عواملی که خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهند


ارسال شده در 27 سپتامبر 2021

فشار خون یکی از خطرناک ترین بیماری ها است. افراد مبتلا به این بیماری در معرض خطر هستند ؛ آنها باید شیوه زندگی و رژیم غذایی خود را بر این اساس تغییر دهند. در مجله پزشکی اپل ما علل و دلایل فشار خون بالا را بررسی خواهیم کرد.

چه چیزی منجر به فشار خون بالا میشود؟

فشار خون بالا می تواند دلایل زیادی داشته باشد. این می تواند ناشی از ژنتیک ، عادات غذایی ناسالم ، سیگار کشیدن یا شیوه زندگی ناسالم باشد. به طور کلی ، علل فشار خون بالا را می توان به دو دسته غیر قابل کنترل و قابل کنترل تقسیم کرد. در مورد این که چه چیزی باعث فشار خون بالا می شود ، باید علل قابل کنترل و غیرقابل کنترل را مطالعه کرد.

عوامل غیرقابل کنترل فشار خون را افزایش می دهند

سن

پیری باعث سخت شدن عروق می شود کاهش عملکرد کلیه که هر دو فشار خون را بالا می برند. بیش از 65 درصد آمریکایی های بالای 60 سال دارای فشار خون بالا هستند. لازم به ذکر است که متأسفانه افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان سن شروع فشار خون را کاهش داده است. بروز فشار خون میانسال در جوانان نیز افزایش یافته است.

جنسیت:

مردان زیر 55 سال بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند ، اما پس از این سن ، زنان بیشتر از مردان به فشار خون بالا مبتلا می شوند.

ژنتیک

افرادی که از بستگان درجه یک مبتلا به فشار خون بالا هستند بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون هستند. این امر با تحقیقات ژنتیکی ثابت شده است. این افراد به دلیل عملکردهای متفاوت سیستم تنظیمی کلیه نسبت به سایر افراد به نمک های سدیم حساسیت بیشتری دارند که این امر خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد.

علل فشار خون بالا

علت فشار خون بالا در دوران قاعدگی

مطالعات روی زنان نشان داده است که فشار خون زنان در دوران قاعدگی افزایش می یابد. البته در بیشتر موارد ، پس از یک دوره ، فشار خون فرد ثابت شده و به حالت عادی برمی گردد. مطالعات نشان می دهد که فشار خون بالا در دوران قاعدگی ناشی از سطح بالای پروژسترون در زنان است.

همچنین بخوانید: فشار خون بالا راههای درمان آن را بیان می کند

علل فشار خون ثانویه

فشار خون ثانویه زمانی رخ می دهد که فرد در نتیجه بیماری دیگری دچار فشار خون بالا شود. بیماری قلبی ، تنگی ، بیماری کلیوی و البته مشکلات تیروئید از علل ثانویه فشار خون بالا هستند.

عوامل کنترل فشار خون بالا

برخی از علل فشار خون بالا را می توان کنترل کرد. این بدان معناست که با کنترل برخی عادات غذایی و رفتاری ، می توانید خطر ابتلا به فشار خون بالا را کنترل کنید. برخی از این عوامل فشار خون قابل کنترل عبارتند از:

رژیم غذایی:

رژیم های پر نمک ، کم پتاسیم و کم پتاسیم از دیگر دلایل فشار خون بالا هستند. لازم به ذکر است که منبع اصلی سدیم اضافی در رژیم های غذایی امروزه غذاهای فرآوری شده و فست فودها هستند. برخلاف سدیم ، پتاسیم فشار خون را کاهش می دهد ، بنابراین در بسیاری از موارد توصیه می شود از رژیم های غنی از پتاسیم برای پیشگیری یا کنترل فشار خون بالا پیروی کنید.

فشار خون بالا بعد از غذا نیز ناشی از افزایش میزان سدیم در بدن است. سدیم به بدن کمک می کند تا مایعات را در خود نگه دارد ، که به نوبه خود فشار خون را افزایش می دهد. سطوح بالای سدیم در بدن شایع ترین علت فشار خون بالا بعد از غذا خوردن است.

علل فشار خون بالا

تمرینات و فعالیت بدنی

عدم فعالیت بدنی ، عدم ورزش باعث سفت شدن شریان ها ، فشار خون بالا می شود. این امر همچنین می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را از طریق افزایش وزن افزایش دهد.

Ob stall و اضافه وزن

وزن اضافی بار قلب و کلیه ها را افزایش می دهد و به آنها آسیب می رساند. از آنجا که این دو اندام نقش کلیدی در کنترل فشار خون دارند ، اختلال در عملکرد می تواند منجر به فشار خون بالا شود. افراد مبتلا به چاقی Ese معمولاً سطوح بالای کلسترول و تری گلیسیرید در خون خود دارند که منجر به سخت شدن عروق و فشار خون بالا می شود.

C علف و الکل

نیکوتین موجود در این گیاهان باعث تنگ شدن عروق ، افزایش ضربان قلب ، ضخیم شدن خون و در نهایت افزایش فشار خون می شود. Sm و همچنین باعث تولید مونوکسید کربن در خون می شود ، که میزان اکسیژن را در خون به میزان چشمگیری کاهش می دهد ، و قلب برای جبران این امر باید بار خود را افزایش دهد ، که به سیستم قلبی عروقی نیز آسیب می رساند. مصرف بیش از حد الکل همچنین می تواند فشار خون را بالا ببرد و بر سیستم عصبی مرکزی بدن تأثیر می گذارد ، که توانایی قلب را برای انقباض و گشاد شدن عروق خونی کنترل می کند.

همچنین بخوانید: بیماری پارکینسون چیست؟ مراحل آن چگونه است؟

بسیاری از افراد علل فشار خون بالا را در موارد زیر تجربه می کنند که در زیر به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

علت فشار خون بالا در جوانان

جوانان 20 تا 30 ساله معمولاً از سلامت جسمانی خوبی برخوردارند. دلایل زیادی برای افزایش فشار خون در جوانان وجود دارد. به عنوان مثال ، یکی از دلایل رشد بکارت در جوانان ، سطح بالای هورمون هیپرالدوسترونیسم است. این هورمون باعث افزایش سطح سدیم در بدن و افزایش فشار خون می شود. سایر علل فشار خون بالا در جوانان عبارتند از بیماری کلیوی و تنگ شدن عروق که می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

علت فشار خون بالا

علت فشار خون شریانی

دلیل اصلی افزایش ناگهانی فشار خون است. استرس منجر به تولید آدرنالین و کورتیزول و افزایش فشار خون می شود. بنابراین ، با کاهش سطح استرس می توانید علت اصلی فشار خون فوری را از بین ببرید.

عوامل دیگر:

علاوه بر این عوامل ، ابتلا به دیابت یک بیماری مضر کلیوی است. علاوه بر این ، مصرف برخی داروها ، مانند کمبود ایبوپروفن و ویتامین D ، ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

اخرین حرف

ترکیب هر یک از عوامل فوق با عوامل دیگر بیش از دو برابر خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می دهد. بنابراین ، همه عوامل تحت کنترل ما باید در نظر گرفته شوند.

my.clevelandclinic:

سلامتی

usafibroidcenters:

دیدگاهتان را بنویسید