غذاهایی که به سلامت دندان آسیب می رسانند – دکتر رویا خادمیان


ناشناس 1 - غذاهایی که به سلامت دندان آسیب می رسانند

غذاهایی که برای دندان های شما مضر هستند

غذا و نوشیدنی هایی که در رژیم غذایی گنجانده شده اند همگی بر سلامت دندان ها و لثه های انسان تأثیر می گذارند. در حالی که برخی از غذاها و نوشیدنی ها سلامت دندان ها و لثه های شما را بهبود می بخشند ، برخی دیگر می توانند باعث پوسیدگی دندان ، فرسایش و بیماری دهان شوند.

وب سایت Health Line برخی از انواع غذاها و نوشیدنی ها را که می توانند بر سلامت دندان ها تأثیر بگذارند ، فهرست کرده است.

نوشابه و نوشیدنی.

نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه ، قهوه شیرین و نوشیدنی های انرژی زا بر سلامت تأثیر منفی می گذارد. این نوع نوشیدنی دارای خواص اسیدی است ، شرایط لازم را برای حفره ها ، باکتری های پوسیدگی ایجاد می کند. باکتری های ایجاد کننده پوسیدگی ، مانند استرپتوکوک موتانس ، از قند تغذیه می کنند و اسیدهایی تولید می کنند که مینای دندان را تجزیه یا فرسوده می کند.

شکر ، شکلات.

همانطور که گفته شد ، شکر باکتری های مضر موجود در دهان را تغذیه می کند که منجر به تولید اسید می شود و مینای دندان را از بین می برد. به همین دلیل است که استفاده از قند مهمترین عامل خطر برای پوسیدگی دندان است. با این حال ، قندهای طبیعی موجود در غذاهایی مانند میوه ها و محصولات لبنی نقش مهمی در پوسیدگی و پوسیدگی دندان ندارند.

نان سفید غذای حاوی نشاسته خوب است.

کربوهیدراتهای تصفیه شده مانند نان سفید ، برنج و برخی غذاهای نشاسته ای ، مانند چیپس سیب زمینی ، می توانند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارند. هم قندها و هم باکتری های خوراکی به سرعت قندها را از منابع کربوهیدرات مانند چیپس نان سفید تحریک می کنند تا مینایی تولید کنند که مینای دندان را تجزیه می کند.

آب میوه.

اگرچه 100٪ آب میوه حاوی مقدار زیادی مواد مغذی مهم است ، اما نوشیدن بیش از حد آن می تواند برای دندان ها مضر باشد. آب میوه ترش است و می تواند به مینای دندان آسیب برساند.

غذای چسبناک و جامد.

برخی از غذاها می توانند خطر پوسیدگی یا پر شدن دندان را افزایش دهند. به عنوان مثال ، جویدن غذاهای جامد ، مانند شیرینی ، می تواند به دندان ها آسیب برساند. عادت جویدن یخ می تواند منجر به ترک خوردن دندان ها شود. علاوه بر این ، آب نبات و شکلات ، مانند کارامل و شکلات ، که به دندان می چسبند ، می توانند احتمال بیرون آمدن پر شدن دندان را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید