فریب واتس اپ «سلام مادر» هزاران والدین ناآگاه را فریب می دهد – اخبار سرعت


یک هشدار کلاهبرداری جدید “سلام مامان” صادر شده است که در آن کلاهبرداران وانمود می کنند که یک پسر یا دختر هستند و برای جایگزینی تلفن گمشده یا شرایط اضطراری مالی درخواست پول می کنند.

این پیام ها با فریب دادن والدین مبنی بر اینکه فرزندشان شماره جدیدی دارد و حذف شماره قدیمی شروع می شود.

چیزی که به زودی دنبال می‌شود کلاهبرداری است که برای ارسال پول درخواست کمک و تشویق می‌کند و معمولاً پدر و مادر را از جیب خود رها می‌کند.

اگرچه دروغ واتس اپ سال گذشته آغاز شد، اما اکنون افراد بیشتری به اشتراک می گذارند که عزیزانشان هدف قرار گرفته اند.

ماه گذشته، جکی اوتلی، مفسر فوتبال، تجربه مادرش را به اشتراک گذاشت.

او گفت که کلاهبرداری “بسیار قابل باور” بود و مادرش قبل از اینکه با جکی صحبت کند و متوجه شود تقریباً کلاهبرداری کرده بود.


بیشتر بخوانید: جکی اوتلی، خبرنگار بی‌بی‌سی، پس از هدف قرار گرفتن مادرش توسط کلاهبرداران، هشدار فوری کلاهبرداری واتس‌اپ را به اشتراک می‌گذارد.


هنوز مشخص نیست که آیا این کلاهبرداری توسط یک باند انجام شده است یا اینکه بسیاری از مجرمان از تاکتیک های مشابه استفاده می کنند.

اعتقاد بر این است که این کلاهبرداری از یک استراتژی هماهنگ “اسپری و دعا” استفاده می کند، که باعث می شود کلاهبرداران لیستی از شماره تلفن ها را دریافت کنند و با اهداف غیرمنتظره تماس بگیرند.

مرکز ملی امنیت سایبری قبلاً گفته بود: “فوریت یکی از سیگنال هایی است که ما تماشای آن را توصیه می کنیم و کلاهبرداران می توانند در هدف قرار دادن آنها بسیار هوشمندانه عمل کنند.”

نحوه تشخیص پیام کلاهبرداری “سلام مادر” واتس اپ:

اگر فکر می کنید ممکن است شما یا شخصی که می شناسید قربانی یک کلاهبرداری شده باشید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از کلاهبرداری انجام دهید.

اولین کاری که می خواهید انجام دهید این است که با استفاده از رایج ترین روش ارتباطی با فردی که کلاهبردار وانمود می کند مستقیم است تماس بگیرید.

نشانه دیگر این است که آنها نمی خواهند با تلفن صحبت کنند، معمولا بهانه می آورند و فقط می خواهند پیامک بفرستند، اما همیشه می توانید یک یادداشت صوتی در واتس اپ درخواست کنید تا ببینید آیا مایل به پاسخ صوتی هستند یا خیر. پیام

همچنین نباید به کسی که فکر می‌کنید کلاهبردار است پول بفرستید یا مشخصات بانکی خود را بدهید و در صورت داشتن هر گونه شک و تردید باید فوراً با بانک خود تماس بگیرید.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر