عکس مامی تیل به عنوان ادای احترام به رهبران زن سیاه پوست – WebShow Tech


گوئن کار با شنیدن خطوط دیالوگ بازیگر، مامی تیل موبلی، مادر امت تیل، پسر ۱۴ ساله سیاه پوستی که لینچ در می سی سی پی در سال ۱۹۵۵، جنبش حقوق مدنی آمریکا را تحریک کرد، مستقیم روی صندلی خود نشست. او نشسته . . .

کار ماه گذشته در یک نمایش ویژه از Orion Pictures and United Artists که روز جمعه به عنوان اولین رمان جنایی تاریخی گسترده تا به امروز افتتاح شد، گفت: “وقتی این فیلم را تماشا کردم، تبدیل به دم مومیایی شدم.” عدالت خواهی سیار برای وطن.

کار، مادر اریک گارنر، مرد سیاهپوستی است که در سال ۲۰۱۴ توسط یک افسر پلیس نیویورک در جریان یک بن بست که با دستگیری به دلیل فروش غیرقانونی سیگار آغاز شد، خفه شد. آخرین لحظات ضبط شده او برای پخش، که میلیون ها بار در سراسر جهان مشاهده شد، نقطه عطف اولیه در جنبش Black Lives Matter بود. او از همشهریان خود خواست که گارنر را به عنوان یکی دیگر از قربانیان یک سیستم پلیسی ناعادلانه رد نکنند، بلکه او را مانند نامه تیل موبلی، عاملی برای اصلاحات بدانند.

کار می‌گوید: «به هر کسی می‌گویم، یک مادر بهتر از هر کس دیگری می‌تواند داستان یک کودک را تعریف کند. این چیزی است که او در آن فیلم گفته است.

با اکران «تیل»، استودیو و شرکت‌های سازنده فیلم در کمپینی برای قدردانی از زنان سیاه‌پوست و مادران سیاه‌پوست که میراث تیل‌موبیلی را ادامه می‌دهند و برای عدالت، برابری و برابری مبارزه می‌کنند، متحد شدند. از حقوق مدنی و سیاست گرفته تا تجارت و هنرهای نمایشی، این کمپین شامل رویدادها و اجراهایی در شهرهای منتخب در سراسر ایالات متحده است که به افتخار اقدامات شجاعانه زنان سیاهپوست که مشارکت‌هایشان در طول تاریخ نادیده گرفته شده، تاکید شده یا در حاشیه نوشته شده است. .

کودی الین اولیور، کارگردان و یکی از خالقان سریال Doku “عشق سیاه” شبکه اپرا وینفری، سخنران برجسته برنامه سه شنبه در لس آنجلس، همراه با شخصیت تلویزیونی و نویسنده ناتالی مانوئل لی، که مجری سریال یوتیوب بود، بود. من بودم. “حالا با ناتالی.” هر دو زن مادران کودکان سیاه پوست هستند و گفتند که داستان Telmobile نشان دهنده کار آنها در زمینه های مربوطه است.

الیور گفت: “من سعی می کنم هر روز با دردهای پدربزرگ و مادربزرگم، پدر و مادر و پدربزرگم زندگی کنم و راوی باشم که آگاهانه[سیاه پوستان]را به عنوان شوهر، پدر، مادر و همسر به تصویر می کشد.” من آنچه را که او (تیل موبلی) از سر گذرانده است، گذرانده‌ام، اما می‌دانم که هر یک از ما می‌توانیم، مخصوصاً به عنوان مادران سیاه‌پوست.»

در اواخر تابستان ۱۹۵۵، تیل موبلی امت را سوار قطاری از شیکاگو کرد تا عمو و عموزاده هایش را در زادگاهش می سی سی پی ملاقات کند. مانند بسیاری از مردان و زنان سیاه‌پوست امروزی که با فرزندان خود در مورد مسیریابی در ایستگاه‌های ترافیکی و دیگر برخوردها با افسران پلیس صحبت می‌کنند، Telmobile Emmett هشدار داد که در حال بازدید از مکانی است که ایمنی او بر توانایی او برای ساکت کردن طبیعت برتری دارد. این به طور ناسازگاری بستگی دارد. در مورد تخم مرغ

تیل موبلی در خاطرات خود با کریستوفر بنسون در سال ۲۰۰۳ درباره پسرش نوشت: “با اعتماد به نفس، مطمئن از آینده ای بی حد و حصر، او باید با هیبت به فضاهای باز دلتای می سی سی پی خیره شده باشد.” امت “کاملاً از مرزهایی که به محض پیاده شدن از قطار روی او بسته شده بود” بی اطلاع بود.

در ساعات اولیه ۲۸ اوت ۱۹۵۵، دو مرد سفیدپوست انتقام جو، امت را با اسلحه از خانه عمویش در می سی سی پی بردند. جنایت ادعایی امت؟ معاشقه با همسر یکی از آدم ربایانش.

سه روز بعد، یک ماهیگیر در رودخانه تالاچی بدن متورم نوجوان را کشف کرد – یکی از چشمانش بیرون آمده بود، یک گوشش را از دست داد و یک گلوله به سرش اصابت کرد. تا موبلی خواستار بازگرداندن جسد امت به شیکاگو برای تشییع جنازه عمومی با حضور ده ها هزار نفر شد. و در دادگاه می سی سی پی برای قتل او، که با تبرئه به پایان رسید، تیل موبلی به عنوان شاهد شجاعانه برای مقابله با تصویر تحریف شده پسرش که برای هیئت منصفه و ناظران محاکمه کشیده شده بود، ایستاد.

در طول فیلم، تیلموبلی به عنوان زنی پر از عهد در مورد فرستادن تنها فرزندش به مکانی پر از نفرت نژادی به تصویر کشیده می شود. اما عشق زیاد او به ملت بر درد و غم خود غلبه می کند، حداقل آنقدر که هدف و معنا پیدا کند. تیل موبلی، یک زن مذهبی، در مصاحبه ای با آسوشیتدپرس در سال ۱۹۹۵، ۴۰ سال پس از قتل پسرش، گفت که خداوند ملت را در یک مأموریت ویژه به زمین فرستاد تا ملت و جهان را بیدار کند.

دانیل دیدویلر که نقش تیل موبلی را در این فیلم بازی می‌کند، می‌گوید: «انسانیت، درخشش و فداکاری او به عنوان یک زن سیاه‌پوست به این نقش به‌عنوان یک چهره و امکان سوگوار افزایش یافت. همه ما گزارش دادیم.”

وظیفه انتشار داستان امت، گویی مادر تنها بود، تأثیرات فوری داشت. جنبش حقوق مدنی شتاب بیشتری گرفت. رزا پارکس، چهره حقوق مدنی که به دلیل امتناع از واگذاری صندلی خود به یک مسافر سفیدپوست در اتوبوسی جداگانه در مونتگومری، آلاباما، در دسامبر ۱۹۵۵ دستگیر شد، گفت که در آن روز از بی عدالتی امت انگیزه داشت. یک دهه پس از مرگ امت، مشارکت تل-موبلی در جنبش به تصویب قوانین مهم حقوق مدنی فدرال و حقوق رای کمک کرد.

تا موبلی در سال ۲۰۰۳، قبل از انتشار خاطراتش، بر اثر نارسایی قلبی در شیکاگو درگذشت. در مجموع، دفاع او از حقوق مدنی و بشر بیش از شش دهه را در بر می گیرد. در ماه مارس، پس از چندین تلاش ناموفق در کنگره بیش از ۱۲۰ سال برای جرم انگاری لینچ، رئیس جمهور جو بایدن قانون ضد لینچ امت تیل را امضا کرد.

مثال تیل موبلی از فداکاری و پشتکار همچنان الهام بخش زنان سیاهپوست مانند لی، میزبان یوتیوب است.

او به من گفت: “فکر می‌کنم پلی بین ترس و ایمان برای او وجود داشت و در این بین، او به شجاعت و قدرت و شفقت و رحمت پایبند بود.” “شما مرا محکوم کردید. او منتظر کسی نبود. او از آنچه در دستانش بود برای ساختن زندگی خود استفاده کرد.”

نس یوووت، مدیر عامل پروژه جورجیا جدید، یک سازمان مشارکت مدنی غیرحزبی که به افزایش مشارکت رای دهندگان در میان گرجستان هایی که از لحاظ تاریخی به حاشیه رانده شده اند، گفت: «تیل همیشه از زنان سیاه پوستی که از داستان تله موبایل الهام گرفته اند سپاسگزار بوده است.

آفت گفت: “این نامه ای عاشقانه به مادران سیاه پوست و نامه ای عاشقانه به زنان سیاه پوست است – تصدیق نحوه ظاهر ما در جامعه، در محل کار، برای دفاع از زندگی سیاه پوستان.” امیدوارم زنان سیاه‌پوست خود را در داستان ببینند و وقتی بیرون می‌رویم و با دنیا روبرو می‌شویم، فنجان‌های عشق کمی ریخته شود.»

___

روندا شافنر، گزارشگر آسوشیتدپرس در این مقاله مشارکت داشت.

___

آرون موریسون یکی از اعضای تیم نژاد و قومیت AP در شهر نیویورک است. او را در توییتر دنبال کنید: https://www.twitter.com/aaronlmorrison.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر