فرماندار اوکلاهاما لایحه ممنوعیت نشانگر غیردودویی در شناسنامه را امضا کرد


کوین استیت، فرماندار اوکلاهاما، لایحه‌ای را برای ممنوعیت استفاده از گزینه‌های جنسیتی غیردودویی در شناسنامه‌های ایالتی امضا کرده است که اولین ممنوعیت در نوع خود در ایالات متحده است.

قانونگذار این ایالت در ماه‌های اخیر مجموعه‌ای از لایحه‌ها را تصویب کرده است که آزادی باروری، ورزشکاران تراجنسیتی و در حال حاضر افراد غیر دودویی را در میان موجی از قوانین غیردودویی ضد جنسیتی در سراسر کشور هدف قرار داده است.

لایحه ای که روز سه شنبه امضا شد از یک زمینه خاص اوکلاهاما ناشی می شود. سال گذشته، یکی از ساکنان اورگان که در اوکلاهاما به دنیا آمده بود، از وزارت بهداشت این ایالت شکایت کرد که وزارت بهداشت اجازه نداد آنها را به عنوان غیر باینری در شناسنامه خود شناسایی کنند. وزارت بهداشت این گزینه را در توافق حاصله اضافه کرد.

آقای استیت و تعدادی از جمهوری‌خواهان اوکلاهاما به شدت واکنش نشان دادند. مدیر وزارت بهداشت استعفا داد و فرماندار با صدور فرمان اجرایی تغییر در شناسنامه های ایالتی را ممنوع کرد.

اکنون، دولت پا را فراتر گذاشته است تا اطمینان حاصل کند که افرادی که به‌عنوان غیردودویی شناخته می‌شوند، نمی‌توانند وضعیت جنسیت خود را به درستی در شناسنامه خود منعکس کنند.

اگرچه تعدادی از ایالت ها فقط گزینه های جنسیت مرد و زن را در شناسنامه خود مجاز می دانند، اوکلاهاما اکنون اولین ایالتی است که به صراحت شناسه های غیر باینری را ممنوع می کند.

برخی از کشورها در جهت مخالف حرکت می کنند. زمانی که ورمونت قانون جدیدی را در تابستان امسال وضع کند، ۱۶ ایالت تشکیل می‌دهد که گزینه‌های جنسیتی را خارج از دوتایی مرد و زن در شناسنامه‌ها مجاز می‌سازد.

علاوه بر این، وزارت امور خارجه ایالات متحده اخیرا اولین گذرنامه خود را با نام جنسیت “X” صادر کرده و گفته است که از سال آینده گزینه های گسترده تری را ارائه خواهد کرد.

این مهم است، زیرا بسیاری از آمریکایی‌ها به‌عنوان مرد یا زن شناسایی نمی‌شوند و با دوتایی جنسیت نشان داده نمی‌شوند. یکی از آن آمریکایی ها، موری ترنر، اولین فرد آشکارا غیر دودویی بود که در سال ۲۰۲۰ در اوکلاهاما سیتی به عضویت یک مجلس قانونگذاری انتخاب شد.

ترنر، یک دموکرات که همچنین اولین عضو مسلمان ایالت اوکلاهاما است، گفت: «به نظر من نوشتن این قانون و تلاش برای تصویب آن استفاده بسیار افراطی و عجیب از قدرت در این نهاد است – در حالی که به معنای واقعی کلمه هیچ یک از آنها مانند ما زندگی نمی کنند. مجلس، در روزی که قانونگذار درباره این لایحه بحث کرد، توییت کرد.

شیلا دیلز، نماینده ایالتی، جمهوری خواه که از این لایحه در مجلس حمایت کرد، احساس متفاوتی داشت.

دیلز در بیانیه‌ای گفت: «مردم آزادند که درباره هویت خود هر چیزی را که می‌خواهند باور کنند، اما علم مشخص کرده است که افراد در بدو تولد یا از نظر بیولوژیکی مرد هستند یا زن.»

ما خواهان شفافیت و حقیقت در اسناد رسمی دولتی هستیم. اطلاعات باید بر اساس حقایق پزشکی تثبیت شده باشد و نه یک گفتگوی اجتماعی همیشه در حال تغییر.”

با این حال، این واقعیت پزشکی ثابت نشده است که جنسیت افراد فقط می تواند مرد یا زن باشد. جنسیت افراد می تواند با جنسیتی که در بدو تولد به آنها اختصاص داده شده مطابقت داشته باشد یا متفاوت باشد، و بسیاری از افراد آن را منحصراً مرد یا زن نمی دانند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر