسلیحات شوروی به ناتو منتقل کنند.


کانادا ۲.۵ میلیون دلار به سازمان ملل برای تحقیق در مورد نقض حقوق بشر در اوکراین می دهد

کانادا اعلام کرد که ۲.۵ میلیون دلار به سازمان ملل برای گزارش نقض حقوق بشر در اوکراین داده است.

دفتر امور جهانی کانادا در توئیتی اعلام کرد: «این نظارت به آینده اوکراین و تلاش‌های بین‌المللی برای پاسخ‌گویی به نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه کمک خواهد کرد».

این بودجه بخشی از بسته ۱۰ میلیون دلاری است که کانادا متعهد شده است از حقوق بشر، جامعه مدنی و مین زدایی در اوکراین حمایت کند، که شامل ۱.۵ میلیون دلار برای صندوق صلح و کمک های بشردوستانه زنان سازمان ملل است.


کنگره بسته کمکی ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا بسته کمکی ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرده است که این لایحه با اختلاف ۳۶۸ در مقابل ۵۷ به تصویب رسیده است. این بسته توسط هر دموکرات رای دهنده و تقریباً سه نفر از چهار جمهوری خواه مورد حمایت قرار گرفت.

بودجه جدید ۷ میلیارد دلار بیشتر از درخواست ۳۳ میلیارد دلاری بایدن از دو هفته پیش است. این امر به اوکراین کمک نظامی و اقتصادی می کند، به متحدان منطقه ای کمک می کند، تسلیحاتی را که پنتاگون به خارج از کشور ارسال کرده است تکمیل می کند و ۵ میلیارد دلار برای رفع کمبود جهانی مواد غذایی ناشی از فلج شدن تولید معمولی قوی بسیاری از محصولات اوکراین در اثر جنگ فراهم می کند.

قانون جدید حمایت آمریکا از اوکراین را به نزدیک به ۵۴ میلیارد دلار می رساند، از جمله حمایت ۱۳.۶ میلیارد دلاری که کنگره در ماه مارس تصویب کرد.

به نظر می رسد مجلس سنا این قانون را تأیید کند، اما مشخص نیست که چه زمانی عمل خواهد کرد و برخی تغییرات ممکن است.


تشدید حملات روسیه به خارکف: فرماندار

فرماندار منطقه خارکف اعلام کرد که شدت گلوله باران روسیه به ویژه در مناطق مسکونی روز سه شنبه افزایش یافته است.

«امروز شش زخمی وجود دارد. در مناطق Lozovsky و Izyum، دو نفر دیگر آسیب دیده اند. در منطقه کوپیانسک متاسفانه یک نفر جان باخت. اولگ سینگوبوف در تلگرام گفت: در خارکف دو نفر با جراحات در بیمارستان بستری شدند

وی به ساکنان این شهر هشدار داد که حتی الامکان در پناهگاه ها بمانند و حتی در صورت نبود زنگ خطر از خانه خارج نشوند.

برای بازگشت به شهرک های آزاد شده عجله نکنید. و کسانی که آنجا هستند، از مکان هایی که هنوز مواد آتش نشانی بررسی نشده است، بازدید نکنند. دشمن حیله گر است و هر کاری انجام می دهد تا به هر چه بیشتر غیرنظامیان اوکراینی آسیب برساند.


روسیه: گزارش حملات سایبری مسکو به اوکراین “پوچ” است

خبرگزاری دولتی تاس گزارش داد سفارت روسیه در ایالات متحده اظهارات وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر دست داشتن مسکو در حملات سایبری به زیرساخت های حیاتی اوکراین را “پوچ” خوانده است.

ما به بیانیه وزارت امور خارجه درباره دخالت ادعایی روسیه در حملات سایبری به زیرساخت های حیاتی اوکراین توجه کردیم. چنین اظهاراتی پوچ و با وضعیت واقعی امور خارج است. کشور ما هرگز درگیر تهاجم سایبری نبوده است. در بیانیه سفارت آمده است که این در تضاد با موضع اصولی روسیه است.

دیپلمات‌ها همچنین گفته‌اند که روسیه «آماده گفتگوی برابر، حرفه‌ای و غیرسیاسی با ایالات متحده در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات موضوعی امنیت اطلاعات است».


اوکراین نیروهای روسی را در یک حمله متقابل در نزدیکی خارکف عقب راند

اوکراین مدعی است که نیروهایش روستاها را از نیروهای روسی در شمال و شمال شرق خارکف بازپس گرفته اند و به یک ضد حمله که می تواند نشان دهنده تغییر در شتاب جنگ باشد و پیشروی اصلی روسیه را به خطر بیندازد، فشار آورده است.

تتیانا آپاتچنکو، یک افسر مطبوعاتی با نیروی اصلی اوکراینی در این منطقه، گفت که نیروهای اوکراینی در روزهای اخیر شهرک های چرکاسکی تیشکی، روسکی تیشکی، بورشچوا و اسلوبوژانسکه، در شمال دومین شهر بزرگ اوکراین را بازپس گرفتند.

یوری ساکس، مشاور وزارت دفاع اضافه کرد که موفقیت‌های اوکراین نیروهای روسی را از محدوده خارکف واقع در شمال شرقی خارج می‌کند، جایی که از زمان شروع جنگ همواره زیر بمباران بوده است.


شهردار ماریوپل خواستار آتش بس در کارخانه فولاد شد

شهردار ماریوپل گفته است که به آتش بس در کارخانه فولاد آزوفستال نیاز است تا بررسی شود که هیچ غیرنظامی در داخل آن محبوس نشده است.

«امروز ما باید این را درک کنیم که فقط در صورت اجرای پایدار آتش بس وجود داشته باشد [will] ما و جنگجویان شجاعمان (سربازان اوکراینی در آزوفستال) می‌توانیم پاسخ این سؤالات را پیدا کنیم.»

مقامات اوکراینی اعلام کردند که حدود ۱۰۰ غیرنظامی در این کارخانه گیر افتاده اند، علیرغم گزارش های قبلی مبنی بر تخلیه همه آنها.


اوکراین: اگر روسیه مسیر خود را تغییر ندهد، جریان گاز به اروپا ممکن است یک سوم کاهش یابد

یوری ویترنکو، رئیس شرکت دولتی نفت گاز گفت: جریان گاز از طریق اوکراین به اروپا ممکن است یک سوم کاهش یابد، مگر اینکه روسیه پس از اعلام اینکه کیف اعلام کرد جریان گاز طبیعی از طریق یک نقطه ترانزیت را متوقف می کند، از مسیر دیگری استفاده کند.

GTSOU، که سیستم گاز اوکراین را اداره می‌کند، پیشتر اعلام کرد که از روز چهارشنبه جریان‌های عبوری از مسیر سوخرانیوکا را متوقف می‌کند و «فورس ماژور» را اعلام می‌کند، ماده‌ای که وقتی یک کسب‌وکار تحت تأثیر چیزی خارج از کنترل آن قرار می‌گیرد، به کار می‌رود.


اوکراین می گوید روسیه گاز ترانزیت را به مناطق جدایی طلب ارسال می کند

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس اپراتور سیستم گاز اوکراین اعلام کرد که نیروهای اشغالگر روسیه ترانزیت گاز از طریق اوکراین و ارسال آن به دو منطقه جدایی طلب تحت حمایت روسیه در شرق این کشور را آغاز کرده اند.

سرگی ماکوگون، مدیرعامل این اپراتور، پس از اینکه اوکراین اعلام کرد جریان گاز را از طریق یک نقطه ترانزیتی که تقریبا یک سوم سوخت لوله‌شده از روسیه به اروپا را از طریق اوکراین تحویل می‌دهد، متوقف می‌کند، بدون استناد به شواهد این اظهار نظر را بیان کرد.


روسیه می گوید تلاش های اوکراین برای بازپس گیری جزیره مار شکست خورده است

روسیه می گوید تلاش های اوکراین برای بازپس گیری جزیره مار در دریای سیاه را دفع کرده است.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای روسی خسارات سنگینی به اوکراین از لحاظ افراد، شناورها و هواپیماها وارد کرده اند.

اولکسی آرستویچ، مشاور رئیس جمهور اوکراین، پیشتر اعلام کرد که اوکراین در تلاش برای بازپس گیری جزیره نیست.


زلنسکی خواستار تحویل بیشتر تسلیحات است

رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی به قانونگذاران مالتی گفته است که علیرغم درخواست ها، اوکراین مقدار تسلیحاتی را دریافت کرده است که برای رفع انسداد محاصره ماریوپل و آزادسازی شهر نیاز دارد.

زلنسکی گفت که متهمان «به مقاومت خود در کارخانه آزوستال ادامه می دهند. ما از همه ابزار دیپلماتیک ممکن برای نجات آنها استفاده می کنیم، اما روسیه هیچ یک از گزینه های پیشنهادی را اجازه نمی دهد. ما از شرکای خود خواسته ایم که برای رفع انسداد ماریوپل و نجات غیرنظامیان و پرسنل نظامی، سلاح تهیه کنند.

اما وی خاطرنشان کرد که میزان تسلیحات مورد نیاز تامین نشده است.

زلنسکی افزود: شهرها و شهرک‌های اوکراین در طول تهاجم دو ماه و نیم اخیر مورد اصابت ۲۲۵۰ موشک قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: بمباران نه در روز و نه شب متوقف نمی شود.


گازپروم روسیه می گوید پیشنهاد اوکراین برای تغییر جریان گاز به نقطه ورودی جدید غیرممکن است

غول انرژی روسیه گازپروم اعلام کرده است که از نظر فنی امکان تغییر انتقال گاز به اوکراین به یک نقطه ورودی جدید وجود ندارد، همانطور که اپراتور سیستم گاز اوکراین GTSOU پیشنهاد کرده بود.

GTSOU قبلاً گفته بود که در انتقال گاز روسیه از طریق نقطه ورودی سوخرانیوکا، با توقف جریان در ۱۱ مه، فورس ماژور را اعلام خواهد کرد و پیشنهاد انتقال ظرفیت به مکان دیگری به نام Sudzha را ارائه کرد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر